ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > שהמרצים יוותרו למשרד הביטחון – פוסט דמגוגי

שהמרצים יוותרו למשרד הביטחון – פוסט דמגוגי


לקראת פתיחת שנת הלימודים באוניברסיטאות פורסם כי המרצים יוותרו על תוספת שכר שהובטחה. אבל נוכח מה שנחשף בדו"ח מבקר המדינה על הבזבוזים במשרד הביטחון למה המרצים צריכים לוותר? כדי שפקידי משרד הביטחון יתאכסנו במלונות פאר? צרפו יחד את סכומי הבזבוז המצטברים במערכת ותגיעו לסכומים בלתי מבוטלים , אולי תמורתם היה מתאפשר צמצום הקיצוץ בתקציב?

ביום ראשון אמורה להיפתח שנת הלימודים האקדמית באוניברסיטאות. כמו בכל שנה מתפרסמות ידיעות ע המצב הכלכלי הקשה של מוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל, על הגירעונות התקציביים, על גבה שכר הלימוד, שמאיימים להעלותו על המחסור בתקציבי מחקר ועוד.

ידעה שפורסמה ב"דה –מרקר" לפני שבוע משכה את תשומת ליבי. נאמר בה כי מתנהל מו"מ עם המרצים במספר אוניברסיטאות ולפי מה שמתגבש יסכימו המרצים לדחות בשנה תשלום  של תוספת שכר בשיעור של 6.75%  שהיו צריכים לקבל בשנת 2010 על פי ההסכם שנחתם עימם.  אם אכן כך יהיה יסתכם החיסכון התקציבי לאוניברסיטאות בכ – 150 מיליון ₪. האוצר, מצידו, הסכים להזרים תוספת מקבילה לאוניברסיטאות וכך יתווספו למוסדות אלה 300 מילון ₪ יאפשרו פתיחה "חלקה" של שנת הלימודים .

לא בטוח שאכן רעיון זה יתבצע. מכל מקום על פניו התעוררה  אצלי השאלה מדוע על המרצים להסכים להסדר הזה. במחשבה שנייה אפשר לומר כי יש היגיון מסוים בדרישה. הרי יש הרבה "שומן" והטבות בתנאי השכר והשירות של המרצים במיוחד בדרגות העליונות. על כן יש בביצוע ההסדר משום קיצוץ מסוים, אם כי בדרך בלתי שוויונית ועקיפה, ב"תנאים" ובחריגות. חוץ מזה במפעלים רבים המצויים במשבר נוהגים להגיע לסיכום עם העובדים על קיצוץ בשכר לכל המועסקים כתחליף לפיטורי חלק מהם.  אז למה לא לקצץ ,זמנית, בתנאי השכר של המרצים?

אבל נוכח מה שנחשף בדו"ח מבקר המדינה על הבזבוז של מאות אלפים ₪ ללא מעצורים, במשרד הביטחון לצורך שיגור המשלחת לסלון האווירי בפאריז, נוכח מה שנחשף בתחקיר של ערוץ 2 על עשרות האלפים ₪ מתקציבי הכנסת שהוצאו על נסיעת ח"כ דליה איציק [אז יו"ר הכנסת] ושל מנכ"לה לפאריז [כולל תשלומים על הזמנות סרטים לצפייה בחדר ע"י אותו מנכ"ל] עולה השאלה מה אומרים מקוצצי השכר למיניהם על העניין. זה לא שכספי החריגות והביזבודים משתווה בהיקפו הכספי להיקף הכולל של התקציב. "טיפה בים" יגידו.מה לכם כי תקפצו. סתם צרות עיין ודמגוגיה.

אבל זה לא כל כך נכון. היקף הכספים שהוצאו על הבזבוזים בשם "צרכי הביטחון"  או בגלל "שזה המלון שהביטחון אישר" ולא מדובר  רק במשלחת משרד הביטחון או יו"ר הכנסת. מדובר בחלקים גדולים הנמנים על מה שקרוי "הדרג הנבחר". הרי אין להם כללים ואין תקרה, כנאמר בדו"ח המבקר. מה שמרגיז במיוחד זו האדישות לכספי הציבור והקלות בה מאשרים הוצאות בזבוז על חשבון משלם המיסים. אח"כ דורשים תוספות תקציב על חשבון תקציבי פעולות של שירותים חיוניים.

אז למה המרצים צריכים לוותר על תוספת שכר ? כדי שפקידי משרד הביטחון יתאכסנו במלונות פאר? כדי שמנכ"ל הכנסת יוכל להזמין סרטים לצפייה בחדר שבמלון המפואר ויגיש את ההוצאה לתשלום לחשב הכנסת הכפוף לו? זה תיאור דמגוגי? אולי. אבל צרפו יחד את סכומי הבזבוז המצטברים במערכת ותגיעו לסכומים בלתי מבוטלים , אולי תמורתם היה מתאפשר צמצום הקיצוץ בתקציב?

למקרה ש"אי  אפשר לחסום שור בדישו" [למה אי אפשר לא ברור , ולא מדובר ב"שור" אחד] ניתן להעלות הצעה חלופית. אם אמנם קיימים צרכי ביטחון בלתי צפויים וחיוניים המצדיקים תוספת של 1.5 מיליארד ₪ לתקציב הביטחון, אפשר להטיל "היטל ביטחון" על הציבור . דומה שמזה יחששו  הדורשים יותר מאשר הדרך  בה בחרו, לקצץ בשירותים חיוניים. הרי התוצאה מפעולה זו אינה מורגשת מיד, לא אצל כל הציבור והתגובה לכך פחות קשה. נראה אתכם מבקשים לשלוח יד ארוכה ישירה לכיסם של אזרחי ישראל. תצטרכו להגיש דו"ח מפורט יותר לא? כולל הכספים הנדרשים למימון נציגויותיכם המנופחות בחו"ל ודירות השרד עבור השליחים.

 1. 15 באוקטובר 2009 ב- 18:21

  אני לומד באוניברסיטה העברית, ועצוב לראות שהרבה מהמשרדים של אנשי הסגל (גם של הבכירים – כאלה שזכו בפרס ישראל וידועים בעולם) פשוטים וישנים מאוד, בעוד שבצבא לכל קצין בדרגת סגן יש ריהוט חדש בחדר, כסא נוח מפואר ולעתים עם מיני מקרר. זו חלוקת משאבים לא נכונה בעיני.

 2. 15 באוקטובר 2009 ב- 18:45

  הבעיה היא הבאה:
  1) הפקולטות למדעי הרוח מתמוטטות בגלל מספר מועט של נרשמים לתואר ראשון לאוניברסיטאות. כי אין מה לעשות עם תואר במדעי הרוח. כתוצאה חוגים נסגרים ומשולבים יחד. תקנים נלקחים ולא מועסקים סגל.
  2) מרבית הנרשמים עכשיו לתואר ראשון הם למכללות ולא לאוניברסיטאות בגלל הצמצום האיום בסגל האקדמי באוניברסיטאות.
  3) כל זה מוביל לבינוניות של המחקר האקדמי בארץ שעובר למכללות שמתוקצבות על חשבון האוניברסיטאות ולבריחת מוחות – בגלל הצמצום החד בסגל האקדמי בארץ. בריחת מוחות היא הסכנה הגדולה ביותר כי זה מוציא שם רע למחקר בארץ.
  האם למרצה יהיה משרד יפה או לא זה לא רלוונטי בכלל. מה שרלוונטי זה תקציבי מחקר מצד אחד ומניעת בריחת מוחות מצד שני.
  פרמטרים אלה עלולים להוריד את הדירוג המדעי והאקדמי של ישראל בעולם – בדיוק כמו שיש לנו דירוג כלכלי, האוניברסיטאות מדורגות גם כן בעולם. והדירוג שלהן ילך וירד ככה. וכתוצאה מכך התורמים שהם המממנים העיקריים של המחקר כאן פשוט יצמצמו את המימון. הם יתחילו להשקיע בדברים אחרים ולא במחקר מדעי. כי הם יגיעו למסקנה שזה לא יהיה כדאי.
  ולכן מדובר בבעיה גלובאלית שיש לפתור אותה ולא האם שכר המרצים יעלה או ירד נקודתית.

 3. 18 באוקטובר 2009 ב- 18:21

  נראה לי שאהוד ברק הפגין בנסיעתו לפריס אטימות ושחצנות. זו לא הפעם הראשונה וכרגיל, הביקורת הציבורית אינה משפיעה עליו.
  .הציבור צריך להביע את דעתו בבחירות.
  עם זאת אינני מסכים לקישור של בזבוזי ברק עם ההקצבות לאוניברסיטאות.
  אין בתקציב "במקום". אין מעבירים מבזבוזי הבטחון לסעיפים סוציאליים. כך לא בונים תקציב והדבר לא ייעשה בפועל. מן הראוי לבנות את התקציב מראש לפי קריטריונים ברורים ולפי סדרי עדיפות הוגנים.
  העברות של סכומים קטנים לאחר כל שערוריה המתפרסמת בתקשורת לא יפתרו שום בעיה אמיתית.

 4. 19 באוקטובר 2009 ב- 10:38

  ליאיר דקל- זה כבר מזמן לא "סכומים קטנים" וגם לא "טיפה בים" . צרוף כל סכומי הבזבוזים, החריגות,ותשלומי היתר השונים מצטבר לסכומים לא מבוטלים. [לא באותו סדר הגודל של תקציב משרד הביטחון, אבל כבר מתחיל להשתוות לתקציבים צנועים המופנים למפעלות רווחה שונים.]חוץ מזה לא מדובר במתמטיקה של סכומי כסף. במשרד הביטחון מתנהגים כאילו אין מגבלות תקציב, הנבחרים מאשרים לעצמם הטבות שונות, ובמקביל מקצצים מתקציבי השירותים, כי הרי מיסים ישירים הם לא כל כך מעיזים להעלות….בסיכומו של דבר איך שלא הופכים את עניין הכל בא מאותו כיס. חוץ מזה מסכים איתך שברק איבד מזמן כל טיפה של רגישות,ערכים ושמירה על נורמות. מה שחשוב בעיניו הוא הוא עצמו ונהנותו האישית…

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: