ראשי > אקטואליה > המפסידים

המפסידים


כולם מפסידים בפרשת ההטרדות המיניות במשטרה.ניצב בר-לב כבר לא יהיה מפכ"ל.האם תחזור  ד"ר א [אורלי אינס] ב"יום שאחרי" לתפקידה כיועצת בכירה לצמרת המשטרה? והמשטרה כארגון תצטרך להרבה זמן כדי להשתחרר מהדימוי המופקר.

בפרשת מינוי מפכ"ל המשטרה הבא וההתנהלות האישית בנושא של בכיריה והיועצת שלהם – כולם מפסידים: הניצב, [בר –לב], כמה ממקביליו לדרגה במשטרה, מנכ"ל המשרד לביטחון פנים ולא פחות, אולי אף יותר גם היועצת הבכירה שלהם . [ ד"ר א' – אורלי אינס].  מעל לכל המשטרה, כארגון סופגת את ההפסד הכבד ביותר .

ניצב בר –לב איבד את הסיכוי להיות מפכ"ל המשטרה הבא. לא בטוח שהיה זוכה במינוי גם אם לא היה מסובך בפרשיות ההטרדה המינית שנחתו עליו ערב ההחלטה, אבל ברור שהסיכול הממוקד שביצעו בו היועצת הבכירה ד"ר אורלי אינס וחברתה – המכונה בשלב זה מ', בהתנגדותה של  ש' השלישית בחבורה, חיסל כל סיכוי שהיה לו להתמנות לתפקיד הבכיר. יתכן גם שיאלץ לפרוש כליל מהמשטרה, ואולי גם להתגונן בפני כתב אישום פלילי. כל זאת כשהראיות כנגדו במישור הפלילי עד כה, גבוליות כעולה מפרסומי התקשורת. זה לעצמו לא כל כך משנה. עצם התנהלותו ומערכות יחסיו במישור הציבורי לא יאפשרו את מינויו לתפקיד הבכיר והמשך שירותו. [ אלא אם כן מקבלי ההחלטות יאמצו לגביו נורמות התייחסות במישור הנורמטיבי, המקבילות לאלה שאפיינו את ההתייחסות שאפיינה את הצמרת למערכות היחסים שניהל בזמנו משה דיין]. לכך צריך להוסיף גם את הפגיעה בפרטיותו ובמשפחתו.  אף  שיטענו שאת זה והוא הביא על עצמו בהתנהגותו

ד"ר א' [מיום חמישי 25.11.10 בשעה 20.00 ד"ר אורלי אינס] גיבורת הנשים הפמיניסטיות יכולה גם היא לרשום את הפרשה בטור ההפסדים. אמנם הדברים הפומביים שנשאה לרגל ויתורה על החיסיון השמור, על פי חוק, למתלוננות על הטרדה מינית, היו נכונים,בהירים,אמיצים ורהוטים – אבל להערכתי לא הניבו את התוצאה הציבורית לה ציפתה. ה"מה" שהשמיעה היה בהחלט נכון ונבון. אבל ה"איך" היה בעייתי. בהופעה בוטחת ומחושבת,  בחזות מטופחת, הופיעה הד"ר בכיכר העיר וביצעה שם סיכול ממוקד בניצב בר- לב וכל זאת בלי שהזכירה אותו במילה. נכון, הייתה לה סיבה טובה ומוצדקת לוותר על החיסיון, ולעמוד בשמה ובפנים גלויות מאחרי תלונותיה כנגד הניצב ומנכ"ל המשרד לביטחון פנים. זכותה וחובתה גם למחות נגד ההכפשות האישיות הנמוכות, הגסות והמטומטמות שספגה בתקשורת, במיוחד בטוקבקים ברשת. התקשורת פרצה את גבולות החוק וחייבים לקרוא אותה לסדר. טוב שלפחות ד"ר אינס עשתה זאת.

אבל היא לא הסתפקה בכך.היא הכחישה כל קשר לעיתוי תלונותיה לסוגיית מינוי המפכ"ל. זכותה לעשות זאת. השאלה היא אם יש מי שמאמין לה. אני לא. ויש עוד רבים. כאן מדברת לא ההכחשה אלא עובדת העיתוי. בהתחשב בכך שהיה לה הרבה זמן  – שנתיים, אולי יותר, לפנות בתלונה על שהתרחש אי אפשר לפטור בלא כלום את שאלת העיתוי וברור שהיה כאן רצון לטרפד את המועמדות ובלשון בוטה יותר ל"דפוק" את הניצב. כפי שגם חלק מ"מקורביה" טוענים בתקשורת.

כאן יש להעיר כיעם כל הבעייתיות שיש בעיתוי פרוץ הפרשה, חשובה יותר המסקנה העובדתית בתום החקירה. האם הייתה כאן עבירה ברורה על החוק מצד ניצב בר- לב.? אם כן, טוב שקרה מה שקרה עכשיו, לפני ההחלטה על המינוי. כל תשובה אחרת תשאיר את הנושא בתחום הקונספירציה.

לכך מתווספת עוד תהייה שגם היא אינה פועלת לזכותה של המתלוננת. איש יחסי הציבור ששכרה אומר שכלל לא התלוננה נגד הניצב ומדוע טוענים נגדה בעניין זה. עובדתית הוא צודק. ד"ר א' לא התלוננה. אבל היא סיפרה.הלכה מבכיר לבכיר ,הגיעה למפכ"ל ואף לשר ושטחה טענותיה. אולי חשבה שעצם הסיפור והיא יודעת להתנסח, יגרום להסרת שמו של הניצב מרשימת המועמדים, בלי צורך לעבור את מסלול החקירה הפורמאלית. אולי כך חשבה אך טעתה. שומעיה, או לפחות חלק מהם ,לא רצו לשמור את "תפוח האדמה החם" הזה אצלם ו"גלגלו" אותו הלאה.

החל משלב זה, נפתחה הסאגה המכוערת. רצף של הדלפות, הכפשות,מלחמה תקשורתית וכותרות הפוגעות בכול המעורבים ללא  אבחנה. ובמלחמה כמו במלחמה. מצד אחד הניצב וחבריו מהצד השני המתלוננת וחברותיה, ברקע גם מגוון קשריה החברתיים /עסקיים ואולי יותר מכך, עם בכירי המשטרה ואישי ציבור ומעל כולם התקשורת הצהובה.

זה לא יגמר טוב. אפילו תתברר התלונה צודקת ומדוייקת.

ביום שאחרי –  האם שוב תחזור ד"ר א' אינס למקומה כיועצת בכירה למשטרה וצמרתה, בהובלת פרויקטים ובעלות של מיליוני שקלים? כלל לא בטוח שמקומה שם שמור לה לאחר השערורייה ולאחר שהועלו טענות לגבי תקינות ההתקשרויות עימה. האם יהיה גוף ציבורי/פרטי אחר שיחפוץ להיעזר ביכולות המקצועיות המעולות שלה כשברקע ההסתבכות הזו, ולא חשוב כרגע מה תוצאתה? זו עדיין שאלה פתוחה.

המשטרה עצמה כגוף תצטרך עוד הרבה זמן על מנת להשתחרר מהדימוי המוסרי המופקר שדבק בה. היא זו שמפסידה בכל מקרה בגדול.

רשימות נוספות

השרלילה מהטוקבקים

ניצב בר – לב צריך לפרוש

 1. 28 בנובמבר 2010 ב- 12:25

  מנחם, כתבת על עיתוי הגשת התלונה של ד"ר אורלי אינס נגד ניצב בר לב. אני דווקא מאמין לה ואזכיר את העובדות כפי שפורסמו:
  אורלי אינס סיפרה על האירוע לחגי פלג,מנהל המשרד לבטחון פנים. הוא נחשד ונחקר במחלקה לחקירות שוטרים. שם הוא סיפר את הסיפור שסיפרה לו אורלי אינס.
  ממח"ש פנו אליה וביקשו את הפרטים על האירוע שהיה עם ניצב בר-לב.
  עובדות אלה פורסמו בראשית הפרשה ולא הוכחשו, אלא אושרו פעם ופעמיים.
  מסקנה: אורלי אינס לא התלוננה נגד בר-לב. לכן, אני מציע לא להסיק מסקנות מן הטענה שהיא ביקשה למנוע את בחירתו למפכ"ל ולכן בחרה את העיתוי.
  במערכת ההשמצות המתעופפות לכל הכיוונים, כדי לזכור גם את העובדות.

 2. 28 בנובמבר 2010 ב- 13:03

  יאיר – נכון שד"ר אינס לא התלוננה פורמלית במשטרה נגד ניצב בר -לב אתה צודק. וגם אני כתבתי כך ברשימה.אבל מעבר לצעד הפורמלי של הגשת תלונה ד"ר אינס הלכה וסיפרה את גרסתה לשורה של בכירים במשטרה, למנכ"ל המשרד,כפי שכתבת,למפכ"ל שגם אישר שסיפרה לו על כך,לשר לבטחון פנים,לראש עיריית אילת שסיפר על כך ולאחרים.כך שבסופו של דבר לא היה מנוס מפתיחת חקירה.אשר לכוונתה בהפצת גרסתה על שאירע, סיפר בעלה בראיון ל"הארץ" כי רצתה למנוע מינויו של בר-לב למפכ"ל.
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1199877.html
  לא שמעתי שהיא הכחישה את הנאמר.

  על המשמעות והכוונה שיש בהפצת הסיפור בקרב אישים שונים ולהניח לו ל"התגלגל" במקום להגיש תלונה יחליט כל מי שעוקב אחר הסיפור. את דעתי כתבתי ברשימה.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: