ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > לצאת ל"ציד מכשפות" נגד מנהיגי המחאה החברתית

לצאת ל"ציד מכשפות" נגד מנהיגי המחאה החברתית


הקריאה ברשת להפעיל שיטה של "ציד מכשפות" או מסע הכפשה נגד הנהגת תנועת המחאה צריכה להיעלם מהנוף הציבורי. את ההתמודדות עם המחאה החברתית יש לנהל ללא טכניקות הכפשה ותחקירנים בשירותה. ההמונים שהתגייסו למחאה הם התשובה להכפשות. צריך להתייחס אליהם ברצינות, ולא להפעיל נגדם שיטות של "תג מחיר".

כותרת הרשימה חריפה. המונח "צייד מכשפות" זכור בעיקר מתיאור פעילותו לפני שנים,של הסנטור האמריקני ג'וזף מקארתי ב"טיהור" ארגונים ומוסדות בארה"ב מקומוניסטים או מכאלה שנחשדו על ידו בהשקפה כזו . פעילות הסנטור וועדת הסנט שעמד בראשה לבשו ממדים היסטריים בזמנו. "משטרת המחשבות" שניהל פגעה ללא הצדקה ברבים וטובים בארה"ב, ובסופו של דבר הורדה מהבימה והפכה לסמל של התנהלות מכוערת ומבזה. במאות הקודמות מקבילת הפעילות הזו התבטאה ב"סימון" כאלה שלא נשאו חן בעיני בעלי הממון והשלטון כ"מכשפות" והוצאתם להורג בפומבי בשריפה .

בהקשר למחאה החברתית אמנם לא היה שימוש במונח "צייד מכשפות" אבל התנהלותם של חלק ממשתתפי הדיון הציבורי אודותיה [פרשנים עיתונאים כותבים /בלוגרים] מזכירה בהחלט את צורת הפעילות שאפיינה את דיוני ועדת הסנטור מקארתי בזמנו.

כדי לדייק חשוב להבהיר – ככל שהתברר כי ציבורים גדלים והולכים נוטלים חלק בפעולות המחאה החברתית, פסקו הדיבורים של מתנגדיה על אפיונה כחבורה של בטלנים,אוכלי סושי ומעשני נרגילות, ורבו הדיבורים של הזדהות ותמיכה במטרות המחאה. אבל במקביל החל מסע של דה לגיטימציה למי שהצטיירו כמובילי המחאה. אלה שדרשו פעילות יסודית ולא הקמת ועדות נחשדו מייד כפעילי שמאל קיצוני אנרכיסטי חתרני וכיוב'. אחרים שהצהירו על רצון בהדברות צוירו כשקולים ורציניים.

היו מבין מתנגדי המחאה שהרחיקו לכת – קבעו שמדובר בחבורה המפעילה תכנית קונספירציה להפלת הממשלה וביצוע מהפכת שמאל קיצוני תוך ניצול מצוקות הציבור .

כל הדיבורים הללו אינם נטולי השקפה פוליטית. בעלי גישה זאת ודאי יכחישו. אבל אי אפשר להתעלם מכך שכולם באים מצד ימין של המפה הפוליטית או ש"בעל הבית" של מקום עבודתם הוא בעל הון/טייקון.

התיאור דלעיל אינו חדש. כבר נכתב ודובר בו. אבל כשברשת [בינתיים] מופיעה קריאה לנהל חקירות על השקפותיהם של מנהיגי המחאה ולאסוף מידע עליהם על מנת "לחשוף" אותם באופן שלילי ולהוקיע אותם בציבור זה כבר חורג מהנורמה המקובלת לפחות באופן מוצהר במקומותיו.

זה מה שנכתב לפני מספר ימים באחד מאתרי הרשת:

"….יש להתגייס למאבק נגדי בו נחשוף ללא רחם את זהות הנהגת תנועת המחאה ואת מטרות התנועה. יש להמתין קמעה ואז לסייע למטוטלת לעבור לכיוון המנוגד. אנו זקוקים למחאה חברתית ציונית ולא לזוהמה הפוסט ציונית והאנטי ציונית ובוודאי שאסור לנו להיות כלי משחק בידי האדלרים של השמאל הרדיקלי…."

הקריאה המפורשת הזו להפעיל שיטה של "ציד מכשפות" או מסע הכפשה נגד הנהגת תנועת המחאה צריכה להיעלם מהנוף הציבורי. את ההתמודדות עם המחאה החברתית יש לנהל ללא טכניקות הכפשה ותחקירנים בשירותה. ההמונים שהתגייסו למחאה הם התשובה להכפשות. צריך להתייחס אליהם ברצינות, ולא להפעיל נגדם שיטות של "תג מחיר".

פורסם גם ב"עבודה שחורה"

 1. 8 בספטמבר 2011 ב- 20:32

  אם ההמונים מונהגים על ידי הנהגה פוסט ואפילו אנטי ציונית המנצלת את המחאה למטרות זרות לחלוטין חובה לחשוף את ההנהגה ואת מטרותיה. ההמונים הללו זכאי לדעת את האמת וממש לא אכפת לי אם יקראו לזה צד מכשפות או בכל כינוי אחר. עם השמאל הרדיקלי האנטי ציוני אין ולא תהיה הידברות או פשרה ובוודאי שלעולם אין להסכים שינהיגו תנועת מחאה המונית

 2. צביקה ארצי
  9 בספטמבר 2011 ב- 15:46

  אני עוקב אחרי הקורה במרשתת. רוב הבלוגרים והמגיבים מציפים אוסף של דעות קדומות.
  האוסף מתאפיין בהתרכזות בקצוות הקשת הפוליטית – שמאל רדיקלי ואפילו אנטי ציוני מצד אחד וימין קיצוני עד פאשיסטי מצד שני.
  אין ספק שהמחאה והתאוצה שהיא תפסה הפתיעה את רוב הציבור הישראלי המדושן והמפונק. פעילים והמתיימרים להיות פרשנים לא הצליחו להבין את התופעה. הפעילים למיניהם ממש נפגעו מההצלחה במקום שבו הם נכשלו והפרשנים נפגעו מההצלחה חרף ההתעלמות מעצותיהם.
  בקיצור המחאה חשפה את נפיחותם הפלצנית של הרבה מתיימרים והשאירה אותם במלוא ערוותם.
  המחאה באה ממצוקה אמיתית. המוחים באים מכל קצוות הקשת הפוליטית. גם מימין וגם משמאל. השינוי שנחווה בשנים הקרובות יהיה בכוון של התייחסות אמיתית לצרכים של אזרחי המדינה ופחות בכוון של התייחסות לדחלילי אוייבים ולצרכי ההתחמשות כנגד סכנות מבחוץ.
  עניי עריך קודמים – מהבריון השכונתי נהפוך לרחמן המעמיד את עניי עירו בראש מעייניו, וחומל עליהם.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: