ראשי > אקטואליה > הקפאת הבניה: גם האמריקאים יודעים לרמות

הקפאת הבניה: גם האמריקאים יודעים לרמות


 

בזאר מזרח תיכוני

 

מסתבר כי בנושא ומתנהל מו"מ , באופן המזכיר התמקחות על מחיר הסחורה בשוק ומסתבר שהאמריקאים כבר למדו את שיטת הבזאר המזרח תיכוני. נוצר רושם כי במערכת הזו כל הצדדים מרמים. העיקר שכדור ה"כאילו" מו"מ יישאר באוויר והמשחק ימשך, ואם כבר ייפול אותו כדור אז במגרש של הצד השני, ולא עכשיו.

גילוי נאות: בהשקפתי הבסיסית איני תומך ב"מפעל ההתיישבות" ביהודה ובשומרון. [בגדה המערבית]. ההתנחלות לצורותיה מקשה על השגת הסדר עם הפלשתינאים ומובילה למצב ללא מוצא.היא יוצרת עובדות בלתי הפיכות בשטח ובסוף זה יגמר בבכי או גרוע מזה.

אחרי משפט הפתיחה אפשר לעבור להיבט מסוים הקשור בהתנהלות סביב נושא הרשימה – הקפאת הבנייה.

האמריקאים תרגמו את עמדתם המסורתית נגד  ההתנחלויות לדרישה תקיפה להקפאת הבנייה בשטחים וכללו בכך את שכונות ירושלים, במאמץ לדרבן את אנשי הרשות הפלסטינית להיכנס למו"מ  ישיר על הסדר/שלום עם ישראל. [בדרך סחטו מנתניהו הצהרה על הסכמה להקמת מדינה פלשתינית, במסגרת ההסדר, בצד ישראל.]

הדרישה להקפאת הבניה הפכה במהירות לעץ גבוה אליו טיפסו הפלשתינים שהתנו הסכמתם למו"מ ישיר בביצועה. אבל מפה ומשם עד שהאחרונים התרצו, חלפו כמעט כל החדשים שהוקצבו על ידי נתניהו ליישום ההקפאה. עכשיו הם מאיימים לפרוש מהשיחות אם לא תהייה הארכה של ההקפאה.

האמריקאים לחוצים מהאיומים ומדימוי הכישלון, דורשים מישראל להסכים להארכת תקופת הקפאת הבנייה. "רק" לחודשיים שלשה [60 -90 יום] כדי שהכישלון לא יתפוס את ממשל אובמה בתקופת מערכת הבחירות, לקונגרס ומושלי מדינות . ומה אח"כ האם הפלשתינים יסכימו לחידוש הבניה?  על כך ידידנו האמריקאים לא מדברים. לא בפומבי. כרגע הם רוצים הארכה זמנית לחודשיים – שלשה. אח"כ "אלוהים גדול".

נתניהו בלחץ. הוא לא יכול/רוצה להאריך את ההקפאה בלי סוף ולקבל על עצמו תכתיבים מסוג זה. אבל ממשל אובמה מפעיל לחצים כבדים על נתניהו על מנת שיסכים להאריך את הקפאת הבניה וכך לא יוכלו הפלשתינים להודיע על פרישתם משיחות המו"מ הישיר. על מנת להשיג מטרה זו מנופפים האמריקאים גם במקל ,גם בגזר בפני ראש הממשלה. מהו המקל ? את זה לא צריכים לפרט. התנגשות עם ממשל אובמה, אחרי הבחירות בארה"ב, יכולה לפגוע קשה בישראל בכל תחומי החיים. הבעיה היא דווקא ב"גזר" – בתמריצים החיוביים שהאמריקאים מבטיחים לישראל תמורת ההקפאה. מובן ש"החבילה" עטופה במונחים חיוביים ומפתים על מנת שקבלתה תאפשר להציג כאן את המהלך כהישג גדול.

אבל, לא צריך להתלהב יותר מידי. מסתבר שהאמריקאים כבר למדו את שיטת הבזאר המזרח תיכוני. על פי מה שהתפרסם, בחסות הדלפות אמריקאיות מכוונות, ממשל אובמה  מציע  לישראל כי יאמץ את ההבטחות והמדיניות שהתוו במכתבו של הנשיא הקודם ג'ורג' בוש לאריק שרון לאחר ביצוע ההתנתקות. בישראל ייחסו למכתב הנשיאותי ההוא חשיבות רבה כי נאמר בו שבהסדר עתידי צריך יהיה לקחת בחשבון את המציאות הדמוגרפית בשטחים [ רמז להכרה בגושי הישובים היהודיים בשטחים] ועוד ביטויים חיוביים בהקשר לזכות השיבה וכיוב'.

צריך לזכור כי ממשל אובמה התנער די בבוטות ממכתבו זה של בוש כבר בתחילת הקדנציה בנימוקים שונים ומשונים. אין זה עניין קל שממשל חדש אינו מקבל הצהרות/עמדות פורמאליות שניתנו בכתב ע"י ממשל קודם. מהלך כזה אינו מוסיף תוקף לאמינות אותו מימשל. מי לידנו יתקע שהממשל לא יבחר להתנער, להתכחש, לערבויות או הבטחות שהוא נותן במערכת יחסיו הבין לאומיים, כשהדבר נוח לו ברגע נתון. אמנם בדרך כלל נהוג שישנה רציפות שלטון, והסכמים שממשל חותם והמחויבויות שהוא נוטל על עצמו מכובדים על ידי ממשל חדש, כל ממשל. אבל במקרה המדובר, על רקע השינוי המדיני שאימץ הנשיא אובמה בכל הנוגע לסכסוך באזורנו, חיפשו אנשיו כל סדק או תירוץ על מנת להתנער ממה שהבטיח קודמו בתפקיד.עכשיו הם באים עם אותן הבטחות ומציעים אותן מחדש בתמורה להארכת ההקפאה בחודשיים.הם מוסיפים עוד כמה "סוכריות" לחבילה. לא כאלה שלא היו ניתנות ממילא.

בפתיחת מושב הכנסת ביום שני [11.10.10] הודיע נתניהו על הסכמתו להארכת ההקפאה בתנאי ש.. [הפלשתינים יכירו בישראל כמדינת העם היהודי] ההצעה נדחתה כבר לפני זמן ע"י הצד הפלשתיני, ולשכת רוה"מ כבר הודיעה שהמגעים בנושא נמשכים.

נושא הקפאת הבנייה חשוב, ומסתבר כי סביבו מתנהל מו"מ , באופן המזכיר התמקחות על מחיר הסחורה בשוק . נוצר רושם כי במערכת הזו כל הצדדים מרמים. הישראלים את האמריקאים, הפלשתינים את האמריקאים והישראלים והאמריקאים את שני הצדדים. העיקר שכדור ה"כאילו" מו"מ יישאר באוויר והמשחק ימשך, ואם כבר ייפול אותו כדור אז במגרש של הצד השני, ולא עכשיו..

 1. צביקה ארצי
  12 באוקטובר 2010 ב- 13:09

  משחק מעולה לשניים מהשלושה. לאובמה אין מה להפסיד באמת. הוא תמיד יוכל להרויח נקודות בציבוריות האמריקאית אם על כל "מכה" שהוא יתן לישראל הוא ילווה בהסגת עוד כוחות צבא מהמזרח התיכון. ללובי היהודי יהיה קשה להגן על עמדה ישראלית חמדנית שבאה על חשבון תשלום בדם חיילים אמריקאים במזרח התיכון. האזרח האמריקאי בקושי מכיר את מפת המזרח התיכון ואין בעיה לכרוך לו את הכל בלחמניה חמה אחת.
  לאבו מאזן ולפלסטינאים יש רק מה להרויח. ככל שהזמן יחלוף תתברר אפילו לישראלי הגאה עד כמה הולכת וקטנה אוכלוסיית המדינה אל מול הגידול במספרם של האוייבים. רק כאשר הבעיה תתחיל להתפוצץ בפנים ירצה מר ישראלי להפתר ממנה. אבל אז הוא יגלה שבבזאר המזרח תיכוני אין פראיירים. ישראל תידרש לשלם על מה שהיום עוד מוכנים לתת חינם.

 2. 17 בדצמבר 2011 ב- 18:31

  הקול היהודי שווה זהב

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: