ראשי > אקטואליה > למוני פנאן הייתה מחברת….

למוני פנאן הייתה מחברת….


למוני פנאן הייתה מחברת

שמעון (מוני) פנאן היה מנהל קבוצת מכבי תל אביב בכדורסל בשנים 1992 – 2008….

במשך שנים נחשב פנאן לאחד מסמלי הקבוצה. הוא הקדיש זמן ומשאבים רבים, מעבר למקובל בקבוצות מקצועניות אחרות, לדאגה וטיפול בצרכיהם של השחקנים ומתן יחס אישי ומשפחתי לכל אחד מהם, ובשל כך היה לדמות נערצת על ידי שחקני הקבוצה לדורותיהם…..

בדצמבר 2006 הודיע פנאן על פרישתו מהתפקיד, אולם חזר בו לאחר זמן קצר. ביולי 2008 פרש סופית מהתפקיד….כשנה לאחר פרישתו, ב-19 באוקטובר 2009, התאבד בתלייה בביתו שברמת אביב. מיד לאחר מותו התפרסם כי עסק בהשקעת כספים של לקוחות, רבים מהם מתחום הכדורסל, ונקלע בעקבות זאת לחובות כבדים…. [מתוך "ויקיפדיה".  עידכון אחרון ביום 25.12.09].

הניסוח ב"ויקיפדיה" מדוד, שקול, ובלתי מתלהם בעליל. הניסוחים בעיתונות הספורט , גלשו לעמודים הראשונים ולקדימת החדשות בטלוויזיה והיו הרבה יותר אגרסיביים ומתלהמים. מי שיצק שמן על מדורת הטרגדיה, בנוסף ל"כתבי הספורט", שספק אם חלקם ראויים בכלל להיקרא עיתונאים, היו רשויות המדינה. רשות המיסים וחוקרי משטרה' התחרו ביניהם בהפרחת שמועות, השערות וסיפורי מעשיות, שחלקם הגדול לא הוכח, על הסיבות שהביאו את פנאן למה שעשה. עסקות בשוק האפור , קשרים עם גורמים מפוקפקים, עבירות על חוקי המס ועוד ועוד. אם הסיפורים והמעשיות היו מצטמצמים בכך, הסיפור היה יורד במהירות מהכותרות הראשיות ושוקע לאיטו במדורי הספורט.

אבל זה לא היה כך. לחוקרי רשות המיסים ישנו קושי לאתר ראיות שיוכיחו פעילות בלתי חוקית, מצד פנאן או מצידם של מי שהפקידו אצלו כספים, וכחבי הספורט רצו בכותרות. מה עושים? זורקים גפרורים למדורה. מפריחים שמועות,מעשיות וכיוב'. אולי משהו יעלה בחכה . אם לא בכל זאת הייתה כותרת ואין סכנה שמישהו יתבע עלבונו…

כך מתחיל סיפורה של "המחברת" שאיתר חוקר פרטי, ששכר עוה"ד שמונה לטפל בעיזבונו של המנוח.

ומה יש בה במחברת – עמודים שלמים ובהם שמות של שחקנים, שופטים, ומאמנים מענפי ספורט שונים, בעיקר כדורסל. לידם מצוינים מספרים. האם אלה סכומי כסף? מי נתן למי? מי קיבל ממי? חוקי? לא חוקי? לא ברור. בכל מקרה זו הזדמנות פז לנפח כותרות להפריח שמועות ולזרוק האשמות, כשהאסמכתא היחידה היא רישום השם במחברת. בדרך זו טרף "מולך הכותרות" , שמות של ידוענים רבים, שחקני ומאמני צמרת מענף הכדורסל ש"לכאורה" היו מעורבים ב"בנק ההשקעות" הבלתי חוקי של מוני פנאן. איזו מילה נפלאה היא המילה "לכאורה" בצילו של מונח זה אומרים כאן הכול, מגלגלים עיניים וטוענים כי כל הנאמר כפוף להוכחה של ממש, ועד אז הכול "לכאורה". יעני "כאילו".

יום רודף יום ובכל יום כמעט מתפרסם שם אחר מתוך המחברת, עד שבאה הכותרת על סוכנת הבית של שרה נתניהו ודחקה ידיעות אחרות .

אבל ברגע האחרון, מצאו "ציידי הכותרות" שם נוסף לרכב עליו. . כתב הכלכלה החדש של ערוץ 10 גילה לצופים כי בין השמות במחברת של מוני מופיע שמו של עמרי כספי. לשעבר שחקן מכבי ת"א וכיום השחקן הישראלי הראשון בליגת ה-   NBA בארה"ב. הישראלי הצעיר מצליח לקלוע במעט בכל משחק של קבוצתו האמריקאית סקרמנטו – מספר גבוה של נקודות וכבר זוכה להערצת אוהדי הקבוצה האמריקאית. והנה שמו של עמרי כספי  זה, עמרי שלנו, מופיע שומו שמיים במחברת של מוני..זה סקנדל. זה שווה כותרת, והייתה כותרת. טוב, רגע, במה מדובר, מה רשום ליד השם? אה כן רשומים שני סכומים 200 יורו במקום אחד ובמקום אחר 250 יורו. לא ברורה משמעות הרישום. אבל לכל היותר קיבל השחקן 450 יורו בשני תשלומים, או הפקיד סכום כזה לצורך השקעה. אולי החזיר הלוואה. בכל מקרה הסכום רחוק מליפול לקטגוריית סכומים שבגינם יש צורך לדווח . .אבל מה זה משנה? העורך אינו שואל ומריץ את הידיעה במעלה הכותרות. הכתב הכלכלי החדש מקבלטפיחה על השכם. בתקשורת ציטטו, אבל הקפידו לתת קרדיט לכתב החרוץ. [כדי שאם תהיינה טענות לכספי יוכלו לומר אנחנו "רק" ציטטנו דברים בשם אומרם] ולא שכחו להוסיף את מילת הקסם "לכאורה".

אבל, ישאל השואל "האם יש הצדקה לכותרת ולנפנוף המכפיש בשמו של כספי? לא היה ראוי יותר להמתין עם הפרסום ולשלוח את הכתב לבדוק עובדות שיבססו אפילו במקצת את ההאשמה?" לא צריך ישיבו. "זכות הציבור לדעת". ועומדת השאלה לדעת מה? האם לציבור אין זכות לדעת שהמוצג בפניו עבר בדיקה וביסוס בטרם נשלח להרעיש את הסיפים?

המניפולציות, העיוותים, הדיווחים מוטי האינטרסים, חוזרים על עצמם. אין פלא שמקצוע העיתונות נמצא בתחתית סולם ההערכה של הציבור, וגם אמינות העוסקים בו אינה גבוהה במיוחד. בקיצור – צריך להיזהר בקניית מכונית משומשת מעיתונאי… ואוסיף כמובן את המילה לכאורה, ואומר שלא כולם כאלה.

  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: