ניר ברקת ב"גן המלך"


לאחר אישור התכנית לפיתוח איזור "גן המלך" בירושלים ראש העירייה מרוצה. הוא השיג כמה מטרות וזרק מהקואליציה את מר"צ. עכשיו הוא המלך ב"גן המלך". האם חשב לרגע על משמעות הספר "בגדי המלך החדשים"?

ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים, יכול להיות מרוצה. ב"מכה אחת" השיג כמה מטרות:

 • הוא גרם לאישור תכנית הפיתוח של פרויקט "גן המלך" [השנויה במחלוקת] בוועדה המקומית לתכנון ובנייה.
 • הוא הראה לראש הממשלה ולשר הביטחון, שהתנגדו מסיבות מדיניות לעיתוי הדיון בתכנית, שהם  יכולים אמנם להתנגד, אבל בירושלים הוא  קובע.
 • הוא שלח מסר לממשל האמריקאי שהם יכולים לפרסם הודעות גינוי מכאן ועד להודעה חדשה, אך  ראש העיר ירושלים לא צריך להתחשב בהן.
 • הוא סילק את סיעת מר"צ מהקואליציה העירונית ופינה בכך את תפקיד סגן ראש העיר לנציג ש"ס במועצת העירייה.

ברקת ידע עוד לפני שהעלה את התכנית בפני הוועדה, שסיכויי הביצוע שלה נמוכים ולא מעשיים, בעיקר בגלל ההתנגדות הבין לאומית, ובשל כך חוסר הגיבוי של הממשלה לקידום הנושא . בכל זאת החליט לגרום לאישור התכנית בוועדה המקומית, שבשליטת העירייה. מדוע פעל כפי שפעל? אולי על מנת ל"הפגין נוכחות" בזירה ו"לעשות שריר" – כי הוא המלך בתכנית "גן המלך".

בכל זאת המהלך של ברקת הביא לתוצאה מעשית מיידית. – הרחקת סיעת מר"צ מהקואליציה העירונית ושלילת סמכויות ההשפעה שהיו לנציגה בתחום התרבות, מתוקף החברות בקואליציה. כל זאת למה? משום שנציג מר"צ בועדת התכנון המקומית, הצביע נגד אישור התכנית בניגוד להוראת ברקת,

 • האם ברקת חשב שמר"צ תצביע בעד רק כי הוא נתן הוראה כזו?

מה חשב ברקת? שמר"צ תצביע בעד אישור התכנית בניגוד לעמדותיה המוצהרות רק מפני שהוא נתן הוראה? אי אפשר לחשוד בו שהוא נאיבי עד כדי כך. מכאן המסקנה שעוד לפני ההצבעה החליט ראש עיריית ירושלים לסלק את מר"צ מהקואליציה ומצא את הסיבה לכך בדיון בועדת התכנון.

נקודה נוספת למחשבה: מר"צ לא פרשה ביזמתה מהקואליציה, נוכח התעקשות ברקת לאשר בועדת התכנון תכנית שהיא [מר"צ] מתנגדת לה בתוקף ,מטעמים מדיניים ומעשיים. כלומר הייתה שם הנחה שגם אם יצביעו נגד התכנית, ברקת, שממילא היה לו רוב לאישורה, לא "יפוצץ" את השותפות הקואליציונית.

מר"צ טעו בהנחתם זו. ברקת "זרק" אותם. בכך  נופץ הדימוי שראש העירייה טרח עליו מאז נבחר: להפריך את ההנחה המתפשטת והולכת, כי ירושלים הופכת לעיר חרדית וכי הסיעות החרדיות מכתיבות למעשה לעירייה את מדיניותה. צריך לזכור כי  ברקת נבחר לתפקידו לא בשל דעותיו המדיניות אלא בשל היותו אדם חילוני שהתמודד נגד המועמד החרדי . לראשונה מזה שנים, בבחירות האחרונות לעיריית ירושלים, הצביע הרוב החילוני מסורתי, נגד מועמד חרדי לראשות העירייה. החילונים הצביעו בעד ברקת בלי לשאול מהן השקפותיו הפוליטיות. הם הסתפקו בכך שהוא חילוני והאמינו כי בחירתו תבלום את "ההשתלטות הזוחלת" של החרדים על העיר. תושבים רבים המגדירים עצמם כדתיים מסורתיים הצטרפו אף הם, מתוך סלידה מסגנון ההתנהלות של החרדים.

בהמשך להלך רוח זה, הצטרפה גם מר"צ, מפלגה חילונית מובהקת, לקואליציה העירונית. למרות שהיו מודעים להשקפותיו הפוליטיות הימניות – קיצוניות של ברקת. הם האמינו כי המטרה לעצור את התחרדותה של העיר, תסייע להם ולברקת להיות שותפים, משום שלהשקפות המדיניות יש  משקל מופחת בניהול היומיומי של העירייה.

 • שבוי בידי החרדים

למר"צ עצמה [סיעה בת שלשה חברים בלבד] היה משקל גבוה יותר בדימוי העירוני מאשר בכוחה הפוליטי הממשי. היא אפשרה לברקת להתנאות בשותף חילוני מובהק, אשר יחד עם סיעות חילוניות נוספות, בעיקר מקומיות, היוו רוב, [קטן], בקואליציה העירונית. כעת עם הוצאת מר"צ חל שינוי. לראשונה יש לחרדים כוח וטו בקואליציה העירונית. כלומר הם יכולים לבלום כל הצעה שאינה לרוחם.

צריך לזכור, כי החרדים יודעים את מלאכתם. הם כמובן מברכים את ברקת על צעדו האחרון. הם מודיעים כי הם מתלכדים מאחוריו בניהול העיר לטובת כל תושביה וכו' הם לא ימהרו ליצור משבר. אבל הם יודעים וברקת יודע כי מאזן הכוחות השתנה. מה יעשה ראש העיר אם ירצה לפתוח בשבת עוד חניון דוגמת חניון "קרתא", ושותפיו החרדים במועצת העירייה, יאמרו לו שהם מתנגדים במצוות הרבנים ולא יתנו לזה לעבור?

עכשיו סביר יותר מבעבר כי ברקת כבר לא יעלה יוזמות כאלה. הוא אמנם מרגיש "על הסוס" אחרי אישור תכניתו. הוא "הראה" לכולם, לימד לקח את מר"צ הסוררת ויעניק את תפקיד סגן ראש העירייה לנציג ש"ס אלי שמחיוף הזכור מחקירתו במשטרה  בפרשת "הולילנד", אבל גם הוא וגם שותפיו יודעים כי  הוא שבוי בידי החרדים.

האם זה היה חכם להעיף את מר"צ מהקואליציה? האם לא היה נבון יותר להשאיר סיעה זו בקואליציה, כשברור שלהצבעתה האחרונה אין שום משמעות מעשית? יכול להיות שמבחינת הפוליטיקה העירונית הפנימית ברקת צדק.. אבל ברור שבכך הוא גם שחק את התמיכה החילונית בו.  עכשיו במישור המקומי ברקת הוא המלך ב"גן המלך". האם חשב לרגע על משמעות הספר "בגדי המלך החדשים"?

5 תגובות על ״ניר ברקת ב"גן המלך"״

 1. ברקת הוא פירומן המאיץ את הסכסוך לכיוון הדתי.הוא ושותפיו הדתיים מקרבים את נבואת אחרית הימים שהם מצפים לה.

 2. לא הייתי מאמין שזה יקרה לי. דברי אזרח דברי אלוהים חיים. אני רק לא מאמין שהכסיל המתנשא מאמין בנבואות. סתם פירומן.

 3. אין לשכוח כי תנועת מרצ תמכה במועמדותו של ברקת. מנחם רבוי לא מייחס לעובדה זו חשיבות רבה, כיאה לציונים האשכנזים אשר משכנעים עצמם כל יום מחדש כי הם נאורים.

  יצחק לאור אומר לאותם ציונים אשכנזים המכנים את עצמם בשיא החוצפה שמאל ציוני את האמת בפרצוף: כן, כהנא חי! גם אצלכם.
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1176168.html

 4. ניר ברקת ופפה אללו הצליחו ליצור תכסיס פוליטי ולעבוד גם עליך, פרשן פוליטי מבריק. לא פעם פפה עשה זאת בעבר עם הרב יהושע פולק. ייתכן שהסכימו להסדר זה, גם כדי להעלות את ועדת הביקורת העירונית על מסלולה, כי לא ניתן לנהל אותה כעת עם חבר אחד בלבד אשר התאמתו שנוייה במחלוקת. הסדר כזה מאפשר לאללו לחזור לתפקידו המסורתי של גיבור האופוזיציה המסורתי. עוד נראה אם אללו יתמנה כיו"ר ועדת הביקורת, יקבל השלמת פרנסה ממר"צ, ועוד יגיש בג"צ בעניין סילוון, והכל במסגרת משחק מכור מראש.

  1. למגיב "פרשנות" – זו פרשנות מרחיקת לכת למה שקרה.האם יש מי שיאמין שהכל היה תכסי פוליטי מתואם בין פפה אללו יו"ר סיעת מר"צ לניר ברקת? וזאת כדי שאללו יפסיק להיות סגן ראש עירייה ומחזיק תיק התרבות ובמקום זה יתמנה ליו"ר ועדת הביקורת?
   מבלי להביע דעה על התכנית, הגיוני שמר"צ הצביעה נגד אישורה כי היא התנגדה לה מלכתחילה [בעיקר כי היא מצריכה הרס בתי תושבים ערבים]. אם הייתה נוהגת אחרת הייתה מאבדת את שרידי תומכיה בעיר.
   ברקת זרק אןתם מהקואליציה כי לא היה יכול להשלים עם כך שסיעה אפילו כזו שתמכה בו בבחירות, הצביעה נגד הנחיותיו.
   פורמלית הצדק אולי איתו. אבל השאלה היא אם הצעד הזה היה נבון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.