ראשי > אקטואליה כלכלי - צרכנות > מכחישי המחאה החברתית

מכחישי המחאה החברתית


כל אשר תשמע מהמערכת הפוליטית, ממשלתית, מפלגתית ברמת ההצהרות זה שהמחאה צודקת, מובנת. במקביל עוסקת אותה מערכת, ויש להניח כי במיוחד לשכת ראש הממשלה, בה קיים מנגנון "הסברה" מסועף, בהנמכת המחאה, משתתפיה ופעילים שהתבלטו בה. הם לא עוסקים ישירות בכך, יש להם שליחים ושליחי שליחים. הם יכחישו. ואם יתברר כי קרתה תקלה בפעילות הזו, הם ישבעו שלא ידעו דבר על כך.

לאחר שהמחאה החברתית פרצה , התגברה, התרחבה , יצאה להפגנות רבות משתתפים ונשארה במקומותיה, מסרבת להתפזר ו"ללכת הביתה", מגיעה שוב פרשת דרכים. בין אם יגיעו המונים להשתתף בהפגנת מוצאי שבת הגדולה, אותה תכננו במאהלים, בין אם יבואו פחות, תעמוד השאלה : מה הלאה.

ברור שחלק יישארו ויהיו כאלה שיעזבו. אבל המערכת הפוליטית מצפה לראות האם מספר האהלים בשטח יקטן או יתעצם. בינתיים היא עושה מבחינתה מאמץ לגרום להקטנת התמיכה הציבורית בתופעה, ובמספר המשתתפים.

זה כמובן לא נעשה בגלוי. כל אשר תשמע מהמערכת הפוליטית, ממשלתית, מפלגתית ברמת ההצהרות זה שהמחאה צודקת ומובנת. ניכר בממשלה, בשריה ובמפלגות – כולן – כי הופתעו מההתפרצות, ועכשיו הם חוששים ממנה. הממשלה ובמיוחד ראש הממשלה לחוצים וזורקים לחלל האוויר תכניות החלטות והצהרות מטרתן הרשמית היא לתקן את המעוות ולהחזיר את "האיזון החברתי" שנפגע בשנים האחרונות. אבל בעצם מה שהם מבקשים זה להרגיע ולגרום למוחים להפסיק.

איסוף מידע על הפעילים

במקביל עוסקת אותה מערכת, ויש להניח כי במיוחד לשכת ראש הממשלה בה קיים מנגנון "הסברה" מסועף, בהנמכת המחאה, משתתפיה ופעילים שהתבלטו בה. הם לא עוסקים ישירות בכך, יש להם שליחים ושליחי שליחים. הם יכחישו, ואם יתברר כי קרתה תקלה בפעילות הזו, הם ישבעו שלא ידעו דבר על כך.

יש לכך כמה מאפיינים: "המחאה אינה ממוקדת – המפגינים לא יודעים מה הם רוצים. לשאלות בנושא הם משיבים במשפטים מעורפלים לכן כל מה שיציעו להם, יתקנו , ישפרו לא יעזור. הם לא רוצים שינוי, הם רוצים להפיל את הממשלה ואת ראש הממשלה ולכן ידחו כל פתרון."

מאפיין נוסף – "אכן, הבעיה אמיתית אבל על המחאה השתלטו פעילי שמאל, במיוחד שמאל קיצוני ורדיקלי שהם נגד הממשלה בכל מצב. ראו נא מנהיגי המוחים וכאן מופיעים שמות. מה שמעניין הוא שאת הפרטים הללו מפרסמים עיתונאים מאד מסוימים. לא מאמין שבמקרה. ולא מאמין שביצעו תחקיר עצמאי והגיעו ל"גילויים" שהם מפרסמים בכוחות עצמם בלבד. עיתונאים אלה מתאפיינים, בדרך כלל, בכתיבה בעלת זיקה פוליטית מאד ברורה ועל כן סביר שיהיו פתוחים יותר לטיעונים בזכות מדיניות הממשלה. אבל כדי שכל אחד מהם יביא רשימת שמות כמעט זהה של "מנהיגי המחאה" ויאפיין כל אחד מהם בעיקרי השקפתו הפוליטית שתמציתה – הנ"ל פעיל שמאל קיצוני רדיקלי, מטרתו האמיתית היא הפלת השלטון ולא מחאה עניינית – זה כבר לא מקרה.

על מנת להסיר אי הבנה – אין כאן טענה לעיתונאים שפרסמו, זכותם. השאלה היא מי הפעיל "מבצע איסוף מידע" שמטרתו השחרת אנשים. הנחת הבסיס שלי כי מי שעשה זאת פעל באמצעים חוקיים בלבד. [ נוכח התנהלות עיתונים מסוימים בבריטניה, הערה זו מתבקשת] אבל מעניין שלא נמצא אף פעיל מחאה ששמו יופיע ברשימותיהם של אותם עיתונאים ושתיאורו יהיה חיובי. כולם שמאל רדיקלי ואם לא, אז הם קשורים ל"קרן החדשה לישראל".

מאפיין אחר – אילו המוחים לא היו בעלי "צבע פוליטי" ולא היו מתנגדים בעבר לבניה בהתנחלויות יכול מאד להיות שבנייה שם [ולא הקפאה] הייתה מגדילה את היצע הדירות ותורמת לירידת מחירים.

יש עוד מאפיינים שביניהם – "מדובר ברווקים/רווקות המחפשים בני זוג. בלילה יש אורגיות במאהלים."

יש כמובן גם סתם קללות והשמצות בטוקבקים ברשת, שברור שהם מגיבים מטעם ובתשלום. שוקי גלילי חשף חלק מהם ברשימה שפרסם באחרונה.

אין ל"מכחישי מחאה" אלה, או למגמדיה במה להתפאר. המחאה אמיתית. לא יעזור לעיתונאי שכתב לפני שבוע שהתקשורת מנפחת ומעצימה את ההפגנות והוא בדק ומצא כי בסך הכל יש רק 600 מפגינים במאהלים. העובדות הן כי יש הרבה יותר ומכל המגזרים. נכון יש גם פעילי שמאל בין המוחים. אז מה זה פוסל אותם? זה הופך את המחאה לבלתי לגיטימית? טכניקת ההשחרה לא תעזור.סופה שתפגע במפעיליה.

קישורים:

הליכוד מחזיר מלחמה: ספגנו, עכשיו תורנו [ אלי ברדנשטיין 30.7.2011מעריב]

מחאה אותנטית כמו שחורדינית [אמילי עמרוסי 30.7.2011 ישראל היום]

דמגוגיה ריקה מתוכן [אראל ס"גל, מעריב]

מחאה עם סימני שאלה [בן דרור ימיני,30.7.2011 מעריב]

וגם

זה לא הדיור, טמבל.זה ביבי [קלמן ליבסקינד, מעריב, 30.7.11 עדיין לא ברשת]

דיור בר השתקה [ חגי סגל,ידיעות אחרונות 30.1.2011 לא ברשת]

גם ספינים 

הערה לקינוח: ואחרי כל אלה יש גם סתם "ספינים", או הפרחת הערכות ללא בסיס. בהודעה רשמית,שפרסם האוצר והופצה גם לתקשורת נמסר כי סיכום כל "תביעות המחאה" השונות שהושמעו בימים האחרונים וביצוען, יהיה 60 מליארד ₪. המשתמע – "זה סכום עתק. מאיפוא יבוא הכסף" . הלך עודד שחר הפרשן הכלכלי של הערוץ הראשון וניסה לבדוק. הוא בדק סעיף אחד במסמך האוצר: ההוצאה הצפויה מביצוע הדרישה להכרה בהוצאות למשפחתונים ומטפלות, לצורך החזרי מס. האוצר מעריך במסמך את ההוצאה הזו ב – 7.1 מליארד ₪. מה לעשות, באחרונה עלה הנושא בבג"צ. בדיון הסבירו נציגי המדינה לשופטים כי ביצוע הדרישה יעלה סכום גבוה מאד למדינה. כמה? 3 מיליארד ₪. מה ההסבר להפרש הזה? לעוד שחר הסבר פשוט. מסמך האוצר הוא לא יותר מחלטורה. חבל שראש הממשלה ושר האוצר שאמורים להכיר את המצב מסכימים לקבל ולהפיץ מסמך בלתי מבוסס כזה.

לסיום עוד משהוא:  מסתמן כי ראש הממשלה ינסה להסיט עכשיו את מוקד המחאה נגד "הטייקונים". הועדה לבדיקת הריכוזיות במשק נקראה בדחיפות לפגישה עם ראש הממשלה. מסקנות עוד אין אבל הם יסקרו את המצב והמגמות. דוברי ראש הממשלה כבר מסננים לתקשורת שהוא עומד "להיכנס" בהם. [לכן מסבירים כי הם ,הטייקונים, מפעילים נגדו את התקשורת.]

גירסה מעודכנת של הרשימה פורסמה גם באתר "עבודה שחורה"

מעוניינים לקבל הודעה אוטומטית על רשומה חדשה ולקבוע עצמאית את תדירות העדכון?? ציינו את הדוא"ל שלכם בסעיף "לעדכונים על רשימות חדשות" למעלה מצד ימין באתר והקליקו על "צרף אותי" .

 1. צביקה ארצי
  31 ביולי 2011 ב- 19:52

  דבר כבר לא יעצור את הגל. כמו שגלי הים מעצבים מחדש את קו החוף כך גם גל המחאה.
  אין דאגה בלבי. לא יעזרו כל השטיקים וגם לא כל הטריקים.
  גם אם יקפלו את האוהלים ויחזרו איש איש למקומו (הייתי רוצה לכתוב ביתו אבל הרי על "הבית" החסר הם מוחים) לא יעלמו המאהלים. הצריבה התודעתית הרבה יותר יעילה מהמראה הויזואלי.
  כל מי שחשב, קוה, ניבא שהנה זה היה כלא היה גילה שהגל הלך וגבה הלך והתרחב.
  אני מניחי שהפוסט הזה נכתב לפני מחאת ההמונים כפי שנצפתה, במוצאי שבת, בכל רחבי ישראל מהצפון ועד הדרום מהים ועד י-ם.

 2. 31 ביולי 2011 ב- 21:49

  תודה על תגובתך.
  אתה צודק. הפוסט נכתב עד לפני שנודע על ההיקף הגדול של הפגנות המחאה במוצ"ש. אבל עדיין עומדת השאלה ,ללא תשובה, מה הלאה.[גירסא עדכנית של הרשימה מתפרסמת באתר "עבודה שחורה". http://www.blacklabor.org/?p=35730#more-35730
  בינתיים נמשך המאמץ של גורמים שונים, וכנראה גם של לשכת רוה"מ לייצר דימוי שלילי לפעילי מחאה בולטים. פועלים לאיסוף מידע, עורכים רשימות ומפיצים לתקשורת "מסרים". על זה עיקר הפוסט.

 3. 31 ביולי 2011 ב- 22:06

  מה בדיוק שוקי גלילי חשף? הוא זרק נתונים לא מבוססים והחליט שכמה טוקבקים נכתבו ע"י מקצוענים מקבלי תשלום ללא שמץ של ראיה.

  [גילוי נאות: הגבתי לפוסט שלו אך הוא בחר שלא לפרסם את תגובתי]

  אני מבין שגם לך "ברור שהם מגיבים מטעם ובתשלום". יש לך איזושהי הוכחה לזה?

 4. צביקה ארצי
  31 ביולי 2011 ב- 23:32

  לא משנים הפרטים על מי חשף מה? ולמה?
  אין ספק שהתופעה הפתיעה את כולם כולל את מחולליה.
  לי אין ספק שהגל אינו גל רגיל בעוצמתו אלא גל צונאמי. לא כזה שיהרוס הכל אלא כזה שלא ניתן לעצור.
  כמו שגלי הים מעצבים את קו החוף כך גם הגל הזה.

  השאלה מה הלאה אינה נשארת ללא תשובה. התשובה נתנה בצורה ברורה. הדור המתעורר משווע ל"בית" שנגזל ממנו. בית זה לא רק ארבע קירות. "בית" זה מקום בו גדלה באושר משפחה שמחנכת את צאצאיה למצוות ולמעשים טובים.
  מי שדורש מהמוחים לתת תשובות ממוקדות יותר, חייב להבין, שלא הם אלה שיצרו את "הבעיה" ואין זה ראוי לדרוש מהם את פתרונה.
  זו השעה שנבחרי הציבור – מכל המפלגות ומכל המגזרים – יתחילו לעבוד ברצינות לטובת הבוחרים שלהם.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: