מלחמה ומשט, נאשם וחשוד


בעת כתיבת שורות אלה תמונת המצב אינה ברורה בכל הקשור ל"משט ההומניטרי" של ספינות טורקיות יווניות ועוד בכיוון עזה. אבל ישנן כבר כמה עובדות די ברורות. הפעולה הזו [המשט] אינה כל כך הומניטארית ומשום כך מוצדק לשים את שמה במירכאות. היא מכוונת כנגד ישראל ומדיניותה. המטען על הספינות לא יכול לשנות מהותית את המצב הכלכלי בעזה.

המשתתפים במשט חיפשו עימות מצולם עם כוחות ישראליים , כשהם מניחים  שהם עצמם לא יפגעו. זה משרת את התעמולה- כך בפירוש-  האנטי ישראלית  ומקדם את הפרסום העצמי של המשתתפים.

ברור כי בעימות ההסברתי הזה ישראל אינה יכולה לנצח. מכסימום למזער נזקים. אבל השאלה האם מלכתחילה היה נבון מצד ישראל לנסות ולעצור בכוח את הספינות, ולייצר בכך עימות שתוצאותיו אינן יכולות לשרת אותה בחזית ההסברה.

רציתי לכתוב נגד ההחלטה לשלוח כוחות צבא על מנת לעצור את המשט בכוח ולייצר בהכרח עימות, גם אם נשלט. אבל  לאור תמונת המצב הבלתי ברורה בשעות שלאחר תחילת הפעולה לא יהיה נכון לעשות זאת.

ברור שהתנהלות הדברים לא התנהלה על פי הציפיות וההערכות. יש נפגעים משני הצדדים. כלומר הצהרות משתתפי המשט שהם לא ינקטו באלימות לא היו נכונות. החיילים הישראלים לא נפגעו מ"רוח הקודש". האם יתכן שגם במטען שמובילות הספינות, לא היו רק מוצרים לסיוע הומניטרי?. האם יתכן שבין נוסעי המשט היו רק פעילי "שלום" תמימים?.

תהיה "מלחמת גרסאות". ישנה סכנה שיפרצו אירועים אלימים בתוך ישראל בהשפעת אירועי המשט.

בקרב התקשורתי ישראל יוצאת חבולה . לאחר שישקע ערפל האירועים אפשר יהיה לראות אם כך יהיה גם בקרב המדיני, ובשטח עצמו.

גם נאשם וגם חשוד לא מרכזי

היום [31.5.10] מתקיים דיון נוסף בבית המשפט המחוזי בירושלים, בכתב האישום שהגישה המדינה נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ומנהלת לשכתו שולה זקן, בפרשה הקרויה "ראשוןטורס". דיונים בכתבי אישום חמורים נוספים צפויים לאחר מכן. כולם סביב ניצול התפקיד והמעמד, לקבלת כספים מגורמים שונים בניגוד לחוק.

אתמול [30.5.10] ישב אולמרט במשרדי היחידה לחקירות הונאה כחשוד בקבלת שוחד בפרשת "הולילנד".

אולמרט לא לבד. ישנם נחקרים נוספים בפרשה. רבים למדי ביניהם גם כאלה שכיהנו בעמדות בכירות ביותר במינהל העירוני, ממשלתי, ובמגזר העסקי. אבל אולמרט מיקד את תשומת הלב, גם התקשורתית.

בעת הדיון בבקשת המשטרה לעצור את שולה זקן , מנהלת לשכתו הותיקה של אולמרט, בשל חקירתה כחשודה בפרשיית "הולילנד", הצהיר נציג המשטרה בבית המשפט כי היא חשודה בכך שהעבירה כספי שוחד בסך של מיליון ₪ ,שקיבלה מגורמים שונים לאהוד אולמרט.

הודעה כזו הציתה את הדיווח התקשורתי על הפרשה, ומיקדה את הזרקורים מחדש על ראש הממשלה לשעבר עוד בטרם נחקר והשמיע עמדתו..

כעת , כנראה לאחר התבהרות מסוימת של הפרטים הנחקרים, מנסים במשטרה להנמיך פרופיל. אולמרט נחקר אמנם, אבל מהפרטים המתפרסמים בתקשורת,  מסתבר פתאום שהוא לא החשוד המרכזי בפרשה, וכי השוחד לכאורה שקיבל הוא לא מיליון ₪ אלא מאה אלף ₪. הבדל קטן… לא ננקטו כנגד אולמרט כל צעדים בדומה לנחקרים רמי מעלה אחרים שגם הם חשודים בפרשה, פרט לאיסור לדבר עם חשודים אחרים בנושא. אבל גם לאחר שצולם מחליף כמה מילים עם שולה זקן, ויהושע פולק , מחשודי הפרשה, ולכאורה הפר את האיסור ,לא ננקטו כל צעדים כנגדו.

אז מה המסקנה ?

כנראה שבמשטרה ובפרקליטות הבינו כי טיפסו על עץ גבוה מידי בפרשיות החשדות כנגד אולמרט ומנסים "להנמיך פרופיל" . כל זה לא יעזור לאולמרט לצאת נקי מכל הפרשיות התלויות ועומדות כנגדו. רשויות האכיפה –משטרה ופרקליטות – התלבשו עליו מכל כך הרבה כיוונים, עד שמשהו מזה ידבק בו ותהייה הרשעה גם בבית המשפט. השאלה היא באיזו חומרה. אבל ברור כבר כי בכל מקרה לא יוכל לשוב לזירה הציבורית.

10 תגובות על ״מלחמה ומשט, נאשם וחשוד״

 1. למגיב הראשון: אתה כבר קבעת שהיה רצח? על סמך מה? על סמך ההזיות האנטי-ישראליות שלך? על סמך מילתו של ראאד סאלח? על סמך מה?
  מה אתה קופץ עם צווחות של 'רצח'?
  גם המשט שלך לא היה הומניטרי במיוחד. לא הכוסברה מעניינת את החמאס ואת ארדואן, אלא מצב האמל"ח שיש לחבריך מהחמאס. את ההומניזם שלך תשפריץ במקומות אחרים.

 2. מארגני המשט רצו להשיג לחץ בינלאומי על ישראל.
  הם הצליחו בגדול. הרבה יותר מדי בגדול.
  מוקדם עדיין לשפוט את התוצאות הסופיות של פעולת צה"ל, אבל ברור שנכשלנו.
  yairdk.wordpress.com

  1. ליאיר דקל
   מסכים אתך כי ככל שעובר הזמן נראה שמארגני המשט הצליחו בחזית ההסברה וגם במערכה הדיפלומטית הרבה יותר ממה שתכננו.
   ברור גם שההערכות המוקדמות אצלנו בכל הקשור לפעולה טעו.
   אתה צודק כי מוקדם מידי לשפוט את התוצאות הסופיות של פעולות צה"ל
   ועל כן לא צריך עדיין לסמנה ככישלון.לפעמים אין ברירה וצריך לבחור בין אפשרויות פעולה רעות..

  1. שלי לא את כל מי שהוא לא כוס התה שלך מותר להרוג

   מותר להרוג חוליית מחבלים שעושה את דרכה למדינת ישראל כדי להרוג את חייליה או אזרחיה. עד כמה שידוע המשט היה למטרות תעמולה ולא כדי לשפוך דם יהודי/ישראלי. אני מניח שאם היו יודעים שאלו יהיו התוצאות היו נמנעים מהפיאסקו הזה.

   אם מפקד חיל הים ,שר הבטחון והרמטכל ממשיכים בתפקידם ואזרחים אינם מטילים ספק במקום שיש להטיל ספק בדבר ה קייס של הגנה עצמית אז זה לא עמי,לא מדינתי ולא יהדותי

   1. היי היי היי!!!
    אתה טיפה (המון) מוציא פה דיבה! אני אמרתי להרוג מישהו???????????
    אני מבקשת לברר, לקרוא (באמת) ולחשוב טיפה לפני שכותהים משפטים כמו: "שלי לא את כל מי שהוא לא כוס התה שלך מותר להרוג"

    תודה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.