גם הילד הזה הוא שלי – דיווח בעל אופי יבש על אירוע מרגש


הצלחה ליום ההתרמה בשיתוף "הצופים" למען קייטנות הקיץ לילדים עם צרכים מיוחדים, שיפעיל מרכז "וראייטי" ירושלים. בשונה מפעילותם של "מגייסי תרומות" מקצועיים,  להשתלבותם של בני הנוער מתנועת "הצופים" במבצע יש ערך חינוכי מיוחד: התגייסות של צעירים לסיוע לילדים אחרים בקהילה, שהגורל לא הטיב עימם, על מנת שיוכלו להרגיש חריגים פחות בחברה, ואולי גם לשמוח ולחייך. דיווח בעל אופי יבש  על אירוע מרגש.

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

 

 

 

הצלחה ליום ההתרמה בשיתוף "הצופים" למען קייטנות הקיץ לילדים עם צרכים מיוחדים, שיפעיל מרכז וראייטי ירושלים בחופשת הקיץ הקרובה. למעלה מ-1000 חניכים מכל שבטי התנועה באיזור ירושלים השתתפו ביום ההתרמה. במסגרת הפעולה פקדו חניכי תנועת "הצופים" אלפי בתי אב בירושלים ובסביבתה שנחשפו, חלקם לראשונה, לקיומו ופעולותיו של המרכז . מסיכומים שנערכו במרכז וראייטי ירושלים עולה כי התרומות שהסתכמו בעשרות אלפי ש"ח לא פחתו, חרף המצב הכלכלי הקשה השנה לעומת אשתקד. נציגי מרכז וראייטי הציבו , בתיאום עם הנהלת "אגד", דוכן התרמה בתחנת האוטובוסים המרכזית בירושלים ופעלו גם בשוק מחנה יהודה בבירה ובמדרחוב הירושלמי. רוכלים בשוק עודדו את אנשי וראייטי וקראו אחד לשני להרים תרומה.

מנכ"ל מרכז וראייטי ירושלים מר אריה רוגל הודה לאנשי תנועת "הצופים" על התגייסותם למאמץ ההתרמה, ולתושבי הבירה שפתחו את ליבם ותרמו באהבה לטובת הפעלת הקייטנות, המשרתות בעיקר משפחות מעוטות יכולת מכל רחבי העיר. הוא ציין, כי בעקבות הצלחת יום ההתרמה יוכלו גם השנה למעלה ממאה ילדים בעלי צרכים מיוחדים לקחת חלק בקייטנות וליהנות מחופשת קיץ ככל הילדים בני גילם.

בקייטנות הקיץ  של מרכז וראייטי לילדים בעלי צרכים מיוחדים בירושלים ישתתפו השנה כאמור, כ – 100 ילדים, מכל השכונות והמגזרים בעיר. מדובר, בין השאר, בילדים  עם ליקויי ראיה,לקויות למידה, הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות, ילדים בסיכון וילדים עם פיגור ואוטיזם.  רוגל מסביר כי  ילדים  אלה צריכים מסגרת מוגנת ומותאמת לצרכיהם. מסגרת הנותנת מענה מובחן ומותאם למגבלות וליכולות של כל ילד. הרכב קייטנה כזה מציב בפני הצוות המקצועי של מדריכי וראייטי אתגר לא פשוט. הם נדרשים ליצירתיות, גמישות בתכנים וחשוב מכל  – לרגישות רבה ולקשב עדין לכל ילד.

מרכז וראייטי ירושלים משמש מאז פתיחתו בשנת 1994 בית חם לילדים עם צרכים מיוחדים. זהו מוסד ייחודי המעניק שירותים מגוונים לילדים עם נכויות ולקויות פיזיות ומנטליות. המרכז  נותן שירותי תמיכה וטיפול על סמך תכניות, שפותחו על ידי מומחים מכל רחבי הארץ.

במרכז וראייטי מציינים כי חופשת הקיץ מעמידה את בני משפחתו של ילד בעל צרכים מיוחדים, בפני התמודדות נוספת המהווה עוד מקור לדאגה. ככל ההורים, נדרשת המשפחה למלא את ימי החופשה הארוכים של ילדיה בפעילויות ובעיסוקים. אולם, הורים לילדים רגילים יכולים לבחור מבין מגוון רחב של אפשרויות קיימות, ואפילו אם הילד נשאר ללא מסגרת במהלך הקיץ, הוא יכול לבלות בבית או בשכונה עם חברים ובני משפחה, או אפילו להצטרף למקום העבודה של ההורה. אפשרויות אלו אינן פתוחות בפני הורים לילד עם צרכים מיוחדים. ילד זה דורש השגחה צמודה ורגישה, ברוב המקרים אין לו מסגרת חברתית ואי אפשר להשאיר אותו לבד.

הקייטנה של מרכז וראייטי ירושלים מעניקה לילדים בעלי צרכים מיוחדים מסגרת מותאמת לצרכיהם. במהלך שלושה שבועות של חופשת הקיץ הילדים מגיעים מדי יום למרכז ונהנים מקייטנה מושקעת ויצירתית הנותנת להם מקום להיות "פשוט ילדים".

תפעול של קייטנות מסוג זה דורש צוות גדול ומיומן, עזרים וחומרי גלם מגוונים ואמצעים נוספים  שעלותם הכספית גבוהה. במרכז ממציינים כי כל שקל שנועד למימון הפעילות נאסף בעבודה מאומצת על ידי פנייה לתורמים שונים הפותחים את ליבם ואת כיסם, מי יותר ומי פחות, ומאפשרים להציע לעוד ילדים בעלי לקויות את הזכות להשתתף בקייטנה.

אריה רוגל מדגיש כי מלבד הסיוע  לגיוס תרומות למימון הפעלת הקייטנות, יש בהתגייסות תנועת "הצופים" באזור ירושלים למבצע, חשיבות מיוחדת ואף מרגשת. בשונה מפעילותם של "מגייסי תרומות" מקצועיים מטעם ארגונים שונים, שאנו עדים לפעילות מוגברת שלהם במיוחד בשנה האחרונה, הרי השתלבותם של בני הנוער מתנועת "הצופים" במבצע יש בה גם ערך חינוכי מיוחד: התגייסות של צעירים לסיוע לילדים אחרים בקהילה, שהגורל לא הטיב עימם, כדי שיוכלו להרגיש חריגים פחות בחברה, ואולי גם לשמוח ולחייך.

*הכותב הוא פעיל בהתנדבות במרכז וראייטי ירושלים
אתר מרכז וראייטי ירושלים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.