ראשי > אקטואליה > "מתוקף סמכותי ואחריותי" [אהוד ברק 2.2.11]

"מתוקף סמכותי ואחריותי" [אהוד ברק 2.2.11]


כדאי לשוב ולצפות במצגת  "המסתובבת"  מזה זמן ברשת שכותרתה  "מר ביטחון ורב אלוף נזק מי אתה אהוד ברק".מובאות דוגמאות רבות לכישלונותיו והסתבכויותיו  של "מר הביטחון." זו אינה מצגת אובייקטיבית. אבל יש בה תזכורת.


"מתוקף סמכותי ואחריותי ולאחר שיקול דעת מעמיק" – כך החל שר הביטחון את תשובתו בראיונות שנתן לשלשת ערוצי הטלוויזיה [ד' 2.2.11] ובהם נשאל מדוע לא האריך במספר ימים או שבועות את כהונתו של הרמטכ"ל המכהן, גבי אשכנזי, לאחר שהתברר לו כי אין מנוס מביטול ההחלטה למנות את יואב גלנט לרמטכ"ל . במקום לעשות כך כפה ברק החלטה,אשר כנראה לא תבוצע נוכח הביקורת הציבורית, למנות את סגן הרמטכ"ל המכהן לרמטכ"ל זמני, לתקופה של  – 60 יום עד שיושלם תהליך המינוי של הרמטכ"ל החדש.

ברק לא השיב לשאלות, אבל הכביר מילים על סמכות, אחריות, שיקול דעת ושמירה על כבוד מוסד הרמטכ"ל תוך שהוא שולח רמזים מכפישים כלפי בעל התפקיד המכהן. שר הביטחון אמנם התחמק מתשובות אך שוב "הצליח"  לגבש סביבו מעין קונצנזוס. אבל, לא בדיוק כזה שהוא מעוניין בו. הביקורת עליו, שיקוליו,התנהגותו והתנהגותו – גברה מאוד. היא  חוצה מפלגות, כלי תקשורת וחוגי ציבור שונים. שלא בטובתו של שר הביטחון ומנהיג רשימת "עצמאות", הוא שוב הצליח להגביר כלפיו את הביקורת והדחייה, בתקופה האחרונה, סביב שני אירועים שהיו בהובלתו ובאחריותו.

האחד – הדרך בה נטש את מפלגת העבודה' בעודו מכהן כיו"ר שלה וכמנהיגה והקים רשימה חדשה שעקרונותיה ומצעה לא ברורים פרט לאינטרס שלו ושל  ארבעת  חבריה לשמר את מעמדם הפוליטי ולקדם את עצמם.

האירוע השני אותו יזם והוביל – פרשת מינוי הרמטכ"ל החדש, תהליך ההחלטה, הבחירה, בדיקות הרקע הנלוות, ביטול המינוי וצורת מינוי הרמטכ"ל החדש,תוך הכפשת הרמטכ"ל המכהן באמצעות רמיזות מעורפלות וסירוב לפרטן .

אין חולקים על כך שברק פעל בנושא מינוי הרמטכ"ל מתוקף סמכויותיו בחוק. שאלה גדולה היא אם עשה זאת באחריות ושיקול  הדעת המתחייבים. התוצאה העובדתית היא שנוצרה תסבוכת בעלת השלכות שליליות קשות. בפרשת הנטישה של מפלגת העבודה הוכיח ברק שוב שאין חשוב בעיניו יותר מהאינטרס האישי שלו.

אין זאת הפעם הראשונה שברק מעורר סביבו גל של דחייה ציבורית . יש לו וותק גדול בכך, מאידך אי אפשר להתעלם מן העובדה שלמרות הביקורת ההסתייגות והדחייה שהוא מעורר, הוא ממשיך להיות נטוע  בכיסאו במשרד הביטחון ולמלא תפקיד מרכזי בממשלה. מתי ישחרר  אותנו ?

על רקע הנאמר – שאין בו חידוש – כדאי לשוב ולצפות במצגת  "המסתובבת"  מזה זמן ברשת. "מר ביטחון ורב אלוף נזק מי אתה אהוד ברק" –זו כותרתה. מובאות בה  דוגמאות רבות לכישלונותיו הסתבכויותיו ומעשיו השנויים במחלוקת של "מר הביטחון." אין ספק שמי שהכינו את המצג הזה אינם מאוהדיו של ברק. נכון גם שאפשר למצוא כישלונות ופעולות מעוררות ביקורת אצל רבים מממלאי התפקידים אצלנו. בעצם אצל כל אחד. אבל כך?

המצגת – מר ביטחון ורב אלוף נזק [ המצגת עולה לאט אך מומלץ לצפות]

 1. צביקה ארצי
  5 בפברואר 2011 ב- 21:04

  כולם אשמים:
  ברק מובן מאליו
  התקשורת משת"פית
  אובמה סתם סייען

  רק ביבי נם לא בשלווה. הכל מתמוטט אבל אם זה לא באשמתו מה 'כפת לו?

  כאשר ילד משתולל מי האשם? הילד או האבא שעומד ומתבונן מהצד בלי לנקוט עמדה?

  החשיבה הרדודה הביאה אותנו עד הלום. כבר לא מדובר בדברים קלי ערך. כבר מדובר בנושאים המכרסמים בעצם בטחון המדינה.

  כדאי שנתחיל לחשוב עניינית. לא לחפש דחלילים אלא למנוע ממנהיגים להוליך אותנו אל עברי פי פחת. וטובה שעה אחת קודם.

 2. דוד נצר
  6 בפברואר 2011 ב- 14:28

  הכל נכון אבל מספיק איזה מהלך צבאי אחד מבריק ומוצלח במיוחד כדי שברק יהיה גם שר הבטחון הבא ואולי ראש הממשלה הבא. ככה זה עובד. ברק יודע את זה ולכן נסיון למהלך כזה יגיע בקרוב. בא נקווה שהפארסה לא תהיה גדולה מידי.

 3. צביקה ארצי
  6 בפברואר 2011 ב- 15:06

  מה מסקנה המתבקשת?
  שחובה לדבר.
  את שניתן להסיק מדבריך דוד צריך להפיץ כאילו רק אתה הבנת. כי הגענו למצב אבסורדי לפיו מי שמגיע למסקנה הנכונה יאמר בלבו לא יכול להיות שרק אני הגעתי. אני כנראה טועה.
  בצורה זו הרוב הופף לרוב דומם שקולו לא נשמע וקולותיו גם לא באים לידי ביטוי גם בקלפי.
  הלקחים גם מטוניסיה וגם ממצרים מצביעים על כך, שההמידע שעובר פתאום, גורם ליחיד להבין שהוא לא לבד והוא מעיז לצאת ןלגלות שהוא חלק מציבור גדול.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: