נגיד עטור תהילה


לאחר שנדחתה מועמדותו לתפקיד מנכ"ל קרן המטבע הבינלאומית , נותרה פתוחה השאלה האם בכך נסתיים העניין, או שפישר ימשיך לשקול אפשרויות נוספות להתמנות לתפקידים בינלאומיים אחרים. חובת ההוכחה על הנגיד.

נגיד בנק ישראל הוא כלכלן בעל שם עולמי, יוקרה, כבוד והערכה מקצועית ואישית. ולא רק לתפארת המליצה. ימים ספורים לאחר שהגיש מועמדות לתפקיד היוקרתי של מנכ"ל קרן המטבע הבין לאומית, פסלה מועצת המנהלים של הקרן את מועמדותו על הסף בנימוק "טכני". המועמד, עטור התהילה והיוקרה המקצועית והאישית, אינו עומד בקריטריון הגיל – לפיו נקבע כי מועמדים לניהול הקרן אינם יכולים להיות מי שגילם עולה על גיל 65. פישר מבוגר בשנתיים.

עד כמה שההחלטה נראית מגוחכת, על רקע התארכות תוחלת החיים בשנים האחרונות והתפתחות מדעי החיים הרפואה וכל הקשור, ואף שברור שפישר במלוא כוחו המקצועי והאישי, החלטת מועצת המנהלים של קרן המטבע קובעת עובדה. פישר לא יעמוד בראש הקרן וזהו.

נגיד בנק ישראל ידע עוד בטרם הגיש את מועמדותו שיהיה קושי מבחינת תקנון הקרן להיבחר. לא מפני שאין לו כישורים,יוקרה או הערכה- אלא בדיוק בשל סיבת הגיל, שבגינה נפסל לתפקיד, בסופו של דבר, עוד בטרם התקיים דיון של ממש במועמדותו.

פישר החליט להתמודד על התפקיד ממש ברגע האחרון, ומכיוון שאיש לא יחשוד בו בטיפשות או בנאיביות, כנראה שהייתה לו סיבה שבגללה החליט כך. אולי קיבל הבטחה מוקדמת והעריך כי יוכל לצלוח את המחסום. הוא כמובן, לא יגלה לנו ואנו לא נדע.

אבל כל זה פחות מעניין. מה שחשוב יותר הוא מה קורה מכאן ואילך.

עם פרסום ההחלטה לדחות את מועמדותו של פישר אמר הנגיד הישראלי, כי ימשיך לכהן בתפקידו כנגיד בנק ישראל " בשמחה ובגאווה". הוא כמובן הביע צער על ההחלטה ועל כך שנמנעה ממנו האפשרות להתמודד. אבל זה לא כל כך פשוט.

ברור שבישראל מרוצים שהנגיד פישר נשאר בתפקידו. אבל השאלות שהתעוררו לאחר שנודע על החלטתו להתמודד על התפקיד הבין לאומי החשוב – לא קיבלו מענה. גם לא יקבלו. האפשרות שפישר ישאף לקבל תפקיד בין לאומי בכיר ויוקרתי לא באו כהפתעה כאן. הערכות על כך נפוצו כבר זמן רב. ערב מיניו לקדנציה שנייה לתפקיד של נגיד הבנק המרכזי, עלתה בדיון הציבורי, האפשרות הזאת ונשאלה השאלה אם הנגיד מתכוון לכהן את מלוא תקופת חמש השנים של הקדנציה, או ש"יפזול" החוצה.פישר הבטיח שהוא יישאר כל התקופה. פישר לא עמד בפיתוי. אבל נוכח החשיבות של תפקיד מנכ"ל קרן המטבע והכישורים הענייניים שיש לו למלא בהצלחה תפקיד יוקרתי זה, אין לבוא אליו בטענות.

כל זה לא משנה את העובדות. פישר אחרי המועמדות והפסילה, אינו פישר שלפני. עכשיו נוספה לדימויו היוקרתי והמצליח, גם העובדה שכשל במרוץ. זה אינו מוסיף ליוקרתו. חשוב מזה – עכשיו נותרה פתוחה השאלה האם בכך נסתיים העניין, או שפישר ימשיך לשקול אפשרויות נוספות להתמנות לתפקידים בינלאומיים אחרים. חובת ההוכחה על הנגיד. היא לא תהייה קלה על רקע מה שקרה.

חוסר ודאות אינו בריא לשום כלכלה, גם לא למשק הישראלי. האירוע שיצר סטנלי פישר בהגשת מועמדותו, יצר כבר חוסר ודאות כזה. אמנם לזמן קצר, אבל החשש יישאר מרחף באוויר.

עוד דבר – שר האוצר שטייניץ בודאי מרוצה מהמצב שנוצר. מכאן ואילך יהיה לו קל יותר להתמודד עם סטנלי פישר, שדי האפיל עליו עד כה. פישר ודאי יודע זאת.

מעוניינים לקבל הודעה אוטומטית על רשומה חדשה ולקבוע עצמאית את תדירות העדכון?? ציינו את הדוא"ל שלכם בסעיף "לעדכונים על רשימות חדשות" למעלה מצד ימין באתר והקליקו על "צרף אותי" .

 1. 15 ביוני 2011 ב- 13:56

  ראשית, סטנלי פישר בהגינותו אמר בפומבי לפני זמן שלא יסיים את תקופת כהונתו הנוכחית.
  לדעתי, הוא נגיד משכמו ומעלה של בנק מרכזי ותרם רבות למשק הישראלי בתקופת הטלטלה העולמית ומעבר לכך.
  קראתי את פרשנותו של סבר פלוצקר, שמועמדותו של סטלי פישר נדחתה בגלל ישראליותו. אולי זאת הסיבה. אולי לא. ברור שהגיל הוא רק תירוץ, כשרצו לדחות את האיש.
  עכשיו פורסם שהוא מועמד להיות נגיד הבנק העולמי. אחרי שתרם כה רבות למשק הישראלי, אני מאחל לו הצלחה. מבחינתי האגואיסטית, אצטער אם הוא יעזוב אותנו.
  אגב, מי שמנסה לגמד את תרומתו של סטנלי פישר לכלכלת ישראל הם פקידי האוצר. הם רחוקים מאד מהיוקרה, הכישורים והיכולת שיש לו. בצרות עין הם מטפטפים ביקורת עליו. זה מעיד על האוצר יותר מאשר על בנק ישראל.

 2. 15 ביוני 2011 ב- 22:57

  פישר מונה ע"י הממשלה על פי החוק לקדנציה שנייה בת חמש שנים. והסכים לקבל עליו את המינוי [לקדנציה זו]. עם קבלת המינוי הודה הנגיד לממשלה ולראש הממשלה על האמון שנתנו בו במנותם אותו לקדנציה שנייה. אין בחוק אפשרות למינוי לקדנציה חלקית. לא מצאתי אסמכתא לכך שפישר הודיע לפני המינוי כי אין בכוונתו /או כי קיימת אפשרות שלא יכהן קדנציה מלאה. גם לא מצאתי שאחרי המינוי אמר כך. נכון שסירב לומר כי יכהן תקופה מלאה. בצדק. הרי נכונותו לקבל עליו מינוי לכהונה שנייה, שתקופתה קצובה בחוק, מדברת בעד עצמה ואין הוא חייב דין וחשבון למחשבי קיצין וספקולציות…

  מותר להעריך כי פישר לא היה מתמנה אילו הודיע כי בכוונתו לשרת שנה בלבד מתוך הקדנציה ואז לחפש אפשרויות אחרות. [ איש לא חשב גם לא פישר שכך יתפתחו הדברים, אבל כך קרה ]

  מקובלים עלי יתר הדברים בתגובה . פישר היה ונשאר נגיד טוב משכמו ומעלה .

  חבל רק שעכשיו נוצר מצב שהוא נתפס כמי שמחפש הזדמנויות מחוץ לבנק ישראל ,לתפקיד שקיבל מידי הממשלה והנשיא אך לפני שנה. עכשיו מופרחות הערכות/ספקולציות כי ירצה לכהן כנשיא הבנק העולמי.עוד חזון למועד. כלל לא בטוח שפישר ירצה להתמודד שוב על תפקיד בלי שיהיה לו ביטחון מלא שיקבלו , וכל זאת בעיצומה של הקדנציה הנוכחית שלו. הרי בכל זאת למינוי של הממשלה והנשיא לתקופה קצובה על פי חוק יש משמעות כלשהי.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: