הנזק של "בזק", מחירי הדלק ותעריפי המים וגם…הבלגן "ברשימות"

בהחלטה על מתכונת הפיצוי לצרכנים בעקבות הנזקים שנגרמו על ידי התקלה, מממנת "בזק" את מסע הפרסום שלה באמצעות עלות הפיצוי: נוכח עליית מחירי הדלק ותעריפי המים עולה השאלה האם מחאות הציבור הן "צמחוניות" מידי? או האם "נערי האוצר" אטומים מידי? קשה לדעת האם בישראל תתכן תגובה ציבורית דומה לאירועי תוניס, מצריים וצרפת כמחאה על גזירות קשות ובלתי סבירות בתחומי כלכלה וחברה, אבל החבל די מתוח: גם על הבלגן בדף הבית של "רשימות"


 • הפיצוי

קריסת מערך הטלפונים הארצי של "בזק" השבוע –  אמנם תוקנה לאחר 4-5 , שעות אך גרמה לשיבושים וקשים ונזקים ניכרים בכל מערכות המשק במדינה. "בזק" – כיום היא חברה פרטית הניצבת, בימים אלה, מול ביקורת שלפיה החלטת הבעלים שלה למשוך לכיסם דיבידנד, כלומר כספים, בסך של 3 מליארד ₪, ממשאביה הכספיים, אינה עולה בקנה אחד עם אמצעיה –  נכנסה למתכונת חירום עם פרוץ התקלה.

בצד הטיפול המאומץ בתיקון המערכת, הייתה החברה צריכה לטפל גם בצד הציבורי. דובריה והמנכ"ל שלה התנצלו  בפני הצרכנים הבטיחו לפעול לתיקון מהיר ככל שניתן ובאשר לפיצוי על הנזק שנגרם, אמרו שהנושא "יישקל". בצד הטכני התיקון היה מהיר יחסית,[ ודאי שבהשוואה לתיקון התקלה ברשת "סלקום" שנמשכה מספר ימים.]

באשר לפיצוי מודיעה עכשיו החברה כי תעניק שבוע שיחות חינם לצרכנים שיתקשרו מקווי "בזק" לטלפונים  סלולאריים .לא ברור אם ההטבה הזאת מכסה את הנזקים שנגרמו לעסקים,למפעלים ולחברות כתוצאה מהשבתת מערכות הטלפוניה הקווית. מה שכן ברור שהפיצוי שמציעה בזק מאפשר לה לחסוך בהוצאות על מבצע הפרסום שלה שמטרתו לעודד את הצרכנים להתקשר מקווי "בזק"  לטלפונים סלולאריים, אם הם צריכים לבצע שיחה לטלפון כזה. זאת משום שמחיר שיחה מקווי "בזק" זול יותר .

למעשה בהחלטה על פיצוי במתכונת זו בזק "צדה שתי ציפורים במכה אחת". היא  מקווה לנטרל טענות ותביעות של צרכנים לפיצוי על הנזקים, ומממנת את מסע הפרסום שלה באמצעות עלות הפיצוי.

ומה הפיצוי על הנזק שנגרם למנויי "בזק" שלא יכלו לבצע שיחות לקווי "בזק" עצמה? החברה לא מתייחסת בכלל לכך. משרד התקשורת לא מתערב בינתיים וארגוני הצרכנים למיניהם שותקים עד כה. צריך לקוות ש"בזק" תצטרך לתת פיצוי נאות לנפגעיה בעקבות פסיקות בתי המשפט בתביעות שכבר הוגשו ויוגשו נגדה.

 • מחיר הדלק ותעריפי המים –

ועדת הכלכלה של הכנסת קיימה לפני מספר ימים דיון מיוחד בעקבות ההעלאה התלולה  במחירי הדלק. הייתה תמימות דעים בוועדה. ההתייקרות חריפה מידי. יש להוריד את המחיר. חלק מהח"כים טענו נגד העלאת המיסוי התלול על הדלק,  שעליו החליט האוצר. חלק טענו כי מתח הרווחים של חברות הדלק גבוה מידי. אבל כולם הסכימו שהמחיר צריך לרדת. מה פתאום החבר'ה האלה התעוררו? הרי מספר שבועות קודם לכן הצביעו חברי הקואליציה מביניהם – והם הרי הרוב- בעד העלאת המיסוי הדרסטי על מחיר הדלק ועליית המחיר התלולה.. כל זאת באשרם את חוק ההסדרים, הנלווה לתקציב, שהעלאת מחיר הדלק הייתה כלולה בו. לא שמו לב? לא הבינו? שטויות במיץ. הבינו והצביעו בעד כי חשבו שהציבור ישלם וישתוק. הרי המחיר עולה כל הזמן כתוצאה מהתייקרות מחיר הנפט בעולם, אז לא נורא אם תהייה קפיצה גדולה יותר במחיר.

מתי פתאום "נזכרו" נבחרינו שיש בעיה?ברגע שהחלה תנועת מחאה ציבורית. לא זו שברשת. אלא כשנהגים -אמנם לא רבים- יצאו להפגנה בכביש וחרף מספרם המועט הצליחו לשבש את התנועה. הח"כים מהקואליציה נמנעו מלצאת נגד העלאת המיסוי ע"י האוצר, לכן בחרו להשתלח ברווחי המשווקים. אלו מהאופוזיציה ניצלו כמובן את ההזדמנות לתקוף את האוצר בנושא הנקודתי והרחיבו גם לביקורת על מדיניות המיסוי העקיף הפוגעת יותר באלה שהכנסתם נמוכה.

לצבור הנהגים זה לא כל כך משנה. הוא מקווה להוזלה במחיר ש"קפץ" באופן תלול. אבל, עושה רושם שהאוצר אינו מתרגש. לא מהמחאה הציבורית ולא מדברי הח"כים בוועדה שממילא אין לה סמכות הכרעה. הוא אינו מספק הסבר לכך שכאן המיסוי על הדלק גבוה משמעותית בהשוואה למדינות באירופה, רק טוען שההעלאה נובעת משיקולי "מדיניות כללית ואיכות הסביבה".

הסיפור מזכיר את המחאות בעניין תעריפי המים. בשלב מסוים, כאשר המחאה הציבורית החלה מתבטאת בסרבנות תשלום של אזרחים , איים  יו"ר הכספים כי ימנע את אישור התקציב אם האוצר ורשות המים לא יחזרו מכוונתם ליקר שוב את התעריפים. אלה האחרונים באמת הודיעו על ביטול החלטת הייקור האחרונה . נדמה היה שהמאבק הציבור נושא פירות. רק נדמה היה. רשות המים כבר הודיעה כי היא מגבשת מהלך שיביא להתייקרות נוספת, והאוצר הודיע לרשויות המקומיות שהוא אינו מוכן לדון כלל בהוזלת התעריפים. [ למרות שראשי הרשויות טוענים בתוקף שקיבלו הבטחה מפורשת מראש הממשלה כי הנושא ייבדק].

האם מחאות הציבור הן "צמחוניות" מידי? האם "נערי האוצר" אטומים מידי? כנראה שיש כאן שילוב של שני הגורמים. האם בישראל תתכן תגובה ציבורית דומה לאירועי תוניס, מצריים וצרפת כמחאה על גזירות קשות ובלתי סבירות בתחומי כלכלה וחברה? קשה לדעת. אבל החבל די מתוח.

 • בלגן בדף הבית של "רשימות"

אני לא הראשון שמעלה נושא זה. כנראה שגם לא האחרון.

לאחר הקשיים שהתעוררו בתפעול הפלטפורמה הקודמת של "רשימות" והיחלצות הצוות המוביל לביצוע שינוי שיציל את האתר ויאפשר המשך הפרויקט, ברכו רבים מהכותבים על עלייתו לאוויר של דף הבית החדש. היו קשיים לא פשוטים בדרך, כולל מעבר הכותבים לפלטפורמה חדשה [wordpress] ובסך הכול דומה שהעסק מתייצב.

אבל בלי בעיות אי אפשר. ב"דף הבית" החדש צומצם  מספר הרשימות המוצגות בכשליש לעומת הדף הקודם וכתוצאה הקישור לרשימות חדשות שוהה בדף זמן שלטעמי אינו מספיק.קושי חמור הרבה יותר הוא כי הכותבים המקושרים ל"רשימות" יכולים להעלות פוסטים חדשים בתכיפות ובלי הגבלה ובכך הם "דוחקים" החוצה רשימות של כותבים אחרים. בפלטפורמה הקודמת של "רשימות" הייתה מגבלה מובנית על מספר הרשימות שכותב יכול להעלות. אם  העלה רשימה חדשה ורשימה קודמת שהעלה, עדיין הוצגה בדף הבית "דרסה" הרשימה החדשה את זו שקדמה לה. פוסטים של כותבים אחרים לא הושפעו. זה אינו אפשרי בדף הבית החדש.

התוצאה הבלתי רצויה – ישנם כותבים המעלים בבת אחת שורת פוסטים וכשאלה עולים לדף הבית נדחקות החוצה רשימות של כותבים אחרים. לפני מספר ימים העלתה כותבת אחת לא פחות מ – 12 רשימות לאלתר שלה. אלה הוצגו כמובן בדף הבית של "רשימות" והפקיעו אותו למעשה לשימוש בלעדי של אותה כותבת. [לא אציין כאן שמות מי שעוקב יודע]  היו שתי תגובות שתמהו על המעשה. הכותבת התנצלה תוך הסבר שבממוצע שנתי אין לה יותר מידי פוסטים וגם שרצתה ליצור רצף רעיוני שלם. על כך שלחתי תגובה ביקורתית תגובתי לא פורסמה. מנגנון ה –  wordpress הודיעני כי "תגובתך ממתינה לאישור". כנראה נחסמה. זאת הסיבה להעלאת הנושא כאן .

היו תגובות

יוסי דר ביום ינואר 26, 2011 בשעה 2:03 pm  [פורסם]

כיוון שאני לא מוצא בבלוג שלך מייל להתכתבות פרטית, אני נאלץ לפנות אליך בגלוי.

הידעת מה משמעות העובדה – מבחינת הכותבים האחרים ברשימות – שפירסמת היום 12 (שנים עשר!) פוסטים?

=-=-=-=-

מנחם רבוי ביום ינואר 26, 2011 בשעה 7:19 pm  [לא פורסם נחסם?]

תגובתך ממתינה לאישור.

יוסי דר צודק. ההתנצלות שלך במקום.לעומת זאת ההסברים בדבר הממוצע השנתי או יצירת רצף נושאי אינם רלבנטיים לתוצאה . יש דרכים אחרות.
יוסי דר כבר כתב בנושא .

http://yossidar.wordpress.com/2010/12/18/%D7%91%D7%A7%D7%A9%D7%94-%D7%9C%D7%9B%D7%95%D7%AA%D7%91%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%A8%D7%A9%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%AA/#comments

זה לא עזר, וגם לא יעזור – עד שמנהלי "רשימות" יעשו סדר ע"י שינוי טכני.

עדכון: התגובה בדבר ריבוי הפוסטים בבת אחת , ששלחתי לכותבת  ביום 26.1.11 עלתה למדור התגובות אצלה רק היום 31.1.11. המתינה לאישור5 ימים שלמים מה שעורר את החשש שנחסמה. אז לא. אבל זה לא משנה את הנאמר .

=-=-=-

עוד בנושא:

יעל ישראל: משהו שכדאי להסדיר "ברשימות"

http://yaelisrael.wordpress.com/2011/01/26/%D7%9E%D7%A9%D7%94%D7%95-%D7%A9%D7%9B%D7%93%D7%90%D7%99-%D7%9C%D7%94%D7%A1%D7%93%D7%99%D7%A8-%D7%9B%D7%90%D7%9F-%D7%91%D7%A8%D7%A9%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%AA/#comments

דוד שליט: קהילת רשימות חדלה להתקיים:

http://davidshalit.wordpress.com/2010/12/11/%D7%A7%D7%94%D7%99%D7%9C%D7%AA-%D7%A8%D7%A9%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%AA-%D7%97%D7%93%D7%9C%D7%94-%D7%9C%D7%94%D7%AA%D7%A7%D7%99%D7%99%D7%9D/#comments

6 תגובות על ״הנזק של "בזק", מחירי הדלק ותעריפי המים וגם…הבלגן "ברשימות"״

 1. בענין רשימות. אותה כותבת לא ממש חשבה עד הסוף, או לא חשבה בכלל. זה קורה לכולנו.
  קהילת רשימות לא חדלה מלהתקיים, כי היא מעולם לא התקיימה אלא בדמיונם של אנשים. אולי פעם, כשבאינטרנט היה חור וחמשה חברים היו פה וייבשו ביצות.
  אני מניח שמתי שהוא יתפנו לכך, ובינתיים, אין מה לעשות. תנסה להגביר את מספר המנויים, או כמוני – תפרסם בפייסבוק ובטוויטר מה שמביא לי תנועה יפה של קוראים שאינם מגיעים מדף הבית של רשימות.

  שבת שלום

  1. לגלעד- מסכים אתך שהכותבת לא חשבה על ההשפעה של פעולתה על כותבים אחרים . אבל היא לא יחידה, הגם שבאמת העלאת 12 פוסטים בבת אחת זה די נדיר.כותבים אחרים וישנן דוגמאות כאן לכך, כמעט מידי יום, מעלים יותר מרשימה אחת בסמיכות זמנים ודוחקים החוצה כותבים אחרים. אח"כ מתלוננים שאין מספיק הפניות מקישורי דף הבית של רשימות לפוסטים שלהם. חבל שאנשי הצוות המוביל של "רשימות" אינם מסדירים את העניין .
   שבוע טוב ומבורך

 2. מנחם שבת שלום,
  איני מתמצא בפרטי אי הסדרים באתר אבל אני מבקש להביע תמיכתי במאמציך להסדיר את הנושא. אני מייחס חשיבות רבה לאפשרויות הגלומות בתקשורת הדיגיטלית.

  אותי לא מפתיעה העובדה שמידע שעובר ברשת גורם תגובות בחוץ, בעולם האמיתי. קדמה להתארגנות נגד העלאת מחירי תארגנות של קבוצת גימלאים מחיפה כנגד כוונה לפגוע בהם. מאבקם נשא פרי.
  צריך להנהג במלוא הרצינות כאשר מתיישבים מול המקלדת. אני רואה כאן פתח תקווה לאזרח הקטן. הרי כל רוב דמוקרטי מורכב מפתקיהם של האזרחים הקטנים.

  התקלות בסלקום ואחר כך בבזק צריכות להדאיג אותנו משני הבטים. הראשון הוא הנזקים הנגרמים לנו כצרכנים אבל לא פחות מהנזק הזה מדאיגה אותי האפשרות ששתי ה"תקלות" נגרמו על ידי אוייב שעשה שני נסויים לפני המכה הגדולה. הלוואי ואתבדה.

  1. אני ישראלי ולא מרגיש עבד.
   ואתה אזרח יקר? מה אתך?

   בקיצור זו אמירה מכלילה וכמו שאר ההכללות היא נגועה בדעות קדומות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.