ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > חופש הדעה, הביטוי ו…החרם

חופש הדעה, הביטוי ו…החרם


חופש הביטוי כולל חרם?

חופש הדעה והביטוי הם ערכים חשובים וזכותם של האמנים שהודיעו כי יסרבו להופיע באריאל להביע את דעתם.  מאידך  גיסא טוב יעשו התיאטראות אם ישלבו בחוזי ההתקשרות עם שחקנים סעיף האוסר עליהם להחרים הופעה מטעמים של השקפה או מיקום.

זכותם של אלה אשר חתמו על ההצהרה כי אינם מוכנים להופיע באריאל, כי מדובר  בשטח כבוש ו/או התנחלות בלתי חוקית לטעמם – לחתום על ההצהרה, ולהביע בכך את דעתם.

זכותם של אלה המסתייגים מההודעה לצאת כנגד ההצהרה והחותמים עליה, בדיוק מאותו נימוק המצדיק את הזכות לפרסם את ההצהרה. חופש הביטוי וחופש הדעה, הם מאבני היסוד של מאפייני הדיון הציבורי בחברה דמוקרטית.

הערת אגב – המסתייגים והמתנגדים להודעת "החרם" על הופעה באריאל, כל אלה שהתראיינו באמצעי התקשורת השונים והשמיעו דעתם ברמה ובלהט, צריכים לשלוח פרחים לחותמי ההצהרה האמורה, שהרימו להם כדור להנחתה. איך למשל לימור לבנת – שרת התרבות והספורט – או ח"כ עתניאל שנלר, היו מצליחים  להשתחל לתקשורת כדי להגיב, אלמלא הצהרת החרם ? [להבדיל , שר החוץ לברמן לא צריך את הודעת האמנים על מנת להגיע לתקשורת… יש לו כלים משלו]

מבלי להביע דעה על תוכן ההודעה "המחרימה" או על התבונה שבפרסומה, [ולא שאין דעה דווקא יש ראו נא הרשימה המקרתיזם עבר לשמאל ] , אפשר לאפיין את החותמים : שחקנים פעילים שהודיעו כי יסרבו להופיע באריאל מטעמי השקפה ודעה, שחקני עבר שכבר אינם פעילים, ומי שאינם שחקנים – כותבי מחזות, סופרים, משוררים – בסה"כ עשרות בודדות. למי שאינם שחקנים פעילים מבין החותמים אין בעיה ליישם את הצהרתם. הם אינם חברים בצוות המשובץ להופעות. לכל היותר ידחו פנייה להופיע בהרצאה או להשתתף בדיון. אם למשל דוד גרוסמן, יורם קניוק או נתן זך מעדיפים להופיע רק בפני קהל המסכים עם השקפותיהם ולא להופיע בפני מי שחולקים עליהם, זו זכותם המלאה. איש לא יבוא אליהם בטענה.

שונה המצב לגבי שחקנים פעילים. סירובם להופיע  יכול לסכל העלאת הצגה גם אם מדובר בסירוב של שחקן בודד. נכון התיאטרון יכול לשבץ שחקן מחליף אבל לא תמיד הדבר אפשרי. מצב כזה יכול לגרום לתיאטרון הבית של "השחקן הסרבן" הפסדים כספיים , ולפגוע ביתר השחקנים.

הרושם המתקבל הוא שלמרות "הודעת החרם" שקיבלה נפח תקשורתי רב, אין להודעה משמעות מעשית רבה. התיאטראות ימשיכו להופיע אם יוזמנו, וגם מבין השחקנים שחתמו על המכתב, לא כולם יעמידו את תיאטרון הבית שלהם בפני בעיה אמיתית.

חופש הדעה והביטוי הם ערכים חשובים, אך ישנה חשיבות גם לנוהלי העבודה והתנאים בהם היא מתבצעת. בשירות הציבורי למשל נאסר על העובדים למתוח ביקורת על הארגון בו הם מועסקים, לעסוק בעבודה נוספת, או לפרסם פרטים ממקום עבודתם. מובן שלכל ארגון ישנם וכך צריך, נהלים וכללי עבודה המותאמים לאופי פעילותו. ברור גם שאופי העבודה בתיאטרון שונה מהשירות הציבורי.

כך או אחרת, במצב שנוצר יטיבו התיאטראות, לפני שהם מתקשרים עם שחקן כזה או אחר, להוסיף לחוזה העבודה סעיף השומר על חופש הדעה והביטוי שלו אך אוסר עליו להחרים  הופעה, בהצגה אליה שובץ, מטעמים של השקפה או מיקום שאינו מקובל או נוח לשחקן..

 1. צביקה ארצי
  23 בנובמבר 2010 ב- 18:15

  אחרי ששקעו ענני האבק שהורמו בעקבות מכתבי החרם אפשר וראוי לעשות מחשבה שניה.
  המחרימים ניסו להשפיע על ההתנהלות של ממשלת ישראל בסוגיית המשא ומתן מול ההנהגה הפלסטינית. אבל יש בעיה!!!!
  השטחים לא סופחו למדינת ישראל כי סיפוח יהווה הפרה בוטה של החוק הבינלאומי ושל החלטות האו"ם (כולל ההחלטה על ההכרה במדינת ישראל). אף ממשלה לא סיפחה אפילו הממשלות בראשותו של המנהיג בהא הידיעה של חרות>גח"ל>מח"ל>>>>>הליכוד. בגין – שתי גדות לירדן זו שלנו זו גם כן – ידע היטב למה.
  מכאן שהשהיה של צה"ל בשטחים היא החלטה פוליטית של ממשלת ישראל. החלטות פוליטיות כפופות לכללי המשטר הדמוקרטי. זכות המיעוט להביע עמדה עומדת לו אבל במקביל מחוייב מיעוט לציית להחלטות הרוב.
  מיעוט המפר בצורה בוטה את כללי המשחק עלול למצוא שירה לעצמו ברגל. הרי כוחו של הרוב יגבר בכל מקרה אבל בצורה זו המיעוט לא השיג דבר אבל נמצא "טובל ושרץ בידו".
  לסיכום אסור להחרים את תושבי אריאל כמשל אבל חובה לפעול כבר מעכשיו לשינוי המפה הפוליטית כדי לקבל רוב לנסיגה בהסכם מהשטחים.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: