ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > המופע להנצחת זכרו ופעלו של זאב ז'בוטינסקי

המופע להנצחת זכרו ופעלו של זאב ז'בוטינסקי


עצם הרעיון לקיים מופע מסוג זה הוא נכון חיובי וחשוב. אבל צריך גם לדעת איזה חמרים לשבץ בו. התוצאה הייתה מאכזבת. חבל.

קוסמילים [קוסם מילים] זו הייתה כותרת הערב, שיזמה והפיקה המועצה הציבורית להנצחת זכרו ופעלו של זאב ז'בוטינסקי במשרד ראש הממשלה.

האירוע הוגדר כערב ספרותי  של  שירה, אהבה ותרבות. הופיעו בו אמנים ידועים: משה איבגי, אלון אוליארצ'ק, ערן צור, שלומי שבן, אפרת גוש,אפרת בן צור, סבטלנה נטקוביץ,עמנואל הלפרין וד"ר אבשלום קור.

גם נושא המופע, גם צוות האמנים שהשתתפו בו, הגוף הציבורי המארגן – כל אלה הבטיחו שיהיה זה ערב  בלתי שגרתי מעניין ומרשים.

ימים לפני מועד המופע כבר צוין ב"לוח האירועים" של "בית שמואל" בירושלים כי כל הכרטיסים/ הזמנות למופע כבר אזלו.

היינו די מרוצים שזכרנו  להזמין מקומות למופע זמן רב לפני התאריך המיועד ובכך להבטיח מקומנו באודיטוריום תיאטרון הירש .

אכן בתאריך המופע השבוע היה האולם מלא ,כמעט עד אפס מקום. באו מוקירו זכרו של האיש שיש לו מעמד מכונן בתולדות התנועה הציונית ונחשב עד היום כאב הרוחני של הליכוד [בעבר תנועת החירות], באו גם מי שלא היו נאמני דרכו , אך העריכו את האיש כמנהיג ומורה דרך,  שהטביע חותם בתולדות המאבק העברי לעצמאות. בקהל בלטה גם קבוצת צעירים לבושי החולצות של נוער בית"ר שהובאה למקום כדי לצפות באירוע.

יו"ר המועצה הציבורית להנצחת זכרו ופעלו של זאב זבוטינסקי פרופ' משה ארנס נשא דברי פתיחה ראויים ומכובדים, האורות עומעמו והמופע החל. זו הייתה צריכה להיות מסכת אור קולית ושקופיות בה משולבים קטעי פרוזה מיצירות ז'בוטינסקי, וקטעי שירה שהולחנו והושרו ע"י הזמרים שבחבורת האמנים,

איני מבקר ספרות או תיאטרון, אך אי אפשר שלא להעיר על מה שהתרחש מעל הבימה באותו מופע. במילה אחת  – ביזיון. [לא מצאתי מילה תחליפית]. מבחינות רבות חבל שהמופע הזה התקיים בכלל,  אם זאת הייתה תוצאתו. עצם הרעיון לקיים את מופע מסוג ה הוא נכון חיובי וחשוב. אבל צריך גם לדעת איזה חמרים לשבץ בו.

קטעי הקריאה, מספריו של ז'בוטינסקי, היו כבדים וההאזנה להם הייתה מעייפת. המוביל משה איבגי נשמע כאילו  הוא קורא על מנת לגמור וללכת [קבלנות יעני] וכאילו הוא רואה את הטכסט שהוא מקריין בפעם הראשונה.היו לו גם מספר טעויות בקריאה. הזמרים ששרו את קטעי השירה לא הצליחו לשבור את הקרח ולהפיח רוח חיים בטכסטים, אולי יפים ומרשימים לעצמם, אך בלתי מתאימים לחלוטין למופע. עימנואל הלפרין וד"ר אבשלום קור השתדלו להפיק רוח חיים מהטכסטים שנמסר להם – בהצלחה חלקית מאד.

הייתה אכזבה ותחושה לא נוחה. הקהל גילה חוסר מנוחה. אנשים התחילו לנטוש את המופע. תחילה בודדים אחר כך במספר גדל והולך.

חבל. חבל שזאת הייתה התוצאה. זו אינה התרשמות אישית שלי בלבד. ביציאה מהאולם שמעתי צופים שהביעו אכזבה. אלה שנטשו באמצע לא עשו זאת כי המופע הלהיב אותם.חברים עימם באנו לאירוע התנצלו על שהציעו ללכת ולצפות במופע ,כאילו הם אשמים במשהו.

חבל. לא היה זה ערב שכיבד את ז'בוטינסקי. גם לא את יצירתו הספרותית. לא היה זה גם לכבודה של המועצה הציבורית שארגנה ותקצבה, למרות הכוונות הטובות. המופע גם לא ירשם כהצלחה לאמנים שהשתתפו בו, אף שאין להם אחריות לבחירת החומר שהושם בפיהם. עורך ומפיק הערב לא צריך לרשום אותו בין המופעים שארגן.

חבל, חבל מאד.  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: