התפטרות הטעונה בדיקה

הפער בין ההודעה המימית שפרסמה חברת "מגדל" בדבר התפטרותן של ויקטור מדינה, מתפקידו כיו"ר "מגדל שווקי הון", והנסיבות האמיתיות למהלך גדול מידי. אי אפשר להניח לדברים לעבור כאילו לא קרה דבר. מתחייבת בדיקה ודיווח אמיתי על מה שקרה.


הפער בין ההודעה המימית שפרסמה חברת "מגדל" בדבר התפטרותן של ויקטור מדינה, מתפקידו כיו"ר "מגדל שווקי הון", והנסיבות האמיתיות למהלך גדול מידי. אי אפשר להניח לדברים לעבור כאילו לא קרה דבר. מתחייבת בדיקה ודיווח אמיתי על מה שקרה.

אתר החדשות news1חשף לפני מספר ימים [25.5.2011]ידיעה מפתיעה: ויקטור מדינה יו"ר חברת "מגדל שווקי הון"  התפטר מתפקידו מתפקידו. התקשורת הכלכלית [דה מארקר וגלובס ואח"כ גם "כלכליסט"] מיהרה לחזור על הידיעה ולנסות להוסיף פרטים. החברה האם "מגדל" פירסמה הודעה קצרה בה אישרה את דבר ההתפטרות. אתר news1 חזר לנושא ופירסם פרטים נוספים על נסיבות ההתפטרות. הידיעה עוררה תשומת לב. מתברר שלא מדובר ב"סתם" התפטרות.

חברת "מגדל שווקי הון" היא חברת בת בקבוצת "מגדל" שהיא, על פי הגדרתה, "קבוצת הביטוח והפיננסים המובילה בישראל. אתר החברה ממשיך ומאפיין את החברה:"מגדל היא סמל של יציבות, אחריות, מקצועיות, והצלחה. ואנו עמלים כל יום מחדש על מנת להצדיק את האמון שנותנים בנו מליון וחצי לקוחות, למעלה מ-70 שנה. פעילות קבוצת מגדל מבוצעת במסגרת תאגיד "מגדל אחזקות בטוח ופיננסים בע"מ". התאגיד מחזיק בבעלות מלאה או חלקית בחברות שונות באמצעותן פועלת הקבוצה בתחומי חיסכון פנסיוני, ביטוח, השקעות ושירותים פיננסיים. הבעלות על תאגיד "מגדל אחזקות ביטוח ופיננסים בע"מ" מתחלקת בין קבוצת ג'נרלי האירופית (כ-70%), בנק לאומי (כ-10%) והציבור (כ-20%).

חברת "מגדל שווקי הון" עצמה הינה אחת החברות הגדולות בשוק ההון. היקף הנכסים שהיא מנהלת מגיע לכ-20 מיליארד ש"ח. החברה עוסקת בניהול תיקי השקעות, קרנות נאמנות, ייעוץ וחיתום".

– עד כאן מילות רקע קצרות.

הידיעה על התפטרותו של מדינה מתפקיד היו"ר התקבלה – על פי הדיווחים בתקשורת במידה מסוימת של הפתעה. פחות משנתיים של כהונה בתפקיד אינם מעידים על פרישה טבעית . מדינה כיהן בעבר בתפקידי מפתח בכירים בסקטור הציבורי [מנהל המחלקה המוניטרית בבנק ישראל, מנכ"ל האוצר,] ובסקטור הפרטי [מנכ"ל כימיקלים לישראל ומנכ"ל בנק המזרחי ] נחשב לאיש מקצוע מעולה בתחום הפיננסי – הכלכלי. הייתה לו השפעה רבה על כיווני המדיניות הכלכלית של ישראל והצלחות ניהול בסקטור הפרטי בהבאת הגורמים שבניהולו לרווחיות מוגברת. בתחום המקצועי הוא ידוע כמי שעומד על דעתו ואינו מתפשר גם אם פירוש הדבר עימות וחיכוך עם כפופים ועם ממונים. היו לו כאלה לא מעט.

ההודעה שנמסרה ע"י "חברת "מגדל" לציבור, על פי חוק, בדבר ההתפטרות הייתה קצרה:

"מגדל מדווחת כי יו"ר חברת-הבת מגדל שוקי הון, מר ויקטור מדינה, הודיע על רצונו לסיים את תפקידו באוגוסט השנה בתום שנתיים לכהונתו, וזאת בהתאם לכוונתו המקורית והסכמה לאפשרות זו שהייתה עמו מראש. דירקטוריון מגדל אחזקות מצר על החלטתו זו של מר ויקטור מדינה ומודה לו מאוד על תרומתו הרבה והייחודית לחיזוק תשתיות מגדל שוקי הון, לביסוסה ולהגדלת רווחיותה".

הידיעות בתקשורת אודות נסיבות ההתפטרות רמזו על גורמים אחרים להתפתחות זו. הן דיברו על חיכוך מקצועי קשה בין היו"ר מדינה לבין המנכ"ל של החברה שהתפתח לקרע אישי. האתרnews 1 גם ידע לספר כי מדינה היו"ר האשים את המנכ"ל בהפרת חובותיו כמנכ"ל הקבוצה, ובפגיעה קשה בחברת מגדל שוקי הון המנהלת כספי ציבור.ואולם , על פי הדיווח, החברה מסרה לציבור על ההתפטרות הודעה בלתי נכונה –"הודעה כוזבת"- כהגדרת האתר, בה ניסתה החברה להסתיר את העימות וההאשמות והציגה את העניין כהתפתחות שגרתית.

כל זאת על מנת להימנע מחובתה על פי חוק להודיע לציבור על "נסיבות מיוחדות" המביאות להתפטרות מנהלים בכירים ולפרט את הנסיבות שהביאו לכך, דבר המצריך התערבות ובדיקה של הרשות לניירות ערך על מנת להבטיח כי לא נפגעו האינטרסים של המשקיעים והציבור כתוצאה מהתנהלות בלתי תקינה .

אין באמור כאן כדי לקבוע עמדה מי צודק בויכוח בין השניים. אולם לא בכל יום קם מנהל בכיר ובעל רקע מקצועי מוכח בתחום ועוזב במה שנראה טריקת דלת את התפקיד. "מגדל שווקי הון" מנהלת ומשקיעה מיליוני שקלים ואף יותר מכספי הציבור המופקדים אצלה. הפער בין ההודעה המימית שפרסמה חברת "מגדל" בדבר התפטרותן של מדינה, והנסיבות האמיתיות למהלך גדול מידי. אי אפשר להניח לדברים לעבור כאילו לא קרה דבר. מתחייבת בדיקה ודיווח אמיתי על מה שקרה.

יתכן מאוד כי יתברר, בסופו של דבר , כי מדובר בסכסוך שאין לו נגיעה לאינטרס הציבורי ולביטחון השקעות הציבור ב"מגדל שווקי הון". אך הישענות על מידע עמום ומקוטע כשמקביל רצות ברקע שמועות על הסתרה והשתקה, יגרמו בסופו של דבר למשבר חריף יותר מאשר הקרע הנכחי , שגם הוא ודאי אינו מוסיף בריאות לחברה ולאימון הציבור בה.

2 תגובות על ״התפטרות הטעונה בדיקה״

  1. מנחם רבוי ישר כוח. הפוסט מסמן כוון ברור של אחריות ציבורית ראויה.
    רבים הבלוגרים שמנפחים ומנפחים על מנת שיבנה חזה – האגו הפרטי – לטפוח עליו. בלוג זה יש בו "דבר מה נוסף".
    מעניין יהיה לראות את ההמשך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: