ראשי > תקשורת ופרסום > "הארץ" ממחזר את עצמו לדעת

"הארץ" ממחזר את עצמו לדעת


מדוע ממחזר "הארץ" את עמדותיו וידיעותיו בעמודים שונים של העיתון באותו יום. אם נתייחס לרגע לעיתון  כמו למוצר צריכה אחר, הרי במקרה שלפנינו היצרן מספק לנו סחורה "משומשת" ומבקש מחיר מלא. חוץ מזה למה לבזבז נייר על מחזור מאמרים , מה על החיסכון וההתייעלות?

"הארץ" שעל עמדותיו והתנהלותו המערכתית רבו באחרונה דברי הביקורת הגיע היום [11.3.09] ל"פסגה" חדשה בתחום העריכה . אין הכוונה לעסוק ברשימה זו בעמדות שמציג העיתון, אלא בדרך בה הוא מספק לקוראיו את הידיעות שהוא מגיש להם תמורת הכסף שהשקיעו ברכישת העיתון.

עיון חטוף בכותרות העמוד הראשון של העיתון הבהיר לקורא כי ל"הארץ" עמדה ברורה ונחרצת כנגד המלצות נגיד בנק ישראל לממשלה בדבר הצעדים הכלכליים שיש לנקוט, על מנת למזער את נזקי המשבר הכלכלי . עד כאן זה בסדר גמור. זכותו של העיתון לנקוט עמדה ,חובתו לנמקה ולהציגה בפני ציבור קוראיו. אכן בצד הדיווח העובדתי חדשותי מדברי הנגיד והמלצות הבנק מופיעה פרשנות בנושא של העורך הכלכלי הבכיר וכותרתה "מוטב היה להימנע מהבושה".בשולי קטע הפרשנות, המתפרסם בהבלטה בעמודו הראשון של העיתון מופיעה הפנייה לעמוד פנימי שם מתפרסמת רשימת הפרשנות  במלואה.

באותו עמוד פנימי של העיתון מופיע שוב הדיווח העובדתי, על המלצות הבנק ומסיבת העיתונאים שכינס הנגיד.

ה"ארץ" ממחזר

הטכסט זהה לחלוטין לזה המופיע בעמוד הראשון של העיתון [גם אותו כתב] לטכסט הזה נוספה פסקה וחצי ובה בכמה שורות התייחסות של מזכיר ההסתדרות ויו"ר התעשיינים להמלצות בנק ישראל. גם טכסט הפרשנות של העורך הבכיר לכלכלה זהה לזה המופיע בעמוד הראשון של העיתון. אלא שכאן נוספו עוד כמה פסקאות שאינן משנות מהותית מהנאמר בעמוד א' של העיתון.

אבל זה לא הכול. מאמר המערכת של העיתון מתייחס אף הוא לנושא וחוזר בדייקנות על ההנמקות והטיעונים שהופיעו בפרשנותו של העורך הבכיר לכלכלה. אחרי כל זאת האם לקורא הסביר הממוצע של "העיתון לאנשים חושבים" לא ברור מה חושב עיתון "הארץ" על ההמלצות?

כנראה שעורכי "הארץ" חושבים שעמדתם אינה ברורה מספיק . במוסף/ עיתון הכלכלה "דה מרקר" שמצורף ל"הארץ", מתפרסם שוב הדיווח בנושא[אותו כתב וטכסט זהה], בצרוף פרשנות שכותרתה שונה וגם הטכסט אחר. אבל המסקנות ההנמקות זהות.

כאן עולה השאלה – מדוע ממחזר "הארץ" את עמדותיו וידיעותיו בעמודים שונים של העיתון באותו יום. ניתן להבין כי המערכת תציג בעמוד הראשון הפנייה לדיווח מפורט, בעמוד פנימי , על נושא שיש בו לדעתה חשיבות וראוי להפנות אליו את תשומת הלב של הקוראים. טכניקה אחרת , מקובלת אף היא, לפרסם בעמוד הפותח את ראשית הידיעה והמשך בעמוד פנימי. אבל מדוע לפרסם אותו טכסט בעמוד ראשון, בעמוד פנימי [בתוספת שורות מעטות ] ובמוסף הכלכלי.  מדוע לנהוג כך גם ברשימות הפרשנות? מדוע באותו יום מאמר המערכת הוא באותו נושא? אם מסקנותיו של מאמר המערכת היו שונות ממסקנות הפרשנות היה בו טעם, אבל מה הוא מוסיף  כשמסקנותיו ונימוקיו זהות לפרשנות שפורסמה.

ציניקנים ישאלו מדוע חסכו את הדיווח והפרשנות מעמודי הספורט ומעמודי התרבות [גלריה] לא צריך "לדחוף" גם להם את עמדת העיתון?

אם נתייחס לרגע לעיתון  כמו למוצר צריכה אחר, הרי במקרה שלפנינו היצרן מספק לנו סחורה "משומשת" ומבקש מחיר מלא. חוץ מזה למה לבזבז נייר על מחזור מאמרים , מה על החיסכון וההתייעלות?

הערה: למען "האיזון" פורסמה היום בעמודי הדעות של העיתון רשימתה של אבירמה גולן שהציעה להתייחס בחיוב להמלצות הנגיד, אבל את דעתה פרסמו רק פעם אחת…..

:קטגוריותתקשורת ופרסום
  1. גולדבלט משה
    11 במרץ 2009 ב- 19:01

    עיתון הארץ והעתומלן הכלכלי שלו נחמיה שטרסלר מייצגים במודע את מעמד ההון בישראל החושש מגירעון שיוביל ליתר מיסוי ולהכבדה על יכולת המעסיקים לעשות כרצונם. מדבר באינטרסים ומבחינה זאת הארץ פשוט מצוי לגבי רוב עם ישראל במחנה האויב. עם עיתון הארץ לא צריך להתווכח אלא להילחם עד שישנה את עמדותיו או יעבור מהעולם בהיעדר קוראים. על הקורא מן השורה הבין שעיתון הארץ הוא אויב מר ולא בר פלוגתא.

  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: