ראשי > תקשורת ופרסום > עדכון: התחקירים באמת היו מתוזמרים

עדכון: התחקירים באמת היו מתוזמרים


סימן השאלה בכותרת הרשימה שעסקה בשורת התחקירים העיתונאיים סביב פעילותו של בועז הרפז הוצב לצורך הזהירות בלבד. אף שהיה די ברור שהפרשנויות שקשרו באופן שלילי את פעילות הרפז עם הרמטכ"ל אשכנזי, היו בהשראת אינטרס שנועד לפגוע באחרון. אבל, הייתה זאת מסקנה לא עובדה.

עכשיו זה הפך ממסקנה הנשענת על  ניתוח נסיבתי, לעובדה. אכן, "היה אינטרסנט שהזין את שלושת כלי התקשורת במידע." כך כותב העיתונאי רביב דרוקר שהכין את התחקיר בנושא, לתכנית "המקור" של ערוץ 10, בבלוג שלו . [14.11.2010]. חזקה עליו שהוא יודע מי הוא אותו גורם וגם שהוא אינטרסנט. דרוקר ממשיך וכותב  כי "מי שטרח ונבר בשלושת הפרסומים, יכול להבין מה המכנה המשותף בהם."

עורך אתר "העין השביעית" [ אתר העוסק בניתוח התקשורת] עוזי בנזימן מציע בהקשר זה, את הפרשנות הבאה:

"התחקירים שהתפרסמו בסוף- השבוע, ושמציגים את בועז הרפז באור מפוקפק ומטילים ספק בגרסת אשכנזי שקשריו עם הקצין הזה היו שטחיים ואקראיים בלבד, נראים כמסתמכים על תיעוד זהה. כלומר, הרושם הוא שארבעת התחקירים ניזונו מאותם מסמכים ושיד אחת סיפקה אותם. התחקירנים עשו את מלאכתם כהלכה ועיבדו את המידע שנמסר להם, כל אחד לפי כישרונו ושיקוליו המקצועיים, באופן שנועד להשכיל את הציבור. עם זאת, מי שצופה וקורא את התחקירים האלה כולם אינו יכול שלא להגיע למסקנה שההשראה לפרסומם באה מסביבתו של שר הביטחון."

עד כאן העדכון

יחד עם זאת חשוב לחזור ולהדגיש כי חרף הבחישה האינטרסנטית, אין להקל ראש בגילויים. ככל שמדובר בעובדות, החשיפה העיתונאית חשובה.

אשר למסקנות ששולבו בתחקירים, כאן המצב שונה. די ברור כי הפרשנים,מי יותר ומי פחות, נפלו ברשתו של אינטרסנט, זה שאף סיפק את החמרים. נכון שמה שמגעגע כברווז והולך כברווז הוא בסופו של דבר ברווז בעצמו, אבל נוכח התחקירים שנשענו על גורם אינטרסנטי, חשוב להמתין ולא לקפוץ למסקנות עד לסיום בדיקתו של מבקר המדינה.


  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: