שר המשפטים שותק

הזעזוע בציבור לאחר פרסום סרטון ההסתה שקרא לרצח של המשנה לפרקליט המדינה גרר גינויים חריפים מכל עבר. אבל שר המשפטים התעטף בשתיקה. רק לשכתו פרסמה הכחשה שהיא אינה הכתובת ממנה הופץ הסרטון ומדובר בזיוף.


הזעזוע בציבור לאחר פרסום סרטון ההסתה, שקרא לרצח של המשנה לפרקליט המדינה גרר גינויים חריפים מכל עבר. אבל שר המשפטים התעטף בשתיקה. רק לשכתו פרסמה הכחשה שהיא אינה הכתובת ממנה הופץ הסרטון ומדובר בזיוף.


מספר ימים לאחר פרסום סרטון ההסתה לרצח של המשנה לפרקליט המדינה כבר עצרה המשטרה חשוד במעשה. הדברים שהופיעו בסרטון זעזעו את המערכת הציבורית בישראל . דברי ההוקעה והגינוי נשמעו מכל עבר. מעצר החשוד [שכבר הודה, אבל עדיין לא ברור אם היו לו שותפים] יכול אמנם להצביע על תגובה מהירה של זרועות אכיפת החוק, אבל אין בו כדי לקטוע את הלך הרוח האפל והמסוכן שקנה לו אחיזה בחוגים קיצוניים בישראל. [רובם מהאגף הימני אצלנו] .

לא צריך להיות מומחה גדול על מנת להבין כי מה שמאיץ ומזין הלכי רוח מטורפים ומסוכנים, כמו זה שנחשף עם פרסום הקריאה לרצוח את שי ניצן, הוא אופי השיח הציבורי בישראל, אשר בחדשים האחרונים עבר תפנית מסוכנת. לא עוד מחלוקת רעיונית בין "ימין" ו"שמאל", אלא ניסיונות להלך אימים על אותו ציבור החולק על עמדות השלטון והממשלה הנכחית.

את השינוי מוביל שר החוץ . גם ביחסי החוץ של ישראל וגם בשיח הציבורי הפנימי. יש לו גם חקיינים. הדבר מתבטא בהצעות חקיקה, ובהצהרות פומביות. לא נערוך כאן רשימה. אפשר כמובן למצוא נימוקים ענייניים, לכאורה, לכל הצעה והצהרה. לטעון שמדביקים להן, ללא הצדקה, גינויים והתנגדויות, אבל מה שמדאיג הוא הרצף וקו המחשבה המאפיין את ההצעות וההצהרות הללו.

וראש הממשלה  מה הוא אומר בעניינים הללו ? תגובותיו נעות בין אמירה ש"זה לא מייצג את עמדת הממשלה" לבין "הסתייגות מהדברים". גם זה בדרך כלל כששואלים בכלי התקשורת היכן תגובתו.

הפעם לא הייתה לנתניהו  ברירה. הוא גינה, בקולו את ההסתה שבסרטון. אבל שר החוץ שלו שתק. וחברי המפלגה הכמעט אחות "האיחוד הלאומי", האשימו את שי ניצן עצמו שהוא עומד מאחורי הסרטון כפרובוקציה…..

ואפוא שר המשפטים  יעקב נאמן? [עוה"ד שליברמן כפה על נתניהו למנותו במקום איש ליכוד] הוא מתעטף בשתיקה. אמנם לשכתו פרסמה הודעת גינוי אבל התמקדה בהכחשה שלא לשכת השר היא מקור הסרטון, וכתובת הלשכה שצוינה בסרטון ככתובת השולח היא זיוף ועלילה. אבל זו הייתה הודעה מטעם לשכת השר. השר עצמו יעקב נאמן לא התייחס. לא בהודעה כתובה ולא בהצהרה בקולו, היו אמנם פניות אליו כי יביע עמדה בעצמו בנושא אך הוא לא נענה.

יעקב נאמן יודע להשמיע את קולו  כשהוא מוצא לנכון.  הוא סובר שיש להחיל את חוקי התורה על החוק והמשפט בישראל ואף מצהיר על כך בתוקף מעמדו כשר המשפטים , אבל הוא שותק כשקבוצת רבנים מוציאה מעין פסק הלכה האוסר להשכיר דירות לערבים מפני שהם מחזרים אחרי בנות ישראל תמימות וכשרות …

לעמדה פומבית של שר המשפטים כנציג מערכת החוק בישראל מטעם הממשלה הנבחרת , יש חשיבות ציבורית מעבר לפן המשפטי . אבל יעקב נאמן שותק ולא מפני ש"המשכיל בעת הזאת ידום".

7 תגובות על ״שר המשפטים שותק״

 1. שי ניצן דתי אם אינני טועה.

  שמו זכור לי מלפני הרבה מאד שנים כאשר היה יועץ משפטי צעיר בשב"כ וגם אז הוא היה כוחני, בכיוון השני (נגד השמאל וזכויות האזרח). לא שאני מאחלת לו משהו רע, אבל אולי לפעמים לפני התגובה האוטומטית כדאי לבדוק למה יצא הקצף, ולנטרל את הבעיה מראש. לא צריך להגיע למצבים כאלה בכלל וזאת מבלי לרגע להצדיק את ההסתה או את הקבוצה החוליגנית הזו. כדי שיכבדו חוק צריך שני תנאים. אחד, יראת החוק (אכיפה נמרצת) השני – שהדצק ייעשה וייראה בצורה מעוררת יראת כבוד. השאלה אם לא היה רקע לזה, ובשקט בשקט אפשר גם לבדוק את זה, בלי להמעיט מחומרת העונש שיש להשית על הפורעים.

 2. משהו לא מסתדר בתזה שלך.
  .
  אתה כותב שאופי השיח הציבורי בישראל עבר בחדשים האחרונים תפנית מסוכנת: "לא עוד מחלוקת רעיונית בין 'ימין' ו'שמאל', אלא ניסיונות להלך אימים על אותו ציבור החולק על עמדות השלטון והממשלה הנכחית". אבל הרדיפה של החודשים האחרונים מכוונת אל השמאל ואל ארגוני זכויות אדם, ואילו הסרטון הרצחני צץ דווקא מכיוון ימין, אבוי! מביתו של ראש הממשלה עצמו. מתוך הליכוד.
  .
  והערה למגיבה הראשונה: שי ניצן גדל בבית דתי אבל הוריד את הכיפה מזמן. העובדה שפעם הוא טען לטובת השב"כ אינה מעלה או מורידה. שמעתי על עורכי דין שטענו פעם לטובת פעילי שמאל וארגוני זכויות אדם והיום הם מייצגים את הכסף הגדול ואת הפשע המאורגן. הימין הרצחני לא רודף אותו בגלל ייצוג השב"כ. להפך, הם היו שמחים אם הוא היה מתרכז בעניינים כאלה גם היום.

 3. לנעם- אין לי תיזה. תיארתי עובדות. סרטון ההסתה עולה בקנה אחד עם אווירת האלימות, הכוחניות ונסיונות להלך אימים על ציבורים מסויימים.כרגע מדובר בארגוני זכויות אדם ועמותות מהצד השמאלי של המפה. סרטון ההסתה – פעולת יחיד או לא- בא מהצד הימני וכוון נגד הפרקליט שמאשימים אותו כי הוא "רודף" חוגי ימין מתנחלים וכו'.

  1. איריתי יקרה ראשית ובלי שאכירך את אינך עובדת לא עבור בעלי ההון ולא עבור ארגוני פשע.
   שר המשפטים חובש כיפה ושי ניצן חבש והוריד. מה זה שייך לעניין?
   במקרה הזה שר המשפטים ממש זכאי. הרי על מה יצא הקצף?
   בכל מקרה יש חוק נגד הסתה. רשויות אכיפת החוק צריכות לעשות את תפקידן. אני לא הייתי רוצה ששר המשפטים התערב במהלך עבודתן. מאחר ומהכתוב עולה שהוא שותק אזי גם אם איני מחסידיו במקרה הזה הוא ממש בסדר.
   שי ניצן הוגדר על ידי אותו המסית כבר מוות על כי נמצא לטעמו רודף ימין ושלוחיו. אם שר המשפטים היה עוצר בעדו אזי הוא היה ראוי לגינוי.
   הימין אינו רצחני אמירה זו שקראתי כאן באחת התגובות גם היא מריחה מהסתה. בכל מקרה השמאל כאשר רק ניתנת לו ההזדמנות עושה בדיוק את מה שעושה הימין.
   רצח אופי והתנהגות כוחנית יש משני צדי הקשת.
   אל התמם מי שכאן מתהדר בנוצות "פעיל שמאל" ושם פועל כאחרון הבריונים.

 4. לא מדובר כאן על כך ששר המשפטים יתערב בעבודה של רשויות האכיפה בחקירת האירוע.אבל מצופה ממנו להשמיע עמדה ציבורית נורמטיבית בהקשר לתופעת ההסתה ובמקרה הזה במיוחד כשמדובר בקריאה פומבית לרצח. אמנם קריאה לרצח היא קריאה לרצח אך כאן מדובר גם בקריאה לרצח של בכיר בפרקליטות הכפופה ציבורית ומנהלית לשר המשפטים. זה שקולו לא נשמע בנושא הקשור ישירות לתחום אחריותו המיניסטריאלית,והוא מסתפק בתגובת לשכתו בנוסח "זה לא אני", אינו לזכותו.

  1. הבעיה שכבר הורגלנו לספינים – אמירות ריקות מתוכן או לפחות ללא כוונת בצוע מאחוריהן.
   מה שחשוב שיש חוק נגד הסתה.
   מה שחשוב ששר המשפטים הממונה גם על שי ניצן לא עצר אותו משיקולים פוליטיים צרים.
   אז לא חייבים לחבב לא את האיש ואולי גם את דרכו אבל הפעם יש לשבח אותו על שלא הסית את הכפוף לו מדרכו ולא תרם להסטת הדיון מעצם העניין.
   אני מכיר לפחות אחד שכבר היה יוצא לתקשורת ומתפאר על שלא עצר את שי ניצן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: