ראשי > אקטואליה, אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > נעצר קיצוץ הקצבאות – האם העצומה ברשת עזרה?

נעצר קיצוץ הקצבאות – האם העצומה ברשת עזרה?


בוועדת העבודה והרווחה בכנסת עצרו את כוונת האוצר לקצץ בקיצבאות הביטוח הלאומי. בוועדת הכספים עצרו את הכוונה לייקר שוב את מחירי המים. אלפי אזרחים חתמו על עצומות ברשת נגד הקיצוצים וההעלאות, אבל קולם של שרי העבודה לא נשמע גם לא בעניין הכוונה להקפיץ את מחירי הדלק.


הרשימה "האזרחים הדפוקים צועקים, גם ברשת" שפורסמה כאן לפני כמה ימים" [21.12.10] התייחסה בעיקר לאופן מחאת הציבור החש עצמו נפגע, מהחלטות/גזירות המוטלות עליו על ידי גורמי השלטון, ובעיקר בתחום הכלכלי. [ החלטות שלטוניות בתחומים אחרים מצריכות דיון נפרד] .

הוזכרו העצומות השונות המתפרסמות ברשת, בעיקר אלה המתייחסות לנושאים נקודתיים. הן משמשות בימים אלה כאחד המרכיבים החשובים, במאבקים ציבוריים לבלימת רוע הגזירות. יש המפקפקים בחשיבות עצומות שמספרן מגיע לאלפים, כמעט בכל נושא אפשרי, בכלל זה גם נושאים אזוטריים,או סתם שטויות. הקלות בה אפשר להעלות לרשת, מתוך הכורסא הביתית, עצומה/גילוי דעת  ולהפיץ לרשימת מכותבים קישור, הקורא להצטרף ולחתום, באמת מפתה אך כל זה אינו מספיק להגיע תוצאה כלשהי.

מול המפקפקים והמסתייגים עומדות באחרונה שתי עובדות שאפשר לקשור תוצאותיהן לעצומות הרשת: העצומה נגד הקיצוץ בקצבאות הזקנה, מתגלגלת ברשת האינטרנט מאז נובמבר. חתמו עליה יותר מ-68.000 איש. יו"ר ועדת העבודה והרווחה בכנסת ח"כ חיים כץ [ליכוד] זיהה כבר  לפני מספר שבועות את הפוטנציאל החברתי והאלקטוראלי בנושא. בריון האחרון של הוועדה לא אפשר להצביע , על סעיף הקיצוץ שנכלל בהצעת האוצר במסגרת חוק ההסדרים. בשידור רדיו [בשבוע שעבר ] הסביר כץ כי "מצא" לאוצר מקור כספי שיכסה את ביטול הקיצוץ.

כדאי לפרט מעט: כץ העביר בוועדה, בניגוד לעמדת האוצר, החלטה  לפיה לא תופחת תקרת ההכנסה, לצורך תשלומי הביטוח הלאומי. [ האוצר ביקש לקבוע תקרת תשלום מירבי עד לגובה שכר של 40.000 ש"ח לחודש, במקום תקרה מירבית של 80.000 ₪ כיום. התוצאה – חישוב דמי הביטוח הלאומי  ימשיך להיות עד לגובה שכר זה [80.000 ₪ ] ולא עד לתקרה של 40.000 ₪ שמעליה רצה האוצר לפטור מתשלום ביטוח לאומי] , ותתקבל תוספת הכנסה לתקציב.

בהיעדר אישור הכנסת להפחתת תקרת  ההכנסה לצורך  חישוב דמי הביטוח הלאומי ובהיעדר האישור לקיצוץ בעדכון הקצבאות הושגה מטרת העצומה,תוך שמירת מסגרת התקציב. אבל לא רק. בוטל גם הקיצוץ הגורף  בעדכון כלל קצבאות הביטוח הלאומי ובכלל זה קצבה לניצולי השואה. כאמור, נציגי האוצר הודיעו כי הם מתנגדים להחלטה. הם יכולים לערער ולדרוש דיון חוזר. אבל נוכח המצב שנוצר יתקשו לשנות..

עובדה שנייה : באחרונה הודיע האוצר לוועדת הכספים כי הוא מושך הצעתו לייקור של 2.5% אחוזים במחיר המים לצריכה ביתית החל מינואר 2011. מה פתאום ? הודעת היו"ר ח"כ משה גפני [יהדות התורה] כי לא יאפשר הצבעות על סעיפי התקציב אם לא יבוטל הייקור. ברקע עצומות נגד הייקור ברשת ועל אחת מהן חתמו יותר מ -350 אלף איש.

מסקנה זמנית: לעצומות נגד גזירות הפוגעות בכיסו של האזרח יש היענות, אך נדרש מספר גדול של חתימות על מנת שנושא העצומה  יביא לשינוי המיוחל. לצורך זה דרושה פעילות נוספת ועירוב דמויות ציבוריות במאבק.

כמה שאלה לסיום: איך זה שלא נשמע קולו ברמה של יצחק הרצוג שר העבודה והרווחה למען ביטול הקיצוץ בקצבאות?. איך זה שההסתדרות לא הרימה קול? הרי היא חולשת על הסתדרות הגמלאים הארצית? מדוע הייתה אגודת הגמלאים בחיפה זו שנאלצה להניף את נס המחאה [תבורך על כך]

שאלה נוספת: מדוע לא נשמע ברמה קולם של שרי העבודה בנושא ייקור מחיר המים? ולמה הם לא משמיעים אפילו ציוץ נוכח ההחלטה להקפיץ את מחירי הדלק על ידי העלאת המיסוי?

פורסם גם באתר "עבודה שחורה"

 1. 26 בדצמבר 2010 ב- 13:00

  אולי כי מפלגת העבודה היא מת מהלך בינינו. קשה שלא לתהות מה חושבים לעצמם חברי הכנסת והפעילים. האם הם באמת מאמינים שניתן להחיות את הגוויה הזאת? ואם לא, מדוע הם ממשיכים?
  התהייה הזו מחריפה כשמדובר בדמויות שיש להן אמירה משמעותית ונכונות לפעולה. האם שלי יחימוביץ' נשארת בעבודה מתוך אמונה שהיא עצמה תוכל להציל אותה? בכל מקרה, היא ודאי אינה יכולה להגיב בכל עניין שעל הפרק. לשם כך דרושה מפלגה.

 2. צביקה ארצי
  26 בדצמבר 2010 ב- 13:51

  אין מה לשרבב את מפלגת העבודה לעניין.
  לא המפלגות אשמות אלא אני אתה ואת. הצלחת העצומה מוכיחה לכל המיואשים – אלה שמושכים בכתפיהם ואומרים "מה אני יכול לעשות?".
  התשובה של הצלחת העצומה לכל אותם המיואשים היא חדה וברורה: "תתעשת! קח עצמך בידיים!! אתה אואה שיש ונתן לעשות".
  זהו הלקח העיקרי. את זה צריך לחזור ולשנן.
  פוליטיקאים הם שבשבות בהבדל ממדינאים שמכתיבים. ברגע שיבינו שהציבור יוצא מאדישותו "תתחיל החגיגה".
  עוד לא אבדה תקוותנו. אני מחכה ל"חגיגה".

 1. 20 ביולי 2011 ב- 8:52

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: