ראשי > אקטואליה > הויכוח על האבולוציה – להעביר ההכרעה לכנסת

הויכוח על האבולוציה – להעביר ההכרעה לכנסת


כדי להחליט אחת ולתמיד האם תורת האבולוציה של דרווין תקפה או לא, ומכיוון שהנושא כבר הונח על סדר היום ע"י הדרג הפוליטי – יש להעביר את ההכרעה בנושא לידי הכנסת. הכי טוב לכלול את ההחלטה בעניין בחוק ההסדרים.

הם הצליחו לבלבל אותי. עכשיו פורסם, כי שר המדע והטכנולוגיה פרופ' דניאל הרשקוביץ [ממפלגת "הבית היהודי" –לשעבר המפד"ל ] אומר כי הוא אינו שולל את תיאוריית האבולוציה, של דרווין. זאת בניגוד לדעתו של ד"ר גבי אביטל, המדען הראשי של משרד החינוך, שפורסם [ולא הוכחש] כי אמר :

"אם בספרי הלימוד יכתבו באופן מפורש שמוצא האדם מהקוף – ארצה שהתלמידים ייחשפו לדעות אחרות ויתמודדו אתן. יש הרבה אנשים שלא חושבים שתורת האבולוציה היא נכונה"….עוד פורסם כי ד"ר אביטל, בעצמו איש דתי, הוסיף ואמר כי "יש כאלה שעבורם האבולוציה היא דת והם לא מוכנים לשמוע שום דבר אחר. חלק מהחובה שלי, במסגרת תפקידי במשרד החינוך, היא לבדוק את תוכניות הלימודים וספרי הלימוד".

דבריו של אביטל, שהוא פעיל ליכוד משך שנים רבות ואת תאריו האקדמיים השיג בפקולטה להנדסה אווירונאוטית בטכניון, עוררו תגובות רבות רובן מסתייגות ומגנות בחריפות. שר החינוך,גדעון סער, הסתייג אף הוא מהדברים . אבל היו גם תגובות אחרות שכינו את ההסתייגויות והגינויים "סתימת פיות" .

כך או אחרת דעתו של אביטל ברורה: תורת האבולוציה של דרווין היא תיאוריה שנויה במחלוקת; יש לחשוף את תלמידי  בתי הספר לדעות אחרות; והוא רואה כחובה במסגרת תפקידו כמדען ראשי של משרד החינוך לבדוק,גם בהקשר זה, את ספרי הלימוד ותכניות הלימודים.

עכשיו בא שר המדע והטכנולוגיה, פרופ' דניאל הרשקוביץ גם הוא איש דתי אבל ממפלגה אחרת ["הבית היהודי"] וטוען אחרת. לא לגמרי אחרת, קצת אחרת. אבל אותי הוא בלבל לגמרי.

הרשקוביץ אומר כי לדעתו, בניגוד לגישה הרווחת בקרב דתיים וחרדים, אין סתירה בין אמונה דתית לבין תורת האבולוציה. הוא גם מסביר:

" מבחינה אמונית אין שום צורך להסתייג מתיאוריית ההתפתחות של דרווין, כבר רבי עובדיה ספורנו, שחי יותר מ-300 שנה לפני דרווין, מוכיח מן הפסוקים כי בריאת האדם בצלם אלוהים זה סופו של תהליך ארוך, שראשיתו ביצור לא שכלי, השייך לקטגוריה של בעלי החיים, ההולך ומתקדם עד שניתן לו השכל האנושי, ובמקביל גם הצורה הפיסיולוגית של האדם המוכרת לנו. הוא מאשר [אותו רבי עובדיה ספורנו] כי ההוכחות של דרווין ושל חוקרי המאובנים לקיומם של שלבים קודמים כאלה נראות משכנעות. אלא שהטעות של דרווין היא בראייה הכללית של הדברים, המתחמקת מן השאלה איך נוצרו השינויים".

עד כאן הסברו של פרופ' הרשקוביץ , המסתמך גם על פרשנותו של רבי ספורנו, מדוע אין סתירה בין אמונה דתית לבין תורת האבולוציה. אבל, אחרי כל הדברים האלה הוא טוען כי בתורת האבולוציה יש "חלקים לא מבוטלים שהם בגדר השערות, שתיאורטית ייתכן שתתבררנה כלא נכונות. לכן, ודאי שאין צורך להתייחס אליה כאל אמת שאינה ניתנת לערעור."

אז האם תורת האבולוציה, כפי שמלמדים אותה היום במוסדות החינוך נכונה? לא בהכרח משיבים המדען הראשי של משרד החינוך וגם שר המדע והטכנולוגיה. שניהם עסקנים פוליטיים ואנשים דתיים.

לעומתם חתני פרס ישראל וגם חתני פרס נובל מישראל , יחד עם בכירי המדענים באוניברסיטאות סבורים ההיפך, ואף השביתו כמחאה את הלימודים באוניברסיטאות לכמה דקות במחאה על דברי ד"ר אביטל.

אבל הבלבול נשאר.

אז כדי להחליט אחת ולתמיד האם תורת האבולוציה של דרווין תקפה או לא, במלואה או בחלקה, מבחינה מדעית או אמונית, ומכיוון שהנושא כבר הונח על סדר היום ע"י הדרג הפוליטי- יש להעביר את ההכרעה בנושא לידי הכנסת. שם יושבים נבחרי הציבור. שם דנים בסוגיות חשובות, שידונו גם בזה ויחליטו. הדרך היעילה ביותר לקבלת החלטה היא לא באמצעות חקיקת חוק מיוחד. זה מסורבל ונמשך זמן. הכי טוב לכלול את העניין בחוק ההסדרים . שם הרי יש נושאים מן הגורן ומן היקב, וגם נושא זה יכול להיות כלול. והכי טוב – חוק ההסדרים מוגש יחד עם תקציב המדינה אבל התקציב הוא דו –שנתי וכך אפשר יהיה להעביר גם בעניין זה החלטה ל"טווח ארוך".

הערה: הרשימה נכתבה בהשראת חג פורים/ "האח הגדול" [מחק את המיותר]

 1. 8 במרץ 2010 ב- 1:49

  בכל הדיון הזה נשכח הפרט החשוב, שבעצם כבר מלמדים היום בבית הספר תאוריות אלטרנטיביות לתורת האבולוציה. זה קורה בשיעור תנ"ך. זה לגיטימי וזה חשוב, ואני לא חושב שצריכה להיות למישהו, מדען או לא, בעיה עם זה.

  • 8 במרץ 2010 ב- 3:58

   לימודי תנ"ך זה בסדר גמור, אבל לא זכורה לי הצעה לבדוק בספרי הלימוד ואולי לתקן נושאים שאין בהם התאמה לסיפורי התנ"ך .

 2. 8 במרץ 2010 ב- 5:26

  קראתי וחייכתי

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: