ההתפרעויות שככו [בינתיים] ואיפה היה ניר ברקת? עידכון


לאחר שהתפרעויות החרדים בירושלים שככו [בינתיים] אפשר לקבוע כי אין מנצחים רק מפסידים. נותרו שאלות שלא תינתן להן תשובה ולאן נעלם ניר ברקת?

הרשימה הזאת נכתבה כמה שעות לאחר שבית המשפט שיחרר למעצר בית את האישה החרדית שהואשמה בהתעללות בבנה בן השלוש,. לכאורה אפשר להתחיל לסכם וכמקובל במקומותינו לקבוע מי ניצח ומי הפסיד.
 
אבל ברשימה זאת אין סיכומים כאלה. כי בסופו של יום אין מנצחים. יש רק מפסידים. כולם הפסידו, החרדים בגלל תגובתם האלימה והפרועה , המשטרה שלא השכילה לטפל באירועים אלא בדרך של זרנוקי מים ודהרת פרשים, לשכות הרווחה שאפשרו למשטרה לעצור את האישה דווקא בצאתה מלשכת הרווחה העירונית, בית החולים, שנגרר למלחמת האשמות עם קיצוני החרדים, הפרקליטות שלא הבינה כי אזיקים ומעצר לא יסייעו להשיג הסכמת המשפחה לבדיקת האמא, והתעקשה על כך עד שבית המשפט הוריד אותה מהעץ . הפסידה גם העירייה שמתקניה ניזוקו  ועובדיה נפגעו . הפסיד הציבור הירושלמי שעליית המתח בין האוכלוסייה החרדית וכזו שאינה חרדית תפגע באורח חייו.
 
בצד רשימת המפסידים ישנה גם רשימת שאלות שחבל לעסוק בה משום שלא ניתן יהיה לקבל עליה תשובות. הרי שתי דוגמאות לשאלות: מי האחראי להפצה בתקשורת של צילום הזוועה של הילד החולה? מי רצה להוכיח באמצעות הצילום את צדקת טענותיו? מה חלקה של התקשורת בהלהטת הרוחות ובהעצמת המהומות?
 
לעומת זאת ישנה שאלה נוספת שיש טעם להעלותה : לאן נעלם ראש העיר ירושלים כשהרחובות בערו ? אולי פעל גדולות ונצורות להרגעת הרוחות, אבל קולו לא נשמע בפומבי , בזמן שבית החולים והחוגים החרדים החליפו האשמות ובזמן שמפקד משטרת המחוז דיבר על מוכנות כוחותיו. לאן נעלמה הקריאה  לריסון משני הצדדים, היכן היה הדיאלוג עם כל הגורמים? זה כמובן לא קל ולא פשוט. אבל זה מה שמצופה מההנהגה.  
 
אם נדייק צריך לציין כי בכל זאת שמענו את ראש העירייה במהלך ההתפרעויות. היה זה באמצעות הודעה לתקשורת שפרסם ובה הודיע כי עד החרדים יחדלו מאלימותם יושבתו כלל שירותי העירייה לשכונותיהם. אח"כ  הסביר כי נאלץ להורות על כך מחשש לביטחונם של עובדי העירייה הפועלים שם. אולי הצעד היה נכון אך האם היה זה צעד נבון לצאת בהצהרה גורפת כזו באמצע המהומות? לא יותר פשוט להוציא את העובדים בשקט ממקום האירועים? מוכרחים ללוות זאת ב"תרועות חצוצרה"? יהיו כאלה שיצדיקו את הצורך בהודעה הזו. מפני שבאמת ההתפרעויות של החרדים היו בלתי נסבלות. אבל כמו שאומרים לא מספיק להיות צודק.
 
יהיו בודאי גם מי שיחלקו על הנאמר כאן ויאמרו כי אי אפשר להידבר עם קיצוני החרדים המתפרעים ויש גבול למה שניתן לסבול במדינת חוק. זה נכון. אבל מדוע ההנהגה העירונית בירושלים לא יכלה להגיע להסכמות אליהן הגיעה נשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים?
 
עוד פרט: אחרי שבית המשפט אמר דברו והוריד את המשטרה , הפרקליטות ונציגי החרדים מהעצים עליהם טיפסו, אחרי שהאישה שוחררה למעצר בית והרוחות נרגעו, הבליח ניר ברקת ב"אולפן שישי" בטלוויזיה, הצביע על הצורך בהדברות והתלונן על כי איש משרי הממשלה לא התקשר כדי להזדהות ולתת גיבוי. הוא לא סיפר אם יזם פניה לממשלה לפעול, הוא לא סיפר על יוזמה שלו להרגעת הרוחות שביקש גיבוי עבורה, הוא רק התלונן שהממשלה אינה נותנת לצרכי ירושלים את המשקל הראוי.
 
ניר ברקת ניצב בפני תקופה קשה. הן החרדים, הן החילונים בוחנים את כושר מנהיגותו. המבחן הקרוב והמיידי שלו הוא המאבק על פתיחת חניון "קרתא" בשבתות. זה אינו המבחן היחידי.

 

תוספת ועדכון: בין התגובות שהתקבלו לרשימה זו, במקום המיועד לכך וגם בין אלו שהגיבו בע"פ [קורה גם זה] היו שלא הסכימו עם הנאמר.  רוח הדברים בתמצית: אין מקום לעשות הנחות לחרדים. התנהגותם בלתי נסבלת ויש להעמידם במקום גם בכוח. לדעתי אין מחלוקת שהתפרעויות יש לעצור גם בכוח. אבל לא זו הייתה השאלה שהוצגה ברשימה זו. התמיהה הייתה מדוע לא הוביל ראש העיר בפומבי מהלך שנועד להרגעת המשבר. לא מספיק לדבר על כך בחדרי חדרים, אם אמנם כך היה. הפעילות חייבת להיראות ולהישמע. זה לא קרה עד כה..
 
בינתיים נודע כי ביום ראשון [19.07.09] התקבצה קבוצה של חסידים מ"החצר" אליה שייכת המשפחה האומללה בה מדובר, עמדו מול לשכת הרווחה העירונית, ידו אבנים וקראו קריאות נאצה כלפי העובדים ובית החולים. המשטרה פיזרה אותם בכוח והעירייה מחשש לשלום העובדים, סגרה לכמה ימים את לשכת הרווחה הזו, הנמצאת בסמיכות לישיבה אליה שייכים חרדים אלה. הייתה זו פעולה נכונה וראויה. יש לקוות שרבני הקהילה יצאו בקול גדול נגד אירועים כאלה. יש גם לצפות ואולי גם לדרוש מנציגי הסיעות החרדיות במועצת העירייה לגנות את הפורעים, ולפעול אצל רבניהם להתייצב בפומבי נגד התופעה.
 
אף שראש העיר לא התייצב ראשון בפומבי בחזית המהלכים להרגעת הרוחות, אי אפשר להטיל עליו את כל המעמסה. שותפיו למועצה, בעיקר החרדים צריכים להתייצב גם הם.
 

פורסם לראשונה ביום 18.07.09 בשעה 08.45 עודכן ביום  19.07.09 בשעה 15.33

3 תגובות על ״ההתפרעויות שככו [בינתיים] ואיפה היה ניר ברקת? עידכון״

  1. לא יעלה על הדעת , שבמדינת חוק- לוקחת לעצמה עדה מתבדלת את החוק לידיה ,ומותירה אחריה הרס חורבן וזוהמה.חבריה,לא רואים עצמם חלק מעמנו הם לא תורמים לצבא וממהרים לחבור לגדולים שבשונאינו. במקום להזהיר, פשוט צריך להיות ברור שעל כ ל התפרצות הרסנית ייפסקו השרותים העירוניים , ומסחטת הכספים לאלתר! להשאיר אותם בבוץ ובזוהמה עד שיבינו, שלא זו הדרך.שילמדו לנוט את האנרגיות למטרות חיוביות, ולטובת המדינה.אנחנו לא שונאים שלהם.אבל נגיב בחומרה על כל ברוטליות וחוסר פרופורציה, בכל החומרה
    ובמהרה.נכון לכל פלג במדינה, שנוהג ככתוב….
    תודה מנחם נורית

  2. אני לא חושב שזכורה לי התנהגות דומה של יהודים בגלות. של חרדים בגלות – עכשיו ובעבר. הסיבה הברורה היא הפחד מהפריץ. החשש מה"גוי", ההבנה שה"גוי" קוובע את החוקים בתחום ריבונותו ושהפרתם הבוטה והמתריסה תגרור תגובה אלימה. קשה לי להבין מדוע עלינו להתייחס אחרת מכפי שמצופה מכל גוי מצוי כלפי אלו שבבירור אינם מכירים בנו כישות מדינית שהם חיים בקרבה. הגיע הזמן להחזיר עטרת גוי ליושנה וכן, להשוות את היחס כלפי הפרות סדר המוניות בין החברות השונות בחברה האזרחית הישראלית. זרנוקי מים וכדורים לחזה, בין אם המדובר בערבי שעצי הזית שלו נכרתו לעיניו, יהודי שלא התחשק לו לקום בבוקר ולראות נאצי במראה, יהודי שרואה נאצים מפנים אותו ואת משפחתו מביתו שהוקם בכספו במאמציו ובברכת וכספי הממשלה שלו, או חרדי שלא מכיר בממשלה ובמוסדות המדינה ויאשר את ממשותם רק כשאלו יבהירו לו שאזרחים שומרי חוק זכאים להינות מהסדר הציבורי שפורעים כמותו מסרבים לאפשר כל שני וחמישי.
    אני כמובן לא מאמין שהפגנה בבלעין היא הפרת הסדר הציבורי, אבל אם מתרצים רצח בנימוק כזה מתחייב שיתרצו אותו גם בעורקי תחבורה ראשיים בירושלים. לא? כנראה שלא..

  3. שוב הוכיחה התקשורת עד כמה שימוש שטחי בסטריאוטיפים הוא תחליף למקצוענות. שוב הכללות והאשמות ודמוניזציה של ציבור שלם, ואפילו תשובה רצינית אחת לשאלות עובדתיות מרכזיות לא סופקה לנו – לא על התנהגות לשכת הרווחה, לא על היחס לפרטיות של בית החולים, לא על המשטרה והפרקליטות שכוונותיהן תמיד חשודות עיני (וכשלונן בבית המשפט בפרשה זו רק מוכיח זאת)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.