ראשי > אקטואליה > חזונו של שר המשפטים

חזונו של שר המשפטים


"באין חזון יפרע עם" – נאמר. אבל אצלנו אין מחסור בחזון. יש אפילו יותר מידי ולא צריך לדאוג.. לעיתים נדמה כי לא בחזון/ות [של גורמים שונים] מדובר, כי אם בחזיונות וזו כבר סיבה לדאגה.
 
אז גם לשר המשפטים, יעקב נאמן יש חזון. בכנס בירושלים פרש השר את חזונו ואמר כי יש להחיל את דיני התורה על החוק בישראל. לא בבת אחת. לאט לאט ,בהדרגה, ולהחזיר עטרה ליושנה. הרבנים שנכחו בכינוס שהוקדש למשפט העברי, קיבלו דבריו בתשואות, ולתכניות הרדיו /הטלוויזיה/העיתונות/ האינטרנט  הייתה עדנה. נמצא נושא שאפשר לדוש בו.
 
התגובות, ההתייחסויות, הגינויים, וקצת תשבחות החלו לזרום ולפעפע. השר נבהל. לא התכוונתי הודיע באמצעות לשכתו. אין בכוונתי לשנות חוקים, דיברתי באופן כללי, מופשט, ערטילאי.
 
זה היה קצת מאוחר מידי. הויכוח ימשך , והשר הנכבד יחטוף….  אמנם אין חידוש בהתייחסויות השונות לחזון "החזרת העטרה ליושנה" של השר, אפשר לנחש מראש מה יאמר כל מתדיין או מגיב . אבל, גם אם לא נראה כרגע שלחזונו של שר המשפטים יש סיכויי התממשות בפועל באופן מלא, אי אפשר לומר שנסתם עליו הגולל, גם אם יעקב נאמן מודיע שלא התכוון לביצוע מעשי.
 
אבל, לאט לאט דיני התורה תופסים להם חזקה בחיי היום יום אצלנו ודוחקים את החקיקה ואורח החיים האזרחי הרגילים. היום רבני ההתנחלויות מורים הלכות סירוב בשם התורה, אתמול רבני החרדים מורים הלכות הפגנה/מסירות נפש – "לא אלימות חלילה" כנגד פתיחת חניון לציבור בשבתות בירושלים, והרשימה לא קצרה. והעם רואה ושומע את הקולות דרך תקציבי הישיבות, תכניות הלימוד המתבדלות , אפליה גזענית במוסדות החינוך החרדים ויש עוד. כך, לאט לאט מתממש חזונו של השר בשם התורה והלכות רבניה.
 
שופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר אמרה בתגובה לחזונו של השר נאמן כי גם אם יש לו זכות דיבור וחופש דעה כמו לכל אזרח, הרי הוא בתוקף תפקידו היה מטיב לעשות אילו לא היה אומר את הדברים.
 
אחרים יחלקו עליה ויאמרו כי טוב שאמר ופרש חזונו ברבים. עכשיו אנו יודעים . אי אפשר לומר כבר כי מדובר בשוליים או ב"עשבים שוטים" . מדובר בשר בישראל. חזון יעקב.

:קטגוריותאקטואליה
 1. 8 בדצמבר 2009 ב- 18:42

  אמנם אין חדש במה שאמר, וחזונו היה ידוע או צריך להיות ידוע. אבל כפוליטיקאי הוא גמור ולא ניראה שעשה זאת בכוונת מכוון. אולי מבטחון יתר.

  הבעיה אינה נאמן, אלא שהוא מבטא הלך רוח ההולך ומתקבל כאן כסביר, לנוכח מצב הזהות החילונית ישראלית העגום. יותר ויותר ישראלים לא מבינים במה מדובר בכלל כי הם עסוקים ב"אח הגדול" ומעבר לכך יש להם אלטרנטיבה בחו"ל.

 2. רני
  8 בדצמבר 2009 ב- 21:42

  אם האייטולות באיראן שורדות למה שאלו שלנו לא? לעולם לא באמת משנה הקיצונים כל עוד מי שמחלי באמת עושה כסף.

 3. גולדבלט משה
  9 בדצמבר 2009 ב- 6:45

  מכדי לחשוב שניתן להמיר את החקיקה החילונית בחקיקה הלכתית. הוא בא מתחום דיני המיסים ודיני התאגידים-תחומים מודרניים שלא קיימים בהלכה. אפילו היו רוצים ליישם את ההלכה בתחומים בהם קימת הלכה סדורה כמו דיני הנזיקין זה היה בלתי אפשרי. מההלכה אפשר לשאוב רעיונות פרשניים,עוד נקודות התייחסות -אי אפשר ליישם אותה במסגרת שיטת משפט מודרנית .
  גם לו היה ניתן ליישמה באופן תיאורטי ועורכי הדין והשופטים היו בקיאים בה עדין יישומה בידי שופטים שאינם נחשבים גדולים בתורה הוא בלתי אפשרי. צא וחשוב מה היה קורא לו שופט חילוני היה מכריע במחלוקת פוסקים שבין הרמב"ם לרשב"א וקובע שהדין הוא עם הרשב"א-בניגוד לדעת פוסקים מודרניים-מהומת אלוהים הייתה מתרחשת.
  מאידך במערכות אלטרנטיביות ,כמו בוררות,בכלל אין צורך לשפוט על פי הדין המהותי ואימוץ דין תורה אפשרי בהן כמו אימוץ השרעה.

 4. נורית
  9 בדצמבר 2009 ב- 8:52

  אז הוא אמר…ממתי על פי איש אחד יקום דבר.
  העם אומנם נחלק לדתיים ושאינם.אבל בקרב הדתיים יש פלגים רבים ופסיקות שונות ומגוונות.בסך הכל הדתיים המתונים אוהבי הארץ ורובם משרתים בצבא.אם הזכירו את הסרבנים הרי זה מאהבת יתר לארצנו. הסכמים פוליטיים משרתים גישה זו או אחרת נכון לאותה סיטואציה, אבל עם ישראל ותורתו יישארו לעד!

 5. 9 בדצמבר 2009 ב- 9:24

  למשה גולדבלט – נכון .שר המשפטים לא דיבר על חקיקה ועל צעדים מעשיים. הוא הציג חזון,שאיפה.שיבח את עבודת בתי הדין לממונות ואמר שהם יכולים להיות שלב בדרך….אז גם אם לא קרא לישום מיידי ומעשי,ואף הדגיש כי הכל צריך להיות "לאט לאט" חזונו – כשהוא מציגו מעמדת שר המשפטים- בעייתי.לדעת רבים.נאמן עצמן הבין זאת מאוחר יותר ועל כן ניסה למתן ולפרש את מה שאמר, אבל לחזונו לא התכחש.
  לנורית – זה לא סתם איש אחד אמר. מדובר בשר המשפטים של מדינת ישראל, לא באדם פרטי

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: