ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > סימני התפוררות; הממשלה בפאניקה

סימני התפוררות; הממשלה בפאניקה


אפשר כבר לקבוע – המחאה מטביעה חותם . תהייה לה תוצאה. עדיין לא ברור כיצד ובאיזה אופן תתבטא תוצאה זו, אך הפחד והלחץ בה מגיבה המערכת הפוליטית מעיד על כך יותר מכל. בבחירות 2006 לכנסת ה-17 הוכה  הליכוד פוליטית והגיע  ל – 12 מנדטים בהשוואה ל – 40 שהגיע אליהן בבחירות שקדמו. נתניהו שעמד בראש הרשימה הודה כי חלק מכריע בתוצאה נבע מרצון הציבור להעניש את הליכוד על המדיניות הכלכלית חברתית שהנהיג כשר אוצר. "השמן והרזה" מהדימוי המפורסם שטבע אז ביבי , קמו עליו שניהם והענישו אותו ואת מפלגתו. איך שגלגל מתגלגל .האם יחזור על עצמו?

=-=-=-=-=-=-

המחאה בנושא יוקר הדיור בישראל לא התקבלה, בימיה הראשונים, יותר מידי ברצינות במעגלי השיח הציבורי. גם כשצברה גובה תוך יומיים שלשה מאז הוקמו המאהלים הראשונים בשדרות רוטשילד בת"א, היו רבים שפקפקו ביכולת המחאה ליצר שינוי. "מחאה חשובה" –נאמר , אך זו תתמוסס תוך מספר ימים.

שר השיכון מש"ס ח"כים מן הליכוד, וכמה עיתונאים, מיהרו לייחס למוחים נטייה ואינטרס פוליטי תוך הדבקת תוויות שליליות. [סמולנים, מפונקים שאינם מוכנים לגור בפריפריה וכיוב'] תוך זמן קצר שינו טעמם והחלו ל"חבק" . "הפגנה חשובה מצביעה על מצוקה אמיתית, אבל צריך לקחת את הדברים בפרופורציה..

גם כשהתברר שהמחאה מתפשטת מתרחבת ומתגברת, וגם כשהרטוריקה של השלטון החלה להשתנות ודיברה על פתרונות שנהגו עוד מזמן, חקיקות שלהשלמתן דרוש זמן, מאבק בביורוקרטיה ועוד ועוד… הקו הכללי שאפיין את התגובות וההתייחסויות השונות היה ספקני באשר לתוצאות שתניב המחאה הזו.

גם התגובות לרשימה הם מ – פ – ח- ד – י – ם, כולם גם ביבי שפורסמה כאן [20.7.2011] היו ספקניות. הם לא מפחדים כתב אחד. עדיין לא הצטברה מסה של ממש של הפגנה קבע שני, איני אופטימי לגבי התוצאות קבע שלישי… וכך הלאה.

בחלוף מספר ימים ונוכח התרחבות המחאות הכוללות בנוסף גם התרסה נגד התייקרות מוצרי המזון בשיעורים חדים ברשתות השיווק, העלאות במחיר הדלק, יוקר המים, התייקרות צפויה במחיר החשמל ועוד, אפשר כבר לקבוע – המחאה מטביעה חותם . תהייה לה תוצאה. עדיין לא ברור כיצד ובאיזה אופן תתבטא תוצאה זו, אך הפחד והלחץ בה מגיבה המערכת הפוליטית לעניין מעיד על כך יותר מכל. [ דיונים אין סופיים בדרג בכיר כיצד לרצות את המפגינים, מלל בלתי נפסק של פוליטיקאים, גלגול אחריות, יש גם סימני הסטריה ואבדן שליטה]

במקרה הטוב יצליח ראש הממשלה, שבחושיו המחודדים זיהה היטב את פוטנציאל הנזק הצפוי לשלטונו , למתן את עצמת שיאי ההפגנות, ע"י קבלת סדרת החלטות בעלות מרכיבים חוקיים והצהרתיים בממשלה ובכנסת. אלה כמובן לא יביאו לפתרון מיידי של הבעיה. מבחנן יהיה בביצוע ובמכשולים שיוצבו בדרך הביצוע בפני ישומן.

אבל גם אם הכול יתבצע ברוח ההצהרות, עדיין תישאר על כנה השיטה – העלאות מחיר שרירותיות של המזון, מחירי המים הדלק הסלולר והרשימה עוד ארוכה.

מבלי להיכנס כאן לפרטים נזכיר את התוצאות הפוליטיות שהיכן בליכוד בבחירות 2006 לכנסת ה-17 בהן הגיע הליכוד ל – 12 מנדטים בהשוואה ל – 40 שהגיע אליהן בבחירות שקדמו. פרשנויות רבות כבר נכתבו על כך, אבל גם נתניהו שעמד בראש הרשימה הודה כי חלק מכריע בתוצאה היה תוצאה מרצון הציבור להעניש את הליכוד על המדיניות הכלכלית חברתית שהנהיג כשר אוצר. ההפרטות, והקיצוץ בשירותים החברתיים שיזם חתכו ב"בשר החי" של המעמד הבינוני ושל השכבות החלשות יותר. "השמן והרזה" מהדימוי המפורסם שטבע אז ביבי , קמו עליו שניהם והענישו אותו ואת מפלגתו.

המחאות וההפגנות של היום החזירו לזיכרון הציבורי את מה שהיה אז. נתניהו אמנם ניסה, מאז חזר לשלטון בפעם השנייה למתן ולמזער את הרושם השלילי שהותיר אחריו בזמנו, זה שהביא למפלתו , אך מסתבר שבאופן בסיסי לא הצליח במיוחד.

נראה שהוא מבין עכשיו את המצב אליו נקלע. תגובתו הלחוצה וההיסטרית מעידה על כך. אם יצליח לשנות את כיוון המדיניות החברתית שביסוד תפיסתו, נוכח התוצאות והתגובה הציבורית – אולי יהיה לו סיכוי לעמעם את עצמת המחאות. ספק גדול יש בכך. וגם אם "הספינים", הרטוריקה בחישת הפוליטיקאים, הזמן החולף וכל הקשור יגרמו לרגיעה על פני השטח, בזיכרון הציבורי כבר נצרבה תרומת נתניהו וממשלתו למצוקה החברתית ובראשה הדיור, ולא פחות תעסוקה הולמת, תחבורה ,חינוך וגם ההתייקרויות של המוצרים החיוניים. נכון הליקויים הללו לא נוצרו בתקופת הממשלה האחרונה. אבל הם הקצינו במשמרת שלה. סביר שהחשבון הציבורי לתשלום יוגש לה ולמי שמוביל אותה. 

מעוניינים לקבל הודעה אוטומטית על רשומה חדשה ולקבוע עצמאית את תדירות העדכון?? ציינו את הדוא"ל שלכם בסעיף "לעדכונים על רשימות חדשות" למעלה מצד ימין באתר והקליקו על "צרף אותי" .

 1. צביקה ארצי
  26 ביולי 2011 ב- 11:13

  מה שקרה לא ניתן לשינוי.
  דור שלם שעתידו נחמס קם ואמר די.
  ה"שיח הציבורי" לא הבין מה קורה? מה זה משנה. אז עכשיו הוא מבין.
  דור שלם הוכיח והשיג הרתעה אל מול כל מי שקם עליו ונישל אותו מסיכוי לעתיד נורמלי.
  כל מילה נוספת מיותרת. הם שיחליטו. הם העתיד ועתידם הוא שחשוב

 1. 31 ביולי 2011 ב- 19:06

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: