ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > מלחמת ה"אגו" של בכירי האוצר

מלחמת ה"אגו" של בכירי האוצר


מתוך חשש כי גורמים רבים אינם מסכימים איתם – כל אחד מנימוקיו – פונים בכירי האוצר לרוה"מ באמצעות יועציו ואוסרים עליו למעשה לקיים התייעצויות או לגבש תכניות שאינה מקובלת עליהם. הם שכחו שמי שקובע מדיניות ותכניות לביצוע זו הממשלה באישור הכנסת. לא הפקידים הבכירים.

 
בכירי האוצר המנכ"ל, הממונה על התקציבים, החשב הכללי והממונה על שוק ההון נעלבו. ראש הממשלה לא ביקש את רשותם מראש לפגישות ולשיחות שקיים עם יו"ר ההסתדרות, נשיא התאחדות התעשיינים ראשי מפלגות  [נתניהו ,ברק] ויו"ר ועדת הכספים, בנושא התכנית להקטין את נזקי המשבר בשוק ההון והחיסכון לפנסיה של הציבור.

 כל כך נעלבו הבכירים הללו עד שהתכנסו וניסחו מכתב למנכ"ל משרד רוה"מ ויועצו הכלכלי ובו קבעו שלא הייתה סמכות לקיים את השיחות הללו משום שהם  -בכירי האוצר- בעלי הסמכות לסכם סיכומים. לא יתכן שמשרד רוה"מ יקיים מפגשים מסוג זה כדי להגיע להסכמות וסיכומים בלי שיתוף של האוצר – קבעו, ועל כן לסיכומי הפגישות הללו אין תוקף.
 
בהמשך העלו הבכירים שורה של טענות על "הסכנות" לחסנה הכלכלי של המדינה אם תתקבל תכנית למתן "רשת ביטחון" רחבה לחיסכון הפנסיוני בקופות הגמל . הם לא התייחסו לאחריות המדינה להכנסת הציבור למערכת השקעה בלתי מבוקרת בבורסה של חסכונותיו . מבלי להיכנס כאן לנימוקים השונים ויש הרבה, ברור דבר אחד: בכירי האוצר סבורים כי המדינה אינה צריכה לקחת אחריות על החיסכון הפנסיוני של הציבור . ההפסדים הכבדים הם תולדה של המשבר העולמי . הממשלה כאן אינה יכולה ואינה צריכה לקחת על כך אחריות. זה שהממשלה החליטה לפני שנים להעביר את הטיפול והניהול של החיסכון הזה לשוק הפתוח בבורסה באמצעות ברוקרים להשקעות, מבלי לתת לציבור אפשרות של ממש לבחור את דרכו   – לכך אין בעיני בכירי האוצר משקל. ואם יש אחריות כלשהי לממשלה ליצירת המסגרות לניהול החסכונות, אלה שהכזיבו – אין במכתב פקידי האוצר כל התייחסות לכך.
 
מכיוון שכך יש הגיון בהנמקות הבכירים. הרי  "בלשון אין עצמות" ואפשר להעלות טיעונים הגיוניים לכאורה תוך השמטת נושאים כמו אחריות המדינה להשלכות מדיניותה. עניין שולי ה"מקלקל" את התמונה .
 
נאמנים לתפיסה כי "הנייר סובל הכול" ומתוך חשש כי גורמים רבים אינם מסכימים איתם – כל אחד מנימוקיו – פונים בכירי האוצר לרוה"מ באמצעות יועציו ואוסרים עליו למעשה לקיים התייעצויות או לגבש תכניות שאינן מקובלת עליהם. הם שכחו שמי שקובע מדיניות ותכניות לביצוע זו הממשלה באישור הכנסת. לא הפקידים הבכירים.
 
לא בשולי הדברים – העובדה שבכירי האוצר טרחו לפנות לתקשורת עם מכתבם מעידה על כך שביקשו לנגח את ראש הממשלה. זה שאולמרט , ראש הממשלה מכהן כראש ממשלת מעבר המסובך בהאשמות פליליות , עדיין לא מסמיך את פקידי האוצר לנהוג כפי שנהגו.

עוד עניין. אותם פקידי אוצר כינסו לפני מספר חדשים מסיבת עיתונאים בה השתלחו בחשב הכללי ירון זליכה , כינו אותו בשמות גנאי, טענו כי אי אפשר לעבוד איתו וכיוצא בזה. כל זאת מפני שזליכה יצא בהאשמות שונות כנגדם על חריגה מנהלים והתנהלות בלתי תקינה מבחינה ציבורית. מבלי להיכנס לדיון בפרשה ההיא – בלתי תקין שבכירי האוצר יאמצו לעצמם דפוס התנהגות מסוג זה בכל הזדמנות שמשהו אינו מוצא חן בעיניהם.

עוד בנושא התנהלות הצמרת הכלכלית ראש הממשלה והאוצר

 1. 1 בדצמבר 2008 ב- 12:56

  במדינה מתוקנת כולם היו עפים הביתה. אם ראש הממשלה פעל לדעתם שלא כחוק שיפנו למבקר המדינה או ליועץ המשפטי, אך הם פנו לתקשורת כדי להתחנף לביבי ולאיש שלו ירון זליכה.

 2. 1 בדצמבר 2008 ב- 13:12

  במדינה מתוקנת הם באמת היו צריכים לעוף. אבל אצלנו היום הכל הולך. אם נכון שעכשיו הם מתחנפים לזליכה – איך יסבירו את מסיבת העיתונאים המתוקשרת שלהם נגדו לפני כמה חדשים?

 3. שושי
  1 בדצמבר 2008 ב- 14:04

  הם פוגעים בשלטון ובאמון הציבור בשלטון.
  למה אף מועמד לא מבטיח להחליף אותם?

 4. אזרח.
  1 בדצמבר 2008 ב- 20:22

  יש את הדיקטטורה של האוצר ופקידיו.

 5. דן חסכן
  2 בדצמבר 2008 ב- 11:15

  זו הממשלה באישור הכנסת, אבל מי שיודע כמה כסף יש בקופה הציבורית זה האוצר. פוליטיקאים הם לעתים קרובות בזבזנים ובלתי אחראים. (ראה מלחמת לבנון השנייה, למשל, מי אחראי לפשלה?).

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: