ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > הממונה על התקציבים התפטר ופותח את הפה

הממונה על התקציבים התפטר ופותח את הפה


הערה ביקורתית בעקבות הראיון שהעניק ביום שישי לחדשות ערוץ 2 רמי בלינקוב, הממונה על התקציבים,  שהתפטר

 

אחרי הרשימה "עכשיו, נערי האוצר מתלוננים" זה נראה קטנוני מעט לחזור לאותו נושא. זו לא חכמה גדולה לחזור ו"לבעוט" [מילולית כמובן] במי שכבר נפל והוא מוטל על הרצפה. [באופן וירטואלי].

בכל זאת מתבקשת הערה ביקורתית בעקבות הראיון שהעניק ביום שישי לחדשות ערוץ 2, רמי בלינקוב, הממונה על התקציבים,  שהתפטר לאחר שהממשלה אישרה את התקציב.

בראיון זה מתפתל הממונה המתפטר, בהשיבו לשאלותיו של המראיין יאיר לפיד. הוא מנסה לתרץ את הסתירה בין  עמדותיו. מחד דעתו שהתקציב גרוע, אבל זכותה של הממשלה וראש הממשלה להחליט כפי שהחליטו ולקבוע קווי מדיניות כפי שיראה להם על פי סדר העדיפויות שלהם. מאידך עמדתו שתהליך קבלת ההחלטות היה לקוי בכך שלא התייעצו איתו ועם אנשיו בחלק  משלבי התהליך וכי דעתו של מומחה כלכלי [אורי יוגב ]המקורב לראש הממשלה, ואינו משרת עכשיו באוצר, נשמעה והשפיעה יותר. בנוסף – כך בלניקוב – הסיכומים שהממשלה קיבלה נגועים בשוחד, לכאורה, ואי חוקיות.לא פחות!!

לא צריך לשפוט אדם בצער התפטרותו. אבל ראוי שבלינקוב יפנים את העובדה שהוא "הרוויח" אותה ביושר. סביר שאם לא היה מתפטר עכשיו, היו מקבלי ההחלטות מובילים אותו החוצה בקרוב. לא נכון שבכלל לא התייעצו איתו ועם אגף התקציבים. בתחילת הדרך הם היו אלה שהובילו. [ עדיין  זכורה רשימת "הגזירות" שהציעו להנחית על הציבור] אבל המתכונת ואופי הצעות הקיצוץ והגזירות שהציעו, הייתה בניגוד מוחלט לסיכומים,ערב הקמת הממשלה, עליהם החליט נתניהו ולא משנה עכשיו אם מרצון או תוך אילוץ.

 הסיכום היה שהמדיניות הכלכלית של הממשלה החדשה, תגובש בהדברות עם ההסתדרות והמעסיקים. לכך התנגדו באגף התקציבים. לטעמם יש להניח רשימת גזירות ותביעות בפני המעסיקים וההסתדרות, להודיע להם מה הם נתבעים "לתת" תמורת ויתור או ריכוך של סעיף זה או אחר ולא להיכנס עימם לדיון לפני גיבוש המדיניות.  נתניהו לעומת זאת , וזה לזכותו, הסכים עם עיני שעדיף להגיע לסיכומים בהליך של מו"מ ולא לסכם מדיניות לאחר מהלכי שביתה.

האמת, שהתיאור הזה פשטני במקצת, אבל נכון בבסיסו. על כן  ברגע שנתניהו ועופר עיני הבינו כי זו דרכו של אגף התקציבים – פסחו על בלינקוב ואנשיו בתהליך קבלת ההחלטות. נכון שראש הממשלה לא התייעץ איתם כל הדרך, אבל מה כל כך גרוע לקבל חוות דעת מהממונה לשעבר על אגף התקציבים? האם הוא כלכלן יותר גרוע מבלניקוב? [אגב, זו לא הפעם הראשונה שבלניקוב וחבריו באוצר יוצאים נגד יועצים או בכירים המשרתים תחת רה"מ, כשנדמה להם כי אלה עשויים/עלולים לעקוף אותם. כך למשל חתם בלינקוב עם חבריו רק לפני מספר חדשים על מכתב חריף לפרופ' עמנואל טרכטנברג ראש המועצה הכלכלית המייעצת לרה"מ – אולמרט בו קבעו כי אינו מוסמך לנהל דיונים עם ההסתדרות בנושא רשת הביטחון לחסכונות הפנסיוניים של הציבור ]

יכול להיות שכדי לקיים תהליך מסודר יותר , צריך היה לבקש מהממונה על התקציבים לפנות את מקומו, עוד לפני מהלך הגשת התקציב, משהתברר כי הוא אינו מוכן לשיטת הפעולה החדשה של רה"מ. אבל לא תמיד מה שרצוי אפשרי. בלינקוב שכבר הבין שמוקד הכוח נשמט מידיו בחר במהלך בו בחר, ועוד נתפס במצלמות הטלוויזיה כשהוא מנסה לשכנע את היועץ המשפטי לממשלה לעצור את מהלך אישור התקציב בטענות שונות על שוחד ואי חוקיות….

טוב  שהממונה על התקציבים הולך. חבל  מאד שבדרכו החוצה הוא תורם לתהליך בלתי תקין של קבלת החלטות וגם מכביד על שר האוצר שזקוק לתמיכה מקצועית וסיוע. אבל אולי עכשיו ילמדו באגף התקציבים ששיכרון הכוח והיהירות גוררים עיתים סטירות מכאיבות….       

 1. גולדבלט משה
  17 במאי 2009 ב- 6:46

  לא בלשניקוב

 2. 17 במאי 2009 ב- 8:24

  בלשניקוב זה זה שעבר משיטרית לפנינה רוזנבלום וממנה לקהלני ומשם לדליה איציק ועכשיו ללינדנשטראוס תחת חקירה ובדיקה.

 3. 17 במאי 2009 ב- 14:50

  השם תוקן.תודה

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: