ראשי > אקטואליה > המסע להדחת אשכנזי

המסע להדחת אשכנזי


"כל הכבוד לצה"ל"

לא משנה שחקירת המשטרה קבעה ש"המסמך" [זה שפורסם בערוץ 2] מזויף וכי לרמטכ"ל לא היה קשר אליו, לא חשוב שהנפגע המרכזי מבחינה ציבורית, אף שלא ביצע כל עבירה , הוא הרמטכ"ל – שר הביטחון ,אהוד ברק ממשיך במסע להדחתו בפועל.

בצמוד להודעת המשטרה כי לא נמצאה תשתית ראייתית הקושרת את אשכנזי או אנשי לשכתו ל"מסמך", פורסם ע"י מקורות בלשכת ברק כי הוא מתכוון לסיים במהירות את תהליך   ההחלטה לגבי מינוי  הרמטכ"ל הבא.

אמנם בשולי הודעה זו נכלל משפט כי שר הביטחון מתכוון לעבוד בשיתוף פעולה עם הרמטכ"ל המכהן עד סיום כהונתו . [בעוד כחצי שנה] אבל כיצד אפשר שלא לקשור את ההודעה על ההכנות המואצות לקביעת הרמטכ"ל הבא  עם פרשת "המסמך"?

מסמך מזויף חיצונית או לא, בעל גרסאות שונות או לא, סעיפי המסמך "בגדול" כפי שפורסמו מתגשמים בפעל אחד לאחד נגד עינינו.

חטאו של גבי אשכנזי היה שהחליט לא להתעסק עם ה"זבל" הזה ולנסות להתרכז בעבודתו. כל שביקש היה שלא יודיעו על מחליפו חדשים רבים לפני סיום כהונתו על מנת שלא לפגוע בסמכות רמטכ"ל מכהן.

הוא טעה גם בכך. לא צריך לפרט כאן את פעילות שר הביטחון ולשכתו בחדשים האחרונים, במטרה לפגוע ביוקרת הרמטכ"ל ומעמדו.[מי שרוצה לספור יכול להתחיל  בהודעת השר כי החליט שלא להמליץ על הארכת כהונתו של אשכנזי בשנה נוספת בעוד שזה האחרון כלל לא ביקש זאת]  .

ברק מזדרז ומנצל את "פרשת המסמך"  לקביעת עובדות בשטח. נכון, המשטרה קבעה כי לא נמצאו ראיות הקושרות את שר הביטחון או לשכתו למסמך המזויף ולכאורה אפשר להמשיך בתהליך המינוי, אבל בפועל מתקבל הרושם שמדובר בהליך של הדחת רמטכ"ל מכהן. [אף שגם לגביו נקבע בחקירת המשטרה כי לא נמצאו ראיות הקושרות או  אנשי לשכתו למסמך].

ברק  רץ קדימה, לא משנה אם סמכות הרמטכ"ל המכהן תיפגע, לא חשוב שעכשיו מן הראוי לתת לצבא "פסק זמן" על מנת לנסות ולמזער לפחות לכאורה את הנזק שנגרם בעקבות הפרשה. גם לא צריך להמתין עד למיצוי חקירת המשטרה לאיתור "הזייפן" – אף שהמשטרה מודיעה כי יש לה כיוון חקירה משמעותי בנושא. ברק יראה לכולם כי הוא ולא בלתו "הגדול מכולם".

שתי הערות לסיכום:

 • לאשכנזי לא מגיע הזבל הזה שמנסים להאכיל אותו .
 • התקשורת תמשיך לדבר על "חשבון נפש" שצריך לעשות אצלה פנימה ותחזור על עצמה בהזדמנות ראשונה .
 1. 20 באוגוסט 2010 ב- 12:49

  העובדה במשך חודשים בכספת לשכתו שוכב המסמך, והוא לא עושה כלום הוא בעייתי, לכל הפחות מן ההיבט הערכי.

  הרמטכ"ל היה אמור לברר בשיחה אישית את אמינות המסמך מול גלנט. הואיל ובמשך חודשים עבדו יחדיו השניים, אם כי לא בהרמוניה, כאשר ברקע עלה סף חשדנות מצד הרטמכ"ל וחמור מכך, אף אחד מן האלופים לא ראה לנכון לשתף את גלנט, את הפצ"ר או את לשכת שר הביטחון.

  ההתנהלות הערכית של הרטמכ"ל והמטכ"ל צריכה לעמוד לביקורת ציבורית.

 2. מנחם
  20 באוגוסט 2010 ב- 13:06

  בדיעבד,וזו חכמה לאחר מעשה, היה צריך לבדוק ולא להתעלם. אבל מול היועץ המשפטי לממשלה ולא מול גלאנט או ברק,כי מה אלה יגידו לו,אם נכון התיאור על מערכת היחסים ביניהם.אבל, אז היה לוקח על עצמו פתיחת מחול שדים שידוע איך מתחיל ולא ידוע איך יגמר. אפשר להבין את רתיעתו מכך והחלטתו להבליג ולהתרכז בעבודה.

  נכון, הוא צריך להסביר מניעיו, כל זה לא מצדיק התייחסות שר הביטחון בעבר ובהווה לרמטכ"ל מכהן. גם ברק צריך להסביר התנהגותו והתנהלותו וגם התקשורת ובראשה ערוץ 2.

 3. נורית
  20 באוגוסט 2010 ב- 13:37

  "אין חדש תחת השמש"
  השמות מתחלפים , אבל השנאה ומלחמות הגנרלים התרחשו , מתרחשים
  ולצערנו הרב – ייתרחשו גם בעתיד.
  כמה חבל !
  הלוואי שנתעורר כבר ותשתנה המציאות העכשווית
  הוללאי !
  בברכה
  נורית

 4. 20 באוגוסט 2010 ב- 16:03

  אני לא מבין משהו:
  אם כהונת רמטכ"ל נקצבת לשלוש שנים ועוד שנת הארכה, ואשכנזי יכהן 4 שנים שלמות, מדוע זה "מסע להדחת אשכנזי"? אם הוא יסיים את תפקידו במלוא ארבע השנים (שזה מה שנראה כרגע), אין פה הדחה.

 5. מנחם
  20 באוגוסט 2010 ב- 16:52

  ל"קפיטן עופר" : כהונת הרמטכ"ל נקצבה בעבר לתקופה של שלש שנים עם אופציה להארכה.לאחר פרישת חלוץועם מינוי אשכנזי במקומו החליטה הממשלה כי מעתה תהייה תקופת כהונתו של הרמטכ"ל 4 שנים. זאת על מנת למנוע את הלחצים והשתדלנות שאפיינו את השנה השלישית לכהונת הרמטכ"לים בעבר. מצד אחד הוא ומקורביו משתדלים למען הארכת התקופה לשנה רביעית ומאידך אלופים המבקשים להתמנות לתפקיד מפעילים שתדלנות למען עצמם.אשכנזי לא ביקש בשום דרך להאריך כהונתו לשנה חמישית [אף כי היו גורמים אחרים שחשבו כי ראוי לעשות כך.] אבל אהוד ברק הזדרז להודיע בפברואר 2010 כי לא נשקלת הארכת הכהונה לרמטכ"ל, החל להיפגש עם מועמדים לתפקיד חדשים רבים לפני סיום כהונת הרמטכ"ל ועכשיו הוא מאיץ את התהליך. מה זה אם לא ניסיון לגמד את הרמטכ"ל וסמכויותיו בפועל? או נסיון לדחוק אותו מהתפקיד?

 6. יאיר דקל
  20 באוגוסט 2010 ב- 23:29

  חשבתי, שלרמטכ"ל יש הרבה עבודה חשובה ומסובכת בפיקוד על צה"ל והכנתו לאתגרים צבאיים. עכשיו אני מוצא שהרמטכ"ל היה צריך לטפל במסמך שהתגלגל אל שולחנו (אמיתי? מזוייף? סתם תככני?).
  לפי הביקורות בעתונים או הפנים החמורות של שדרי הטלוויזיה, הרמטכ"ל נכשל במשימה החשובה הזאת.
  מישהו נפל מן השכל.

 7. דן
  21 באוגוסט 2010 ב- 14:23

  בעיניי אהוד ברק יוצא רע מאוד מהסיפור הזה.
  אשכנזי נראה לי אחד האנשים היותר ישרים שעוד נשארו במערכת הציבורית שלנו.

 8. נורית
  23 באוגוסט 2010 ב- 9:34

  כמה ברברת בתיקשורת !
  לפי שכל כך הרבה מספרים על טלנט – כבודו במקומו ואפילו כשמו כן הוא. הרי שכבר "מספידים" ונפרדים מהרמטכל, מאשכנזי…..
  שיירגעו כל "המייבינים" ! הרי יש לאשכנזי למלא תפקידו עוד כמה חודשים , תנו לו לסיים תפקידו בלי לחץ ונשיפות גביות.
  תרגיעו ! ! !
  נורית

 9. יאיר דקל
  23 באוגוסט 2010 ב- 14:28

  מעניין, בתקשורת מופיעות הרבה הערכות שרב אלוף גבי אשכנזי שיקם את צה"ל אחרי מלחמת לבנון השניה. באותה נשימה מופיעות ביקורות שהוא לא טיפל במסמך שולי שהתגלגל ללשכתו.
  שני אלה באותה רמה?
  אין לי ספק, שהפרשנויות על פרישתו של גבי אשכנזי יוצאות מלשכת הספינים המלוכלכים של שר הבטחון. מאידך, מוקדם לקבוע אם לשכת הרמטכ"ל מעורבת בפרסום המסמך, ולו רק משום שעוזרו של הרמטכ"ל היה זה שמסר את המסמר לדר' גבי סיבוני, שמסר את המסמך לעתונאים.
  מסקנה, כל הפרשנויות לפרשה זו קצת מוקדמות.

 1. 4 בספטמבר 2010 ב- 11:29

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: