ראשי > אקטואליה > כשפרקליט המדינה במצב מביך

כשפרקליט המדינה במצב מביך


אין זה מתפקידו של פרקליט המדינה לחוות דעה בשלב זה, בפומבי, לכאן או לכאן מעבר להיבט הפלילי בפרשת אשכנזי – הרפז, גם אם לדעתו דבריו אלה מעידים, בעיניו, על היותו "ראש גדול". ההיפך הוא הנכון.

פרקליט המדינה הזעיק עצמו בשישי האחרון [ יום ן' 9.9.210] לאולפני הערוץ הראשון על מנת לגונן על היועץ המשפטי, לממשלה הפרקליטות,המשטרה וכמובן גם על עצמו נוכח ההאשמות בטיוח וחיפוי בחקירת פרשת הרפז- אשכנזי [גבי ורונית].

הכתבת איילה חסון שידרה, כזכור, דיווחים על גילויים חדשים, שלא היו ידועים עד כה לציבור בפרשה. בין היתר מסרה כי התקיימו קשרים הדוקים בין רעיית הרמטכ"ל דאז, גבי אשכנזי,לבין בועז הרפז שהודה בזיוף המסמך המכונה מסמך גלנט ואשר שנועד לכאורה לטרפד את מיניו של האחרון לרמטכ"ל. כל זאת בפגישות,שיחות טלפון ובמסרוני 1500 sms. עוד הביאה דברים מפי הרפז בהם טען כי ביקר בביתו של אשכנזי מספר פעמים, ומכאן, כך הכתבת, לא נכונה טענת הרמטכ"ל לשעבר כי הרפז לא נמנה על באי ביתו.

טענה חסון כי אף שמסרונים במספר כזה בין מעורבים בפרשה מעוררים שאלות , תוכן רובם לא ידוע, משום שהמשטרה לא העבירה לפרקליטות וזו גם לא דרשה לקבלם. זה כשלעצמו מעיד על טיוח, "ראש קטן" והתעלמות מהטענה כי בפרשה היה ניסיון לקשור קשר ע"י קצינים בכירים ואחרים למנוע ישום החלטה לגיטימית למנות את גלנט לרמטכ"ל . הדברים חוזקו ע"י פרשנים באולפן שקבעו כי יש כאן דברים חמורים.

הפרקליט משה לדור, ראה איפוא צורך להופיע בשידור על מנת "להעמיד דברים על דיוקם", ולהפריך האשמות על טיוח וחיפוי על מושאי החקירה, מצד גורמי החוק.

התוצאה שהתקבלה הייתה מעורבת. לדור הצליח להבהיר את עמדת היועץ המשפטי הפרקליטות והמשטרה כי החקירה בנושא הייתה יסודית, לא רשלנית ולא מטייחת. לא ניתן היה טכנית לפענח את תוכן המסרונים והפרקליטות והמשטרה לא התעלמו מהם וניסו לבדוק האם ניתן לפענח אותם. אבל ,כאמור הדבר לא ניתן. לא ננקטו צעדים נגד הנחקרים והמתושאלים, למעט הרפז, נגדו יוגש כתב אישום פלילי, משום שלא נמצאו בחקירות ראיות לעבירות פליליות. ההאשמות שהוטחו בפרקליטות ובמשטרה היו ללא ביסוס.

במקביל כשל לדור בהיבט אחר לא פחות חשוב: בעודו מגן על פעולות הפרקליטות והמשטרה, בעודו דוחה האשמות על טיוח ורשלנות בניהול חקירה ובדיקה בעלת חשיבות רבה למדינה, ולציבור, בעודו קובע כי הרמטכ"ל אשכנזי וסביבתו לא עברו עבירה פלילית, הוא מדביק להם תווית של "התנהלות בלתי תקינה, בלתי ראויה ומביכה".. "ההתנהלות לא תקינה אבל זו לא עבירה" – כך נאמר בכותרת אחד העיתונים שדיווחו על הראיון. [מעריב 11.9.2011]

דומה שנתקיימה בו בלדור ברכת בלעם אבל במהופך: בא לברך [ את הפרקליטות בביצוע חקירה מקיפה ויסודית] ויצא מקלל[את אשכנזי בהתנהלות בלתי תקינה ובהתנהגות מביכה] למותר לציין כי דיווחי הערוץ הראשון על הראיון אח"כ הבליטו את הפגמים שמוצא לדור בהתנהגות אשכנזי ורעייתו והצניעו את דבריו בעניין הדיווחים השגויים של הערוץ על החקירה..

לא מיותר להבהיר כי דעתו האישית של לדור האיש, משקלה כדעתו של כל אזרח מן השורה ולא מעבר לכך. להבדיל, דעתו של פרקליט המדינה לדור היא בעלת משקל. הפרקליט הופיע בשידור במסגרת תפקידו. לכן לא היה זה מעניינו לתת ציונים להתנהלות של אשכנזי. תפקידו הוא לקבוע אם יש בממצאי החקירה ראיות לכאורה לעבירה פלילית ולהבהיר עובדות אלה וצעדים בעקבות הממצאים. אין הוא אמור להרחיק מעבר לכך. בודאי שאין זה מתפקידו לקבוע שעל מבקר המדינה לבדוק את ההתנהלות הבלתי תקינה, בעיניו, של אשכנזי. על המבקר ,כמובן לקבוע אם הייתה כזו אם לאו, ואל לפרקליט המדינה לסמן לו מסקנות

לדור צריך היה כמובן להשיב כי את כל ההיבטים שאינם פליליים בודק מבקר המדינה ובדיקה זו היא בעלת חשיבות,אבל, אין זה מתפקידו כפרקליט המדינה לחוות דעה בשלב זה,בפומבי, לכאן או לכאן מעבר להיבט הפלילי.

אין זו הפעם הראשונה שלדור חורג בהצהרות פומביות ממסגרת תפקידו. הוא אינו משרת בכך את תפקידו ואת פרקליטות המדינה, גם אם לדעתו דבריו אלה מעידים על היותו "ראש גדול". ההיפך הוא הנכון, לפחות לדעת כותב שורות אלה.

 1. nachum
  14 בספטמבר 2011 ב- 9:48

  ואשר שנועד לכאורה לטרפד. lador is 65 years old and not importent anymore.

 2. 15 בספטמבר 2011 ב- 21:27

  אתחיל מעובדה לגבי הגילויים של הכתבת החרוצה.
  לפני חודשים אחדים פורסם, שבין אשת הרמטכ"ל ובועז הרפז הוחלפו 400 מסרונים. ארבע מאות!
  כלומר, לפני מספר חודשים פורסם בכל אמצעי התקשורת שהיה קשר הדוק מאד בין קצין המילואים הרפז וגב' אשכנזי.
  כלומר הגילוי של אילה חסון איננו שהוחלף מספר גדול מאד מאד של מסרונים. הגילוי הוא שמספר המסרונים יותר גדול מכפי שידענו. לעניות דעתי, זה לא גילוי משמעותי.
  אשר להופעתו של משה לדור ביומן של הערוץ הראשון – אני מקבל את דעתך במלואה. הוא לא היה צריך להופיע ולהביע דעה במועד שהנושא נמצא בחקירה של מבקר המדינה ואולי יחזור לחקירת המשטרה ומדובר בעניין בעל משמעות ציבורית רבה ביותר.
  משה לדור בא להגן על הפרקליטות והמשטרה והקדיח את התבשיל.

 1. 8 ביולי 2012 ב- 7:01

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: