ראשי > אקטואליה > החוצפה של סנגורי משה קצב

החוצפה של סנגורי משה קצב


בנוסף לכל הנימוקים והשיקולים הכלולים בבקשת סנגורי משה קצב לדחות את מועד הדיון בערר, משום שהוא נקבע בתקופת הפגרה והם זקוקים לחופשה, ישנו נימוק נוסף: חוצפה.

עורכי הדין אביגדור פלדמן, ציון אמיר, אבי לביא ומיקי חובה הם הסנגורים של משה קצב. משרדיהם נחשבים למשרדי צמרת בקרב עורכי הדין.יש להם תפקיד לא קל ולא פשוט במלאכת ההגנה על הלקוח ששימש בעבר בכהונה הרמה ביותר בישראל – נשיא המדינה ולרוע מזלו ולבושת המדינה הגיע לאן שהגיע.

לסנגורים יש ידע משפטי, ניסיון והיכרות טובה עם הליכי המשפט בישראל. יש להם יוקרה ומתברר עתה כי יש להם גם תעוזה.

לא מכבר הגישו הסנגורים המלומדים והמכובדים בקשה לבית המשפט העליון: לדחות את מועדי שמיעת הערעור של הנשיא לשעבר על הרשעתו הכבדה והקשה בבית המשפט המחוזי. בבקשה קודמת שהגישו לא מכבר לבית המשפט העליון, ביקשו בנימוקים שונים לדחות את ביצוע כניסתו לכלא של מרשם האמור – משה קצב- על פי גזר הדין שהושת עליו ע"י שופטי בית המשפט המחוזי. הם הצליחו בכך. נקבע כי ביצוע העונש ידחה עד למיצוי ערעורו של הנשיא לשעבר בבית המשפט העליון. משה קצב עדיין חפשי בביתו.

בית המשפט העליון קבע עם זאת כי על מנת שלא לגרום להתמשכות ההליכים ישמע ערעורו של הנשיא לשעבר, מחוץ לסדר הדיונים הרגיל ויתקיים בחודש אוגוסט הקרוב, במהלך פגרת בית המשפט במשך שלשה ימים רצופים. הפסיקה הסופית תהיה בתום הדיונים.

החלטה זו אינה נושאת חן בעיני הסנגוריה. ועורכי הדין המלומדים הגישו באחרונה בקשה מיוחדת, לבית המשפט העליון, לדחות את מועדי הדיון. מדוע? בחודש אוגוסט, חודש הפגרה, הם תכננו לצאת לחופשה עם משפחותיהם. קיום הדיון בערעור באותו זמן יצריך לבטל את המתוכנן ויגרום עגמת נפש להם ולבני המשפחה.

הסנגורים טוענים כי "נקבעו זה מכבר חופשות מתוכננות עם בני משפחתם במהלך חודש אוגוסט בפגרת הקיץ של בתי המשפט, וביטולן ו/או דחייתן יש בהן עוגמת נפש רבה, בעיקר למשפחות הסנגורים .הם מוסיפים כי קצב משוחרר בתנאים מגבילים ואינו נמצא מאחורי סורג ובריח, ולפיכך קיום הדיון בדחיפות במהלך ימי הפגרה הוא מהלך קיצוני הפוגע בחייהם הפרטיים של הסנגורים ובבני משפחותיהם, בצורה שאינה נדרשת.הם מוסיפים כי "אין צורך להכביר מילים בדבר מהות ומשמעות פגרת המשפט. עבודת הסנגור מפרכת, פיזית ונפשית, והצורך למלא מחדש מצברים בפגרה הוא חיוני ביותר, ולשם כך אכן נקבעה הפגרה לשופטים ולעורכי הדין. אין ביכולת הסנגורים להקצות לעצמם פגרה לאחר חודש ספטמבר, שאז מרוץ העכברים מתחדש במלוא עוזו".

נימוק נוסף שהעלו הסנגורים בבקשתם לדחות את הדיון בערר: יום הדיונים הראשון שנקבע הינו ערב תשעה באב ולמחרת הצום עתיד להתקיים דיון נוסף, כך שראוי שבית המשפט העליון "יתחשב ברגשות השומרים מצוות ונוהגים מנהגי אבל וצום ביום זה, כמו קצב ומשפחתו".

הסנגורים אמנם מוכנים גם להקדים את שמיעת הערעור , אבל הם יודעים היטב כי מבחינת בית המשפט הדבר אינו אפשרי שהרי אם היה, הרי מועד הדיון היה נקבע מלכתחילה לתאריך מוקדם יותר…

אפשר להעריך כי ביסוד בקשת הדחייה של הדיונים בערעור קצב עומדים שני נימוקים הבאים:

נימוק ראשון – הסנגורים באמת מאמינים כי מועדי החופשות הפרטיות שלהם ושל משפחותיהם חשובים יותר מאשר הכרעת הדין הסופית בעניינו של הנשיא לשעבר. הם בעצמם אומרים זאת. הרי קצב אינו נמצא כיום בבית הכלא. התמשכות מצב זה תקופה נוספת לא תפגע בו . אז מדוע למהר? לפתע נעלם הנימוק כי חשוב שהצדק יצא לאור מהר ככל האפשר והפרשה תסתיים. עכשיו,מבחינת הסנגוריה לא בוער דבר… האינטרס הציבורי ימתין מעט עד שימצו את החופשה.

[בסוגרים נציין כי בבקשתם לדחיית מועד הדיון בערר, לא ציינו הסנגורים כי אם בכל זאת יערך הדיון במועד שנקבע, בעת הפגרה, הרי שגם חופשתם המתוכננת של השופטים תיפגע, וגם זו של נציגי הפרקליטות, וגם זו של כל הצוות הטכני התומך. אי הנעימות לכל אלה אינה משחקת תפקיד בנימוקי הערעור . רק חופשתם של הסנגורים ובני משפחת היא הקובעת בנימוקי הבקשה.]

נימוק שני – כנראה שצוות ההגנה של קצב מאמין שמבחינה משפטית ואחרי כל הנימוקים שיעלו בערעור, יגזור בית המשפט העליון על הנשיא לשעבר, עונש מאסר בפועל של כמה שנים בצרוף "חותמת החרפה" האישית והציבורית. גם אם יפחיתו לו תקופה מסוימת משבע שנות המאסר שנגזרו עליו, בבית המשפט המחוזי, עדיין ישלח לכלא. אם זה המצב מדוע מתפלאים שהם מבקשים לדחות את הדיון ומדוע כרגע אין דחיפות מבחינתם למצות את ההליכים?

עוד משהו לפני סיום: נראה שיש ביסוד בקשת דחיית הדיון של הסנגורים עוד נימוק המתווסף לשני הנימוקים הקודמים. ניתן לתמצת אותו במילה אחת: חוצפה. איך שלא יגלגלו בלשונם ויעלו נימוקים שונים ומשונים לביסוס טענותיהם בקשתם לדחיית הליכי הערעור היא חוצפה במיטבה.

היום [30.5.2001] נמסר כי בית המשפט העליון דחה את בקשת הסנגורים. יחד עם זאת קבע כי מועד הדיונים בערר יוקדם ביום אחד על מנת שלא ייפול בצום תשעה באב. חבל שלא נקבע גם כי ישולמו הוצאות אישיות בסכום נכבד על ידי הסנגורים המלומדים והחצופים.

 1. 30 במאי 2011 ב- 16:53

  גם אם המדובר בחוצפה – אין צורך להתרגש.
  החוצפה היא חלק בלתי נפרד של עבודת עורך הדין (המחוייב על פי החוק לפעול לטובת לקוחו במסירות ובנאמנות).

 2. צביקה ארצי
  30 במאי 2011 ב- 21:20

  אכן מעורר הרבה אמוציות משפטו של האיש משה קצב.

  לא ככל האדם היה בעת בצוע מעשיו. נשיא המדינה היה תוארו – סמלה ומייצגה של המדינה ושל דרכה.
  מעמדו בעת בצוע מעשיו מחייב את כלנו היום להרבה רגישות ולהרבה מחשבה. כי לא רק האיש עומד בפני כס המשפט.
  מה שעומד על הפרק זה כל מה שרצינו להאמין בו. בעת הזו יש להתאפק ולבלוע כל צפרדע שינסו להאכילנו סנגוריו ולחשוק שפתיים כאשר ינקטו בכל מעשה או תרגיל על מנת מחומרת מעשיו להמעיט. אל לנו להלין על הפרקליטים שנשכרו להגן על החוצפן. יעשו אלה את מיטבם תמורת כספו של המורם מעם שניצל לרעה את מעמדו.

  חובתנו לתת לסנגוריו של קצב ולמערכת המשפטית את כל החופש הדרוש על מנת לאפשר להגנה למצות את כל האמצעים ולעשות את כל התרגילים.

  עלינו לחשוב על ערבו של יום – עת ידעו כולם כי נעשה משפט צדק ויראו הכל איך נשיא שסרח הופך לדראון עולם – אות ומופת לכל רם דרג שיחטא עם אותו הזרג.
  על המערכת המשפטית לעשות למען תדע כל אשה כי הצדק יעמוד לצדה כאשר תבוא חשבון עם מענה – יהיה אשר יהיה ויהיה מעמדו גבוה ככל שיהיה.

  אם יש מי שאינו עומד למשפט אבל רצוי שיכו על חטא הם כל אלה שכשלו כאשר עשו בחירה פסולה – כי ככל שחולף הזמן צצות ועולות ראיות כי, אם לא כולם, הרי רובם ידעו או רק שמעו על מעלליו של המועמד לנשיאות משה קצב.
  נבחרינו לא ספקו את הסחורה כאשר לא השכילו להתעלות מעל המדמנה הפוליטית בבואם לבחור נשיא לעמם.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: