ראשי > קצרים באקטואליה > קצרים באקטואליה: "אל תתרמו לשיקום יערות הכרמל"

קצרים באקטואליה: "אל תתרמו לשיקום יערות הכרמל"


מדינות רבות  התגייסו להושטת סיוע לכוחות הכיבוי וההצלה בישראל בעקבות שריפת הענק ביערות הכרמל. מטוסי כיבוי ייעודיים וטונות של חמרי כיבוי הוטסו ארצה על מנת לסייע במלחמה בלהבות. מנהיגים בעולם השמיעו דברי עידוד ונחמה.

אבל הייתה גם ביקורת. לא רק אצלנו. גם כלי תקשורת בין לאומיים העלו שאלות בדבר חוסר המוכנות.

ברשת "מתגלגל" בימים אלה קישור לרשימתו של העיתונאי והפובליציסט ג'פרי גולדברג במגזין האמריקני בעל המעמד וההשפעה "אטלנטיק".הכותב קורא ליהודי ארה"ב לא לתרום למגבית החירום של הקרן הקיימת לשיקום יערות הכרמל.


להלן תרגם חפשי של הרשימה. [עם קישור למקור]:

"לא במפתיע פתחה הקרן הקיימת, העוסקת בין השאר בנטיעת יערות בישראל, במגבית לגיוס תרומות בארה"ב בעקבות שריפת הענק המאסיבית ביערות הכרמל.

אבל אני לא אתרום.

ההכנסה הלאומית לנפש בישראל היא 30.000 דולר. ישראל היא מדינה עשירה. העובדה שאין ברשותה, עבור הכבאים שלה, כלים ואמצעים מתאימים למלחמה בשריפות  זו אשמתה שלה[של ישראל] בלבד.

בסופו של דבר מתי שהוא, יהודי התפוצות טובי הלב, שעדיין חושבים על ישראל כ"מקרה סעד" יאלצו לומר לבני הדוד שלהם [בישראל] ללמוד לממן בעצמם ובאופן מלא, שירותים בסיסיים כמו מערך כיבוי אש, אם ברצונם להיחשב כאזרחים של מדינה מתקדמת.

יש בישראל הרבה מטרות טובות הראויות ומצדיקות עזרה, כשם  שכאן, באמריקה, יש הרבה מטרות המצדיקות סיוע.

בכל זאת, נראה לי  ששירותי כיבוי האש של ישראל צריכים להיות ממומנים על ידי ממשלת ישראל ולא על ידי תושבים בארה"ב.[מזכיר לדוגמא כמה ערים ושכונות בארה"ב]

ליבי עם האנשים בישראל שמסרו את חייהם ועם משפחותיהם, ועם אלה שעדיין בסכנת חיים.אין לי סימפטיה לממשלה המצטיירת כרשלנית. אני לא מתכוון לתרום כספים שישמשו "ככיסו תחת" לממשלה לא מתפקדת."

 1. צביקה ארצי
  5 בדצמבר 2010 ב- 15:14

  לצערי אני נאלץ להסכים אבל לא בדיוק בדיוק מהסיבות שלו.
  אין זה רע שיהודים יתרמו לישראל. הרי מדינת ישראל היא הבית היהודי בו גרים אזרחי ישראל ואליה יכולים לברוח בעת צרה יהודים מכל רחבי העולם.
  לגבי ממשלה מתפקדת או לא זה רק זכותנו לקבוע. אין לאף אחד מבחוץ לקבוע לנו מי יהיה בשלטון.
  אז למה אני מסכים אתו בכל זאת?
  כי הגיע הזמן שאזרחי מדינת ישראל יבינו שהם אלה שישלמו על החלטותיהם כמו על מעשיהם. אנחנו הרגלנו את מנהיגינו להבטיח לפני הבחירות, ולשים עלינו קצוץ אחרי הבחירות. אנחנו בחרנו בראשי ממשלות שנכשלו לפעם שניה – כאילו מדובר באיזה משחקי הימורים ילדותיים.
  אני חושב שאנחנו אחרי צלצול האזהרה האחרון. אני חושש שבפעם הבאה תפתח אש – מלחמה, אינטיפאדה, אינפלציה…. – שתכלה הכל מבלי שיהיה אותה איך לעצור.

 2. חיפאית
  5 בדצמבר 2010 ב- 17:00

  צודק. גועל נפש הקבצנות הזו.

  • 6 בדצמבר 2014 ב- 1:17

   חלפו כמעט חמש שנים
   האם דבר לא השתנה?
   האם סוף סוף יבינו אזרחי ישראל שרק הם משלמים עבור ההחלטות שלהם?

 3. נפתלי גוטמן
  8 בדצמבר 2010 ב- 12:31

  בעיקרון הוא צודק.
  אבל הנה כיום יש מלא עמותות לעזרה לנזקקים בגלל שהממשלה קיצצה בתקציבים חברתיים. ניתן לטעון למה שנתרום זה הכול באשמת הממשלה?
  אם יש סיכוי גבוה שהממשלה לא תזיז את עצמה לטיפול בבעיה אז פותרים אותה בדרך אחרת.
  יש כאלו שטוענים אם המצב יגיע לקטסטרופה הממשלה תטפל בעניין. זה כלל לא בטוח. הממשלה סומכת על הזיכרון הקצר של הציבור וישנן מדינות בעולם שיש שם בעיות קטסטרופליות והממשל לא עושה כלום.
  כבר קרו אסונות בעולם שקרו או הוחרפו בגלל מדיניות הממשל (הוריקן קתרינה?) לא שמעתי אז דעות נגד עזרה אלא רק ביקורת על הממשל.

 4. 8 בדצמבר 2010 ב- 13:23

  צריך לתרום וזה חשוב.
  כל אחד צריך לחשוב – למה הוא תורם.
  יכול ג'פרי גולדברג לחשוב שהקרן הקיימת היא גוף מיותר. אני די מסכים איתו. אבל לקרוא ליהודים אמריקניים לא לתרום – זה מרחיק לכת. זה אומר: ישראל מדינה עשירה (ומטומטמת) ולא צריך לעזור לה.
  המסקנה שלו מרחיקת לכת.
  אם לג'פרי גולדברג יש זכות בחירה – יבוא ויבחר כנסת טובה יותר. אם לא – מוטב שיהודי ארצות הברית לא ינהלו את ממשלת ישראל (הכושלת).

 5. כהן שרגא
  12 בדצמבר 2010 ב- 21:59

  בישראל כמו בארה"ב יש אירגונים וולונטריים, יש קרנות יש תורמים ויש תרומות אין מצבים רדיקליים ובכל מקרה אפשר לדון לגופו ולהוציא מסקנות אישיות ואלמלא-כך לא היתה תקומה לישראל לאורך ההיטוריה דברים אלו לא מייחדים את עם ישראל לבדו.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: