ראשי > אקטואליה > "עופרת יצוקה" ודעה יצוקה

"עופרת יצוקה" ודעה יצוקה


 
יש מי שדעתם מגובשת עוד לפני התרחשות האירוע אליו הם מתייחסים ועליו הם מחווים דעה. זו הייתה תחושתי תוך כדי עיון במאמרים שעלו ביומיים האחרונים ב"רשימות". כמעט מייד לאחר פרסום הידיעות הראשונות על פעולות צה"ל ברצועה , עוד לפני שנודע השם שניתן למבצע, כבר עלו פוסטים נגד הפעולה, קריאות להשתתף בהפגנת מחאה וכיוב'. [ אח"כ גם מופיעה קריאה לחיילי המילואים לסרב פקודה אם יוחלט על פעילות קרקעית]
 
בגל השני של המאמרים כבר החלו לציין ולשבח את כל מי שכותבים נגד הפעולה. דעות אחרות החלו לעלות ל"רשימות" בשלב מאוחר יותר, אבל הן במיעוט על הפלטפורמה של "רשימות". כותבי מאמרי המחאה העמידו במרכז דבריהם את התנגדותם לפעולה. כמעט ולא הייתה להם מילה מעשית בעד פעילות ריאלית אחרת כלשהי.
 
טוב שיש לכותבים דעה. זכותם כמובן לפרסם אותה , גם כדי להתייצב עימה בציבור/ברשת וגם על מנת לנסות ולשכנע אחרים. אפילו אם ברקע הפרסום מחשבה להצביע אח"כ על ארגון פעילות באינטרנט על מנת להשפיע על מעצבי המדיניות ולצורך זה מרגישים חובה לעלות לרשת במהירות – זה לגיטימי.
 
אבל עם כל הכבוד למהירות ולזריזות אין שום חובה להתפעל מהנאמר.  לא ניתן לצבוע את הכול בצבעי שחור /לבן. גם לא את מבצע "עופרת יצוקה". הפעולה מתנהלת כבר מספר ימים ובעקבותיה כבר מתעוררות כמה וכמה שאלות. דני בלוך העלה כמה מהן ברשימתו מהיום "סימני שאלה לא יזיקו". הרושם שלי הוא שהשאלות המתעוררות, כאלה או אחרות, מאפיינות את עמדת רוב הציבור, הגם שאין מחלוקת על כך שתגובה צבאית כנגד החמאס הייתה הכרחית.
 
בסופו של דבר מבחן התוצאה הוא שיקבע.
 
וגם וינסטון – הפרידה

:קטגוריותאקטואליה
 1. 30 בדצמבר 2008 ב- 18:04

  והלואי שאני וכל שאר הבלוגרים שמיהרו לכתוב כאן נגד המלחמה היינו מגיעים למצב הזה בלי שום נסיון מהעבר, בלי אינספור הוכחות לכך שאלימות וכוחנות מולידות רק עוד אלימות ועוד כוחנות.

  אבל לצערי, כל מי שחי כאן כבר מכיר את הריטואל החוזר, רק המתים מתחלפים.

  דוקא יש מחלוקת על כך שתגובה צבאית נגד החמאס היתה הכרחית. זה לב ליבה של המחלוקת.

  עצוב וחבל שהפוליטיקאים הצליחו לקבע בתודעה הציבורית מצג שווא לפיו אפשר או "להגיב" או "לספוג", והעלימו את האפשרות השלישית, של חתירה אמיתית לפתרון ולשקט.

 2. איתמר
  30 בדצמבר 2008 ב- 18:39

  הצעותיי לפעילות ריאלית שיש לנקוט: דיאלוג כירורגי התקפי עד להשגת שלום עם ישות פלסטינית בגדה המערבית – פינוי התנחלויות יבשתי – מסירת מזרח ירושלים למדינה פלשתינית בתנועת מלקחיים אימתנית – מבצע פשרה נקודתי בסוגיית הפליטים (מהאויר והים).

  יש תוכנית מגירה שלמה בנושא במטכ"ל, רק שאף אחד לא יודע מי מחזיק אותה.

 3. עוז
  30 בדצמבר 2008 ב- 19:46

  אתה כותב: "עוד לפני שנודע השם שניתן למבצע, כבר עלו פוסטים נגד הפעולה".

  מה ציפית שנחכה כמו תרנגולות באסם עד שיוודע שם המבצע ? ואז גם רק נורשה להביע עמדה עם השם מתאים או לא.

  מנחם, לא צריך להמתין לשם של איוולת כדי לדעת שהיא איוולת. וכל מלחמה היא רעה, בלי קשר לשם חסר הטעם, ובמקרה דנן הוא בהחלט סר טעם.

  וחוץ, מזה איני מתכוון לתקוף את טעוניך אד הומינם, אבל בתור אחד שגם עבד בשירות הציבורי הישראלי ויודע למה הוא חי בחו"ל, מעניין אותי לדעת אם אתה יודע את הסיבה האמיתית למה הנכדים (ילדים) שלך בחרו לחיות לא בארץ…

 4. 30 בדצמבר 2008 ב- 19:50

  היכולת להגיב מהר יחסית – כפי שהגבתי בבלוג שלי – נובעת בין השאר מהתבוננות בתוצאות הרות האסון של מלחמת לבנון השניה, ומתוך חוסר מוכנות לדכא את תפיסת העולם שלי בדבר הצורך בהדברות, ושמירה על חיי אדם באשר הם.

 5. 30 בדצמבר 2008 ב- 20:00

  זה הולך
  לא הספיק לנו לבנון 1 ולבנון2 וכל מיני פעולות מהסוג הזה שכבר נעשו בעזה, ההסתבכויות שלהן והתוצאות שלהן והמחירים שלהן?
  צריך לעשות נסיונות חדשים בבני אדם, בישובים שסופכגים את האש, בחיילים שיהרגו ובפלסטינאים שנהרגים שמותו של כל אחד מהם יביא להרוגים בצד שלנו?

  שלא לדבר על זה שצריך להיות עיוור גמור בשביל לא לראות שכל הקטע של הפעולה הזו הוא מתוך רצון לנקמה. שזה טוב נקמה אבל תועלת גדולה לא יוצאת מזה. נזק ענק לעומת זאת…

  אגב, מתי בדיוק רצית שנמחה? אחרי? במה זה יועיל אז?

 6. נביא בעירו
  30 בדצמבר 2008 ב- 22:13

  מהלכי האימים

 7. 30 בדצמבר 2008 ב- 22:50

  למגיבים 1 עד 5
  איזה כיף שיש לכם דעה ומשנה סדורה והשאלות מיותרות. אצלי למשל, בעת הזאת בכל זאת יש שאלות .אבל מוסכם עלי שמי שרואים את הדברים בחלוקה לשחור ולבן לא חייבים לחכות עד שיפורסם שם המבצע, כפי שכתב באירוניה המגיב עוז.
  מה לעשות יש רבים ,אני בתוכם, שאצלם המציאות מורכבת גם מגווני אפור. מחשבה נוספת לא תזיק לפני שיוצאים בקריאות נגד, גם אם חוששים להמתין במחאה ובהפגנה, כדי שלא להחמיץ את האפשרות להירשם ראשונים בתור המתנגדים ששינו את ההיסטוריה במזרח התיכון

 8. איזה כיף לך
  31 בדצמבר 2008 ב- 1:45

  דוגמטיסטים. אנשים שמתהדרים בתארים אקדמיים ואפילו לא קורטוב של מחשבה ביקורתית. הם יודעים אפריורי הכל, וטוב יותר מכל השאר. דבר אל הקיר. עדיף.

 9. אייל
  31 בדצמבר 2008 ב- 9:11

  גם לי צרמה מאוד לא רק אחידות הדעות, אלא בעיקר העמדות החד-משמעיות עם הרבה סימני קריאה וללא סימן שאלה אחד לרפואה. אולי זה עניין של שכבת הגיל של הכותבים ואולי זה מצבם הסוציולוגי, אבל קשה מאוד להאמין לקו כל כך דוגמאטי שמתיימר להיות ביקורתי, אבל ממעט להעלות שאלות. מילים אחרות, מייצרים כתיבה ביקורתית, אבל לכיוון מסוים, אחד, ברור. חשיבה ביקורתית משמעה העלאת ספקות (גם עצמיות) ולא רק הטחת ביקורת.
  מה לעשות, גם אחרי מלחמות לבנון המציאות עדיין יותר מורכבת משחור ולבן.

  אגב, זה אפיין גם את הכתיבה לבחירות לרשויות המקומיות – עמדה חד משמעית, ללא ספקות או שאלות תוך חלוקה ברורה ומוחלטת לשחור ולבן, טובים לגמרי ורשעים מוחלטים.
  בפעם ההיא, כמו עכשיו, זה בעיקר מעיד על מחשבה פשטנית וכתיבה ילדותית.

  לסיום רק אומר שגם אני לא שלם עם המבצע, בעיקר מזועזע על ההרס וההרג הרב שנעשה בשמנו על ידי צבאנו. במקביל, אני גם מבין שאנחנו חיים בסביבה מסוימת, שהתנאים והמצב לא מוכתב רק על ידינו (למרות שאנחנו חזקים). ומעל הכל, אני מביא בחשבון שיש הרבה דברים שאני לא יודע, מה בדיוק נעשה לפני כן, מה עלול להתרחש ללא המבצע, מה הניסיונות האחרים שנעשו מתחת לפני הקרקע ועוד.

 10. נורית
  31 בדצמבר 2008 ב- 11:18

  לכל המצדדים והמתנגדים , לפעולת צהל בעזה.שימו לב: "עם שוחר שלום" ,דואג לאזרחיו , ולא מכין עצמן בכזו עוצמה להרג והרס מקסימלי של שכניו. מזל שמודיעין צהל הייטיב לנווט למנהרות ולמצבורי הנשק . אם לא היינו מקדימים, מה היה קורה, לו הם היו ראשונים? תחשבו על כך ! ועדיין יש בכוחם לשלוח לעברנו טילים בקצב . מחובתנו לדאוג לאזרחי הדרום ןלמעט את ניזקי האויב . זה לא הזמן להתחשבנות פוליטית פנימית . מישהו צריך לעשות את העבודה ונגיד תודה ! נורית

 11. עומר
  3 בינואר 2009 ב- 22:09

  "עם כל הכבוד למהירות ולזריזות אין שום חובה להתפעל מהנאמר"- זה אולי נכון.
  אבל יש דבר אחד שאני יכול לומר עוד לפני מבחן התוצאה ואותו אני אומר בנקודת הזמן הנוכחית, ובעצם אמרתי כבר בתחילת השבוע הזה.
  שום תוצאה של המהלך הזה (ואני בהחלט מניח שבטווח הארוך תוצאת המהלך תהיה גרועה, אבל לא זו הנקודה כרגע) לא תוכל להצדיק את חיסולם של מאות אנשים חפים מפשע.
  אל תקנו לרגע את הניסיונות של המערכת למכור לכם "מתקפה ממוקדת" ו"בנק מטרות". אלה אמנם קיימים וצה"ל גם מכוון אליהם, אבל שום צבא בעולם לא יכול לבצע מתקפה בסדר גודל כזה שתהיה מתקפה "ממוקדת".
  המהלך שעושה מדינת ישראל הוא מהלך של השמדה חסרת הבחנה כדי לומר את זה לא הייתי צריך יותר מ-24 שעות מתחילת המהלך הזה וכדי לגנות אותו בכל פה כמהלך בלתי מוסרי בעליל, תהא תוצאתו אשר תהא.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: