ראשי > אקטואליה > "השריטות" של פרקליט המדינה

"השריטות" של פרקליט המדינה


משה לדור תוקף את התקשורת על חשיפת ליקויים בעבודת הפרקליטות והעצמתם באופן מופרז. הוא מכנה את הליקויים "שריטות". אבל מי שמצביע על כשלי התביעה הם דווקא מבקר המדינה ובתי המשפט.

פרקליט המדינה משה לדור אינו מרוצה מסיקור התקשורת את התנהלות הפרקליטות. במהלך כנס בנושא יחסי תקשורת ומשפט [ביום 18.7.10] טען כי  "אנחנו [הפרקליטות] לא מקבלים את הסיקור ההוגן, לו אנו זכאים".

לדור הודה אמנם כי הפרקליטות אינה חפה משגיאות, אבל לדבריו מדובר לכל היותר ב"שריטות". הוא הוסיף ואמר כי לפעמים הסיקור של כל 'שריטה' מועצם ומופרך… אנחנו צריכים להתמודד עם עיוותי הפרופורציות, לפעמים, בהצגת הדברים לציבור. בראש ובראשונה חשוב לדאוג שהסיקור יהיה סיקור אמת, שישקף מה שקורה – ולא הערכות, ספקולציות או הטעיות אחרות, אמר.

אבל, מה לעשות, פרקליט המדינה בוחר , ולא בפעם הראשונה, טיעון שאינו עומד במבחן הביקורת. זה שהתקשורת אוהבת כותרות נכון, אבל במקרים שלפנינו היא לא ממציאה אותן. גם הפרקליטות והמשטרה עושות תדיר שימוש בנטייה זו של התקשורת, כדי לשרת את מטרותיהן . נביא דוגמא אחת בלבד – מעצרו המתוקשר של ראש עיריית בת ים לצורך חקירה ושיגור מצלמות הטלוויזיה לסקר את המעצר לעיני בני משפחתו ובביתו לתפארת הפרקליטות ומשטרת ישראל.

התקשורת גם לא המציאה את דעתו של סגן פרקליט המדינה עו"ד אורי קורב על השופטים.["הם חמורים" –אמר.] לא התקשורת המציאה את הנזיפה החמורה של בית המשפט המחוזי בפרקליטות על הדרך בה תדרכה עדת תביעה במשפטו של אולמרט.

התקשורת גם לא טבעה ביזמתה את המונח "התרשלות ממשית" בדו"ח מבקר המדינה בפרשת האזנות הסתר שפורסם לאחרונה. את זאת עשה ביזמתו מבקר המדינה במסקנותיו ובהתייחס להתנהלות התביעה [הפרקליטות] והמשטרה בנושא.

החריגות והתקלות הללו הן לדעת משה לדור לא יותר "משריטות" שמעצימים בתקשורת את משמעותן. הוא מתעלם מהעובדה שמי שקובע שהיו כשלים הן רשויות הביקורת והשפיטה של מדינת ישראל.

עוד הפרקליט הנכבד טוען לצורך לתקן תקלות, בלי ל"נפח" את משמעותן מחד ובלי להמעיט מחשיבותן מאידך – הוא עצמו פועל למזער ולהפחית ממשמעות כל תקלה כזו.

כך למשל  יומיים לאחר פרסום חוות הדעת של מבקר המדינה בפרשת האזנות הסתר ובכלל זה התנהלות התביעה והמשטרה בפרשת משפט רמון כינס לדור אצלו עיתונאים ל"פגישה" ובה טען כי המבקר העצים את התופעה, בכך שקבע כי הייתה בהתנהלות זו "התרשלות ממשית". לאור האמור הוא קבע המדינה לא תגן על ביקורת המדינה בעתירה לבג"צ שהגיש שתי המבוקרות נגדו.

למרבה הצער, איש לא מעמיד את פרקליט המדינה במקומו. בהעדר תגובה ממשיך פרקליט המדינה בהתייחסות ממעיטה לליקויים כשחובתו הפוכה. להתייחס ברצינות למה שנחשף, להסיק מסקנות ולתקן . חבל.

  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: