ראשי > אקטואליה > פגישת נתניהו אובמה – מי יוצא "חכם בלילה " / הערת שוליים

פגישת נתניהו אובמה – מי יוצא "חכם בלילה " / הערת שוליים


הדי "פגישתם הלילית" של ראש הממשלה ונשיא ארה"ב הברית ממשיכים לפרנס את הפרשנים המדיניים בתקשורת, אף שאין להם מושג ברור מה בדיוק היה שם. כמה מילים כבר נשפכו על ההשפלה שספג ביבי מאובמה. סליחה מפקידיו הבכירים. איך לא קבעו לראש הממשלה הישראלי מועד לפגישה ,עד לרגע האחרון. איך תוזמן המפגש לשעת "אישון לילה" [בארץ], איך לא התירו לפרסם אפילו תמונה בודדת מהפגישה, איך נאלץ ראש הממשלה להגיע לבית הלבן במכונית פשוטה ולא במכונית השרד, ואיך לא ליווה המארח את אורחו ליציאה והניח לו לעשות את הדרך לבד.[טוב, בטח היה מישהו שהראה לו את הדרך החוצה לראש ממשלתנו..] .

אין ספק. מטרת הממשל הושגה, ועל פי דיווחי התקשורת הישראלית הוא גם לא הסתיר את כוונתו "ללמד לקח" את ראש הממשלה הישראלי. למה ? כי ראש הממשלה ופמלייתו  "לא התנהגו יפה" בפגישות קודמות עם הנשיא. הם הדליפו כיצד הצליחו "לכופף" את הממשל במחלוקת סביב הקפאת הבנייה בהתנחלויות. אנחנו לא יודעים מה נכון ומה לא במחלוקת הזו, אבל אפשר בהחלט להבין את חוסר הנחת של הבית הלבן נוכח פרסומים, חלקם בהשראה ישראלית, לפיהם האמריקאים לא השיגו הרבה כתוצאה מדרישתם ממשלת ישראל להודיע על הקפאת הבניה בהתנחלויות. אם "השיגו" משהו הרי זה קיפאון בתהליך המדיני.

עד עכשיו העובדות בשטח מצביעות על כך שלדרישות האמריקאיות אין ביטוי בשטח. מה נשאר? הכעס של הבית הלבן , ואולי בצדק, על ראש הממשלה ואנשיו ש"עשו סיבוב ניצחון" בנושא ועוד שילבו בחגיגה את הפגישות של נתניהו עם אובמה.

ביקורו של נתניהו בארה"ב ובקשתו לפגוש את הנשיא, כנהוג במקרים של  ביקור ראש ממשלה ישראלי, סיפקו  לבית הלבן הזדמנות להדגים  לראש הממשלה הישראלי  את יחסי הכוחות ומה קורה כאשר "רק" מתמהמהים באישור מועד לפגישה. האמריקאים עשו זאת היטב, הם לא הניחו לשום מקריות או פרשנות לטשטש את כוונתם להשפיל ולעלוב בראש הממשלה.

זה הצליח. על פי הכותרות בתקשורת, זה הצליח כנראה יותר מידי. פקידי הבית הלבן ובראשם ראש הסגל נשלחו להנמיך את "גובה הלהבות". פקיד בכיר בבית הלבן התקשר ביזמתו לכתבים ישראליים בפמליית ראש הממשלה בפאריס  על מנת להדגיש שהשיחה עם הנשיא הייתה מועילה וחשובה.

לא בטוח שהמהלך האמריקאי כנגד  נתניהו בביקורו האחרון, יניב לבית הלבן את התוצאה שהוא מכוון אליה, פרט לסיפוק הנקודתי  של היצר "ללמד לקח". נתניהו יצא אמנם חבול ומושפל, אבל הוא גם ראש ממשלת ישראל. הימין יאמץ אותו עכשיו עוד יותר. גסות הרוח שהממשל הפגין כלפי ראש ממשלת ישראל תחייב אותו להתאמץ ולהוכיח שלא סטה ממדיניותה המסורתית של ארה"ב בנושא הקשר הקרוב והידידותי עם ישראל, ושההתנהגות כלפי נתניהו אינה מאפיינת באמת יחסים בין בעלי ברית.המהלך להשפלת ראש ממשלת ישראל לא יוסיף לפופולאריות של נשיא ארה"ב  בציבור הישראלי, שתמיכת לפחות חלק ממנו בעמדות שארה"ב מנסה להוביל, חיונית להתקדמות.

קיצורו של דבר – דומה שמהלכי הבית הלבן בנושא דומים למהלכי "חכם בלילה"  שנזקם רב מתועלתם.  [וכבר היו דברים מעולם]
 
 

:קטגוריותאקטואליה
 1. 13 בנובמבר 2009 ב- 19:48

  על הגב של אזרחי ישראל. המטומטם הוא נתניהו, הפרשנות שלך מוטעית רק משום שלא מדובר במשחק כדורגל, ובסופו של דבר יחסי הכוחות,כאמור, לרעת ישראל. נתניהו לא ישלם מחירים אישיים, אלא פוליטיים, את המחירים כאמור ישלמו אחרים, קטנים ואנונמיים במקומו. נדמה שנקלעת לאורח מחשבה שגוי ביסודו.

 2. רני
  13 בנובמבר 2009 ב- 20:18

  ייתכן שאם הבנתי נכון,אז בניגוד לאיריס. השטותיות והטימטום אינם אצל נתניהו בלבד. כשאדם שחושב או חושב שהוא חושב מנסה להסביר לכמה מהקטנים והאנונימים את הפרופורציות האמיתיות הוא נתקל בבוז, גיחוך ובהתיחסות כאל כסיל. כי הם קלטו מה שקלטו ממנהיגיהם. למשל, דומני שגם אדון ליברמן והרב עובדיה אם נסמן איזה מרחב אנושי ישראלי משדרים למעריציהם מבנה עולם מטומטם לחלוטין. לעניות דעתי, משונה שאני מסנגר עליו, נתניהו יודע את הפרופוציות ואולי יש בהצגה בואשינגטון דבר מה מועיל בכך שיתאפשר לחלק גדול מהקטנים והאנונימים לקלוט מה הן הפרופוציות האמיתיות. גם לא נראה לי שהצגה מבויימת היטב זו נועדה לקהל צופים שכלל את נתניהו בלבד.

 3. 13 בנובמבר 2009 ב- 23:01

  אתה מייחס לנתניהו הרבה יותר ממה שיש בו. ההצגה לא יועדה לחוג הימין הביתי (כדי להבהיר את הפרופורציות), למרבה הצער, התחכום הוא רק אצלך.
  קטנים ואנונימיים במובן שאני משתמשת בו אינו מקטין או מזלזל, אלא אזרחים חפים מפשע שנקלעים לאש צולבת מהסוג שהתעורר עכשיו. המלכים, אובמה נגד נתניהו לא נפגעים, הפיונים "יורדים" מהלוח.
  אם הייתי יכולה לסבור כמוך, הייתי ישנה הרבה יותר טוב. אני לא מחזיקה מנתניהו שונה מאד מהסביבה הארגונית של עובדיה או ליברמן. גם הוא אוהב להלהים דבילים בפשטנות ובפוזות של "הקוסם". אל תסנגר עליו, כי תאכל את דבריך.

 4. נורית
  14 בנובמבר 2009 ב- 16:15

  הפרשנים בישראל קוראים"סרק " סרק
  בהסבירם את התוצאות החיוביות לכאורה של הפגישה בנגוד לכפיפתו של נתניהו
  האומנם ?

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: