ראשי > אקטואליה > איילה חסון נגד דובר צה"ל

איילה חסון נגד דובר צה"ל


הכתבת המדינית של הערוץ הראשון ומגישת תכנית הרדיו "הכול דיבורים" בימי חמישי, תוקפת ברדיו את תגובת דובר צה"ל שלא התבקשה ולא שודרה בתכנית. הכול דיבורים?


איילה חסון, הכתבת המדינית של הערוץ הראשון, מגישה בימי חמישי ברשת ב' את תכנית האקטואליה "הכול דיבורים". בחמישי האחרון [28.10.2010] שיבצה בין הנושאים שעלו בתכנית, דיון נוסף בפרשת "המסמך". [ מסמך גלנט ]. בתזמון לא כל כך מקרי , הנושא עלה לדיון ברדיו בהמשך לכותרת ראשית ומאמר דעה , באותו יום, ב"הארץ" מאת העיתונאי ארי שביט, שחזר ותקף באופן בוטה למדי את מה שהוא קורא "סביבת הרמטכ"ל אשכנזי".

שביט עצמו הוזמן, כמובן, להשתתף בדיון ברדיו. לא חסון וגם לא שביט האשימו את הרמטכ"ל  עצמו בביצוע עבירות או פעולות בניגוד לחוק. להיפך הם טרחו והדגישו כי אינם מייחסים לו מעשים בלתי חוקיים. אבל…

אבל למעט בהאשמה על ביצוע עבירות פליליות/ מעשים בלתי חוקיים , האשימו השנים בעקיפין ובמישרין, את גבי אשכנזי כמעט בכל מה שאפשר להעלות על הדעת. החל  מאחריות לאווירה של חשדנות ועוינות בפיקוד הבכיר של צה"ל, דרך איפה ואיפה ביחס לקצינים בכירים ועד לשותפות עקיפה  בחתירה תחת שר הביטחון . בדרך גם אחריות לכישלון הפעולה הצבאית נגד "המשט התורכי" , [ארי שביט] והתערבות של אשת הרמטכ"ל במינויים בצבא [איילה חסון].  אסמכתאות של ממש לביסוס הדברים לא הוצגו ע"י השניים, לא בפומבי, ודיווחיהם נשענו על מקורות אנונימיים וקטעי מידע שלא ניתן לאמת מהימנותם והקשרם.

נחזור לתכנית "הכול דיבורים". הפרשן חנן קריסטל , ניסה לחלץ מהעיתונאי שביט מעט יותר "בשר" דהיינו עובדות מפורשות לקביעתו כי שלש או ארבע  "חבורות", שהיו קשורות לפרשת המסמך, חיפשו חומר מכפיש על שר הביטחון והאלוף גלנט. הוא לא הצליח בכך. שביט חזר על האשמות כלליות – הפנה אצבע מאשימה לאחריות הרמטכ"ל ותמך בצורך לחקור את  הפרשה.. הכתבת הצבאית כרמלה מנשה הצביעה על החומרה שבהאשמות המוטחות ובמערכת היחסים המעורערת בצבא ובממסד הביטחוני. היא לעומת זאת, נזהרה מאד מהטחת האשמות. היא צידדה בבדיקת הפרשה על היבטיה השונים, סיפרה שגם אליה הגיעו מיני שמועות והיא גם יודעת שעיתונאים שונים בוחשים בקלחת. את עמדתה סיכמה בכך שעיתונאים חייבים לבדוק כל שמועה ולסנן את הדברים כך שיובא לציבור מידע אמין ונטול פניות. המנחה איילה חסון הסכימה כמובן ואז הוסיפה את "הפואנטה" שלה. דובר צה"ל, טענה, מגיב באופן פסול לשאלות בנושא. ותגובותיו אינן אמינות ומשמיצות. [את העיתונאים השואלים בנושא]

מה פתאום משורבב דובר צה"ל לדיון שהוא כלל לא היה חלק ממנו. תגובתו לא נשמעה בשידור ולא נמסר שהיא התבקשה. איך הוא קשור למהדורה זו של "הכול דיבורים"?

התשובה לשאלה מוכרת רק למי  שצפה בשידור "יומן שישי" בערוץ הראשון, בשבוע הקודם. שם כאמור, הביאה חסון כתבה שתקפה את הרמטכ"ל  ואת נורמות התנהגותו. בסיום הכתבה הובאה תגובת דובר צה"ל בה הואשמה הכתבת חסון בניהול מסע אישי נגד הרמטכ"ל באופן עקבי . הכתבת שכנראה נאלצה/ אולצה ע"י עורכי הערוץ הראשון להקריא בעצמה בשידור תגובה פוגענית כנגדה, ניצלה כעבור שבוע את מיקרופון הרדיו בשידור חי כדי לתקוף חזרה את דובר צה"ל וקציניו.

החשבונות האישיים של איילה חסון עם מערכת דובר צה"ל אינם מעניינים כל כך את מאזיני הרדיו. אבל כינויי הגנאי שמדביקה הכתבת המדינית, שהיא גם עובדת ציבור, לתגובה שלא נמסרה לתכנית הרדיו וכלל לא שודרה בה, הם לעצמם מצביעים על כך שיש לה מערכת התחשבנות אישית העושה שימוש בכלים שלא נועדו לכך. [עולה גם השאלה מדוע לא התייחסה בשידור ה"יומן" לתגובת הדובר ובחרה לתקוף אותה מעל בימות אחרות . שם יותר נוח?]

לסיכום: פרשת "המסמך" ראויה אכן לבדיקה מקפת. לא כזו שתתרכז רק בלשכת הרמטכ"ל; תגובת דו"צ לכתבת "היומן" בערוץ הראשון הייתה אכן בוטה וחריפה, אך גם הכתבה ששודרה הייתה כזו.

בכל מקרה השידור הציבורי אינו צריך להרשות לעובדיו לנהל חשבונות אישיים עם מושאי סיקורם.

עידכון: חסון הופיעה גם בתכנית "תיק תקשורת" שם תקפה שוב את תגובת דו"צ ל"יומן שישי". היא לא נשאלה וגם לא הסבירה מדוע השתלחה בדובר ובקציניו בתכנית הרדיו "הכל דיבורים" , שם לא הובאה ,לא נתבקשה וגם לא שודרה תגובה של דובר צה"ל אף שהשידור עסק גם עסק בפרשה.

  1. 29 באוקטובר 2010 ב- 3:19

    איילה חסון חצופה,עיתונאית שמקומה בצהובונים ולא בערוץ הראשון אין בה שום ממלכתיות מתחייבת למקום עבודתה בושה!

  2. דן שגיא
    29 באוקטובר 2010 ב- 23:33

    נמאס לקרוא ולשמוע את ועל כל הנושא של מסמך שנכתב ע"י קצין מחוצף שיש לו או אין קשרים עם הרמטכל.מה שמדאיג היא העובדה שליותר מדי קציני מילואים הצבא מאפשר להשאר מקושרים עם קציני קבע המשרתים בכל מיני יחידות בעלות סיווג ביטחוני גבוה.יש להכניס לפקודות הצבא הוראות ופקודות ברורות האוסרות קיומם של קשרים כאלה.יש להעמיד לדין כל קצין שיפר הוראות אלה.

  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: