קצרים באקטואליה: החרם המכוער על ראש עיריית נתניה


שלשום [יום ב' 6.12.10 ] כינס ראש הממשלה מסיבת עיתונאים בה הודיע כי החליט להקים "צוות משימה" מיוחד בו ישתתפו מנכ"לים של משרדי ממשלה ופקידים בכירים שתפקידם יהיה להחליט ולבצע מתן פתרונות לסיוע לתושבי הישובים שנפגעו בשריפה הגדולה בכרמל.

הכוונה לקצר בהליכים הביורוקראטיים, לעקוף את הסחבת המתפתחת במקרים דומים ,להחליט על הסיוע והיקפו בהקדם ולבצע במהירות תוך כדי קיצור הליכים.זו הייתה רוח דבריו של נתניהו בנושא.

וכאן הייה לו חידוש – על מנת לסייע בישום כוונתו זו, הוא מזעיק את ראש עיריית נתניה מרים פיירברג, שישבה כבר לצידו במסיבת העיתונאים, ומודיע כי הוא מבקש ממנה לעמוד בראש הצוות כנציגתו האישית בנושא. הוא לא הסביר בפירוט מדוע, אבל היה ברור שהוא רוצה במישהו,מחוץ לשלטון המרכזי, אדם שאינו קשור לשרשרת ההחלטות,בעיקר ממשלתיות, שגרמה  בסופו של דבר למצבו העגום של שירות כיבוי האש בישראל.

על פניו כוונה טובה וראויה. [חרף הסתייגות יו"ר הכנסת, שלא ברורה השתייכותו למהלכים ביצועיים,והתנגדות כמה בכירים בפקידות הבכירה בנוסח  "מה קרה אנחנו לא טובים?"]

אתמול [יום ג' 7.12.10] יצא "צוות המשימה" לביקור עבודה בישובים שנפגעו. מרים פיירברג הצטרפה, אבל לבקשתה כבר לא בתור יו"ר, אלא כחברה מן המניין. הסבירה כי רצתה להדגיש עבודה משותפת ולהתגבר בכך על הסתייגויות מצירופה כנציגת ראש הממשלה ו"כמפקחת על " מוצנחת.

זה לא עזר לה.

מיד כשהגיע "צוות המשימה" לשערי המועצה המקומית "חוף הכרמל", הודיע ראש  המועצה, כרמל סלע, כי מרים פיירברג לא תיכנס בשערי המועצה. "אני לא צריך מתווכים ביני ומשרדי הממשלה, ואני לא צריך מפקחים . אני יודע לעבוד מול משרדי הממשלה בעצמי, אני הוא ראש המועצה ואני לא צריך עוד ראש עירייה מעלי."- אמר.  אח"כ הסביר כי אין לו שום דבר אישי נגד גב' פיירברג , ועמדתו היא במישור סדרי העבודה.

הצוות ערך סיור קיבל הסברים ונציגת ראש הממשלה נשארה לשבת במכונית ולא השתתפה.

מאוחר יותר הגיבה: "לא באתי לקחת סמכויות מאיש, ולא לפגוע באגו של מישהו.באתי לסייע על פי בקשת ראש הממשלה. מי שיכול להסתדר לבד – אדרבא". עדכון: על רקע ההסתייגויות שהשמיעו גורמים שונים הודיעה פיירברג לנתניהו כי  היא "מחזירה את המפתחות " ופורשת מן המשימה.

צודקת ראש עיריית נתניה. חבל שכך נהג מר כרמל סלע ראש מועצת חוף הכרמל. נימוק ענייני לא היה בדבריו אבל שיקולי אגו ויוקרה עצמית היו גם היו.

מה חשב? שיצליח לעבור את מחסום הביורוקרטיה של פקידי האוצר ומשרד הפנים? נכון, הצהרת כוונות טובות הוא באמת יכול לקבל בשפע גם בלי נוכחות גב' פיירברג, אבל מה על היום שאחרי? אפוא הצלחותיו הגדולות בשיפור מערך הכבאות באזור המועצה שלו? האם הוא יוכל ל"חתוך" סחבת ממשלתית ולערב בכך את ראש הממשלה טוב יותר לאחר שסילק את נציגתו האישית? האם ראש עיריית נתניה עומדת לבחירה באזור מועצת "חוף הכרמל" ומאיימת על מעמדו?

לא ברור איזה רווח הפיקו התושבים שנפגעו מהתנהגות ראש המועצה שלהם. חכמה רבה לא הייתה בכך. מעשה מכוער היה גם היה.

סיכום: העסקונה המקומית' יחד עם הפקידות הממשלתית, ניצחה. נותר לראות אם גם יקוצרו הליכי הביורוקרטיה.

11 תגובות על ״קצרים באקטואליה: החרם המכוער על ראש עיריית נתניה״

 1. לא מסכים איתך מנחם. המינוי של נתניהו הריח רע מהרגע הראשון. כרמל סלע היה צריך להוציא הודעה מיד בהיוודע דבר המינוי, ולא לפגוע בכבודה של מרים פיינברג בהגיעה לשטח, אבל אלה ניואנסים. שתדאג לעניי עירה.

 2. מעשהו של ראש הממשלה לא נעשה בחכמה וכתוצאה גם היה מכוער.
  האם ראש עיר הוא תפקיד ריק ממעש. ממש לא!! האם יש לראש עיריה עודף זמן? לא ולא! במקרה של תושב נתניה עירה מול איזה קיבוצניק או מושבניק את מי תעדיף? ברור!! לא?
  האם ראש מועצת "חוף הכרמל" אשם במחדל? לא ולא? אז מה החוצפה להסיר ממנו את האחריות להמשיך ולדאוג לתושביו.
  טוב היה עושה ראש הממשלה אם היה מודיע לכרמל סלע בפני כולם שדלתו של ראש הממשלה פתוחה בפניו בכל שעה ובכל צורך ועניין.

 3. לדוד וצביקה – תודה על התגובות. לעצם העניין לא כל מעשה של ביבי צריך שידביקו לו מיד כינוי גנאי.מעשה השיקום של נפגעי השריפה יהיה תהליך לא קצר. אנחנו עוד נשמע [למעשה זה כבר התחיל] על סחבת ,התעלמות ונוקשות. ביבי רצה לשתף בצוות השיקום הממשלתי גם מישהו מחוץ למערכת הממשלתית, כזה שלא דחה או מיסמס דרישות וצרכים לחיזוק מערך הכבאות בעבר. הוא בחר ראש עיריה מנוסה שיש לה ראיה של צרכי הישוב וניסיון עם נהלי הביורוקרטיה של האוצר, רשות המיסים ומשרד הפנים. תפקידה העקרי היה לפרוץ מחסומי ביורוקרטיה, גם בתוקף נסיונה גם בתוקף נציגתו האישית של ראש הממשלה. זה כמובן לא מצא חן בעיני אחרים. הם נצחו מפני שפיירברג לא רצתה להיאבק נגדם.
  לא מדובר במינוי קבע. אלא זמני. והוא לא אמור לפגוע בתפקוד השוטף של ראש המערכת העירונית בנתניה. היה סיכוי שדןןקא היא תוכל לסייע.
  עכשיו נפתחה הדרך לנהלים ולסחבת. לא צריך להתרשם מהמילים היפות עכשיו של האוצר, בימים הסמוכים לדו"ח מבקר המדינה. יש גם מחר ומחרתיים. תשאלו את הנפגעים בעורף לאחר מלחמת לבנון ומפוני גוש קטיף.
  להערכתי לא אנשי אגף התקציבים באוצר, לא אנשי רשות המיסים ומס רכוש ולא אנשי משרד הפנים הם הגורם המתאים להוביל ולבצע לבדם את הליך הפיצוי והשיקום. יהיה צורך בגורם נוסף בעל סמכות,עצמאי ולא קשור אליהם שיצטרך לפקח על התהליך.נתנייהו לא יכול לבדו. הוא יצטרך לאתר מישהו אחר במקום פיירבג.

 4. מנחם סליחה על איזה כינוי גנאי אתה מדבר?
  אני מגיב לגופו של עניין ולא לגופו של אדם. לדעתי זו רמת הדיון היאה גם כאן.

  מנחם כאזרח ותיק של מדינת ישראל אני יודע שהזמני הוא ההכי קבוע. האם נתת דעתך לכמה זמן המינוי הזמני? הלוואי ואתבדה אבל לא פחות משנתיים.
  מה הפסול שאתה מוצא בראש המועצה המכהן? האם אתה יודע משהו?
  אין לי כל מידע ולכן לא אדע למה עדיפה ראש המערכת העירונית של נתניה על ראש המערכת האזורית של "חוף הכרמל".
  דרך אגב, אני יודע קצת על העיר נתניה. זו עיר עם מערכת לא קלה ולא פשוטה. ראש עיר אחד ברח כי נבהל ובזמן הקדנציה של פיירברג כבר היו מספר אירועים קשים על רקע פלילי.

 5. לצביקה
  כינויי גנאי – כתבת "מעשהו של ראש הממשלה נעשה לא בחכמה וכתוצאה היה גם מכוער…" לדעתי מעשה מכוער הוא כינוי גנאי. לא לגופו של אדם אלא למעשה שעשה ,כך גם כתבתי בתגובתי ולהערתו של המגיב הראשון כי "המינוי של נתנייהו הריח רע מהרגע ההראשון"גם זה תיאור גנאי של המעשה.
  זה לא אומר שהדיון בתגובות כאן לא היה לגופו של עניין. לשאלתך לגבי ראש מועצת חוף הכרמל – לא מצאתי בו כל פסול. ולא כתבתי דבר על כך.אבל, להערכתי התנהגותו כלפי גב' פיירברג נבעה משיקולי אגו.
  לדעתי לתפקיד המתאם, שאינו נמנה על המערכת הממשלתית, מול משרדי הממשלה, עדיף ראש עיר החולש על שירות למספר הרבה יותר גדול של תושבים ומערך שירותים גדול ומורכב יותר מאשר ראש מועצה אזורית.[יש גם תושבים שנפגעו גם מחוץלתחום המועצה האזורית "חוף כרמל"] למריים פיירבג היו דווקא הישגים בקידום מיזמי נדל"ן בנתניה, בלא שהוטל בה דופי אישי, והעובדה שבנתניה ישנם אירועים פליליים שהמשטרה אינה מצליחה לבלום אינה צריכה להירשם לחובתה.
  חבל שהצליחו להבריח מהשטח גורם שאינו משתייך למערכת הממשלתית שכשלה מאד בנושא, ויכול היה ל"חתוך" בביורוקרטיה ובסחבת האפיינית כל כך.

 6. כמי שהיכיר ועבד עם כרמל סלע בעבר ,תגובתו והתנהגותו לא הפתיעו אותי.יחד עם זה לא היה זה דבר נבון למנות את ראש עירית נתניה או כל אישיות אחרת מבלי להתיעץ התיעצות מוקדמת עם ראשי ומנהיגי האזור על המינוי הצפוי.יש לי הרושם שראש הממשלה מנסה להסית את הביקורת המוצדקת על התנהלות הממשלה ושריה מדרך הטיפול בנושאים של הבטחון הלאומי בתחומים שאינם תחומים צבאיים וביטחונייפ פרופר,לתחומים פרסונליים

 7. חבל להתחפר. ברצוני רק לנקות את השלחן בעניינה של ראש עיריית נתניה.
  מגיעה לה כל מילה של הערכה על הצלחתה בניהול העיר. ציינתי אפילו שקודמה ברח באמצע הקדנציה.
  האירועים הפליליים בעיר נתניה בכלל לא נזקפים לחובתה – לא אמרתי כזאת. אבל אמרתי שבגלל הנסיבות האלה היא לא תהיה באמת פנויה להעמיס על כתפיה אחריות לעוד משימה לא קלה.

 8. יכול להיות שרוה"מ היה צריך להתייעץ עם ראשי הישובים לפני שהודיע על המינוי.ספק אם היה מצליח לשכנעם לוותר על שיקולי האגו. היום דווח כי גם מנכ"ל משרדו התנגד למינוי כי חשש שסמכותו תיפגע.דברים אלה רק מחזקים לדעתי את הצורך בהצבת אישיות מחוץ למערכת הממשלתית בצוות המשימה.
  יכול להיות שפיירברג לא הייתה האישיות המוצלחת לתפקיד. עכשיו שפרשה יהיה צורך במישהו אחר על מנת למנוע ממערך הפקידים הממשלתי לחזור לנהלי העבודה שהם כל כך מורגלים בהם.בכלל, זה שנתניהו מגלה פעילות יתר בנושא אינו דבר שלילי גם אם הרבה מזה הוא "ספין תקשורתי". בכל הקשור לוועדת חקירה,מסקנות אישיות וקבלת אחריות- זה כבר לצערנו במישור הפוליטי.

 9. ראשית אין חיה כזו "לצערנו במישור הפוליטי". הכל פוליטי.
  באופן כללי – ברוב אומות העולם, בהן מתקיימות בחירות חפשיות – הפוליטיקאים יונקים את כוחם מציבור הבוחרים ומנסים לממש את הכוח שניתן להם במינימום פגיעה בתמיכה הציבורית. אצלנו מסיבות רבות שאשמח להרחיב אבל לא כאן ולא עכשיו נשתבשו העניינים.
  התרגלנו ששופטי בג"ץ יכריעו עבורנו. התרגלנו כבר לריטואל פאשלה=אסון=פאדיחה ובעקבותיה ועדת בדיקה/חקירה/ממשלתית שמשחררת את האזרח הישראלי מלעסוק בנושא – כאילו שייך בכלל למקום אחר ובאחריות של משהו אחר. את תוצאות החקירה והמלצותיה ממסמסים ודבר לא עושים ובינתיים מתקרבת הקדנציה לסיומה וכבר בחירות בפתח. ואז בום טרח איזה אירוע בטחוני והכל נשכח.
  היה אסו.ן העובדות לפנינו. עכשיו יש לשקם.
  אני לא מצליח להבין למה ההתעקשות על משהי מהמישור המוניציפאלי החוץ מערכת ממשלתית ופסילה של משהו בדיוק מאותו התחום החוץ ממשלתי.
  אין פה שום בעיה של אגו של ראש מועצת "חוף הכרמל". אני רואה בהתנגדות שלו נסיון למנוע שבירה נוספת של כללי מנהל תקין. עוד לא גמרנו לקרוא את מסקנות המבקר לעניין הפיזור של הסמכויות שהביא את מערכת כיבוי האש לאן שהגיעה, וכבר התעקשות על תמיכה במהלך שיביא לשבירת מערכת נוספת.
  אני שואל למה?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: