ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > המשבר הכלכלי – ראש הממשלה נגד שר האוצר לחיזוק היציבות במשק

המשבר הכלכלי – ראש הממשלה נגד שר האוצר לחיזוק היציבות במשק


העצבנות והחשש של הציבור בישראל מפני פגיעת המשבר הכלכלי, שהגיע מבורסות העולם גם אלינו, גובר והלך. לפני מספר ימים הופסק המסחר בבורסה בתל אביב מפני שפקודת מכירה גדולה יחסית אחת גרמה למפולת שערים ויצרה פאניקה. אח"כ נרגעו מעט הרוחות אבל החששות מתגברים. העצבנות אינה פוחתת נוכח המבוכה ,הגמגום והרתיעה מקבלת החלטות בממשלה שמטרתן למזער, ככל שניתן, את ההשפעה השלילית של המשבר העולמי על הציבור הישראלי. אמרנו ממשלה, אבל בשלב הזה הכוונה היא בעיקר לשר האוצר ולבכירי משרדו וגם לראש הממשלה הנושא באחריות הכוללת. צריך לציין כאן כי נגיד בנק ישראל נקט מספר פעולות שבתחום סמכותו כדי להקל על ההתמודדות, אבל פעולותיו לבד אינן מספיקות. כותרת הרשימה הקודמת שפורסמה כאן [אפשר לראות בהמשך] העלתה אפשרות שתוקם ועדת חקירה לבדיקת ההימנעות מנקיטת פעולה כאשר זו התחייבה. מספר ימים לאחר מכן כבר הועלתה הדרישה הזו ע"י גורמים פוליטיים. בינתיים זה רק בשוליים. אבל קרוב לודאי שהאפשרות הזו תעלה ביתר שאת ככל שמדיניות אי ההתערבות תימשך והמשבר יעמיק.   הרשומות בנושא תתעדכנה ותרוכזנה במסגרת "רשימת גג" אחת. תגובות והערות תתקבלנה בברכה.

 

ראש הממשלה "מחזק" את האימון בתהליכי קבלת ההחלטות

 

מייד עם שובו מארה"ב מכנס ראש הממשלה דיון בלשכתו עם שר האוצר ובכיריו. מטרת הפגישה היא לא מתן גיבוי לתכנית האוצר להתמודדות במשבר הכלכלי. לא התייעצות כיצד להפעיל את כל זרועות הממשלה בכנסת ובמשרדי הממשלה כדי לקדם את ביצוע הצעות, להידבר עם  ההסתדרות, המעסיקים, גורמי שוק ההון ןהבנקאות על מנת ליצור הסכמה רחבה להפעלת תכנית האוצר  בנושא זה.

 

ראש הממשלה – כך אמרו הידיעות שפורסמו עוד בטרם נחת ראש הממשלה – מכנס  את הדיון על מנת להציג תכנית משלו, רחבה מזו של האוצר כיצד להגן  על כספי החוסכים בקופות הגמל . אולמרט הוסיף ואמר  על פי הפרסומים , שהוא זה אשר ינחה את שר האוצר.

 

מבלי להיכנס ליתרונות/חסרונות הצעה זו או אחרת , ראוי להצביע על התופעה הבאה: פקידי האוצר אינם מעוניינים בתכנית הגנה על כל החוסכים בקופות הגמל שכספיהם נשחקו. יקר מידי , לא צודק, תקדים מסוכן ועוד נימוקים. ההסתדרות יוצאה נגד גישה זו ומאיימת בהשבתת המשק. הפוליטיקאים קפצו על העגלה והתחרו ביניהם מי יעלה הצעה ל"רשת ביטחון"  רחבה יותר לציבור. כלכלני בתי ההשקעות והבנקים הוסיפו נימוקים משלהם מדוע יש צורך. כל גורם מנקודת האינטרס שלו.

 

ראש הממשלה לא היה בתמונה עד שהאוצר/שר האוצר  הציג סוף תכנית מפורטת להתמודד עם המשבר בשוקי הכספים וההון. אז החליט אולמרט ל"שלוח את הטיל". הוא שומר לעצמו את הזכות והחובה להציג אלטרנטיבה לתכניות האוצר. הרי הוא ראש הממשלה לא? ואיפוא הוא היה עד כה? בזירה הציבורית לא שמענו אותו בנושא. עכשיו עוד בטרם הספיק לשמוע את פרטי התכנית ושיקולי האוצר לכאן או לשם  יש לו כבר תכנית אלטרנטיבית.

 

"גיבוי וחיזוק" מסוג זה לשר האוצר, ששימש מטרה לכל המבקרים שתבעו והציעו כל אחד מזווית האינטרס שלו , לא ראינו מזה זמן. אומרים שמשקל  חשוב מאוד בהתפתחויות כלכליות בייחוד בתקופות של משבר שמור למידת האימון של הציבור במקבלי ההחלטות, בהנהגה הכלכלית. אם אין אימון יש פחד פאניקה ואבדן שליטה.

 

האם אמירותיו של אולמרט שיש לו תכנית אלטרנטיבית להצעות האוצר – אחרי שהשר ובכירי משרדו סיכמו פרסמו וזכו גם לגיבוי מקצועי של נגיד בנק ישראל- מוסיפות לאמינות הממשלה בעיני הציבור? האם האימון בתהליכי קבלת ההחלטות גובר? אולי ההיפך הוא הנכון?

 

כנראה שאולמרט הבין כי הרחיק לכת בהצהרותיו נגד תכניות האוצר ובהודעה נוספת עוד לפני שכינס את הדיון אמר שיש לו אימון מלא בשר האוצר ובכירי המשרד.  הודעה זו מזכירה מה שאומרים היו"רים של קבוצות כדורגל מפסידות ש"שיש להם אימון מלא במאמן" ולמחרת מתברר שבמקביל החתימו מאמן חדש לקבוצה…

 

מבלי להיכנס לדיון בפרטי ההצעות השונות , של האוצר, של ההסתדרות, של הפוליטיקאים , או של אולמרט, ותהא אשר תהיה תוצאת הדיון שכינס רוה"מ דבר אחד ברור: את תכנית האוצר שהייתה התכנית הרשמית היחידה שעמדה על שולחן הרשות המבצעת, אולמרט כבר "חיסל". יכול להיות שתכנית אלטרנטיבית משלו תכלול מרכיבים חיוביים. החלטה  בסוף הדיון  לא להחליט אלא להמשיך לבדוק פרטים שונים ולקיים תהליך הידברות עם גורמי המשק השונים כדי לגבש הסכמה רחבה היא חיובית כשלעצמה. אבל כל זה לא משנה. צריך לזכור: הזמן הוא גורם קריטי בתהליך קבלת ההחלטות. עניין נוסף: התנהגות רוה"מ, למרות נסיונותיו לתקן במקצת את הודעותיו מארה"ב בנושא, נראית כמהלך פוליטי בוטה שמטרתו לפגוע בשר האוצר  במישרין ובציפי ליבני בעקיפין ולהציג את רוה"מ אולמרט כמושיע האומה. האינטרס של הציבור, מבחינתו של אולמרט, הוא לגמרי לא רלבנטי בהקשר הזה… 

 

ואם בדיבורים ודיונים עסקינן הנה אנקדוטה המתייחסת למה שהתרחש בשולי ועדת החקירה שחקרה בזמנו את הכישלונות  בפרשת ויסות מניות הבנקים:  

 

מספר שבועות לפני פרוץ משבר המניות הגדול בשנת 1983, התנהלו במשרד האוצר ובבנק ישראל דיונים יחד עם הבנקים שוויסתו וניפחו את שווי מניותיהם ללא כיסוי. הנושא:  האם ליזום התערבות ממשלתית מכוונת לצמצום הנזק ולמנוע בכך פרוץ משבר שאם יתרחש יהיה בלתי  נשלט. הדיונים התמשכו כמו היום ולא ננקטה פעולה בנושא. סופו של דבר המשבר פרץ מעצמו ואז הממשלה הזרימה את המיליארדים.  לאחר זמן, בעיצומה של פעילות ועדת החקירה הממלכתית לחקירת פרשת וויסות מניות הבנקים שהוקמה בנושא, ומתוך ראיית אופי המסקנות האישיות המתקרבות, אמר אחד הבכירים במערכת למקורב: "מה הם רוצים ממני הרי לא עשיתי כלום"… ענה לו המקורב "זה בדיוק מה שהם רוצים ממך – הסבר לחוסר הפעולה".

 

שר האוצר של אותם ימים פרש, נגיד הבנק הועזב, נגידים קודמים ננזפו בחומרה והבנקאים של אותם ימים הודחו ונאסר עליהם לשמש כבנקאים. גם היום יש דיונים. אבל המעשים עדיין לא הגיעו.

 

פורסם ביום 26/11/08   ניתן להגיב במקום המיועד לכך בשולי הרשומות

 

 

האוצר מחפש "ספינולוג"    

 

 לפני מספר ימים בלבד [19/11/08] פרסם שר  האוצר בקול תרועה תכנית שנועדה, על פי דבריו להאיץ את תהליך הצמיחה במשק, לספק מקומות תעסוקה חדשים למזער בכך את הנזקים שגורם המשבר הכלכלי וגלישת המשק למיתון.
 
 נזנח הביטוי "האטה" שבכירי האוצר השתמשו בו רק מספר ימים קודם לכן, כדי להדגיש שאצלנו המצב טוב יותר מאשר במקומות אחרים בעולם ושהמשק בישראל יפגע רק בשוליים. כמובן שבצמוד לכך הודיעו שבינתיים הממשלה לא צריכה להתערב.
 
 כעבור מספר ימים אותם בכירים ש"ידם על הדופק" ,לטענתם, כבר הגדירו את המצב כגלישה למיתון וסכנה למיתון עמוק כאן בישראל. חברות ומפעלים החלו בפיטורי עובדים ולכן מיהר האוצר והוציא ממגירות בכיריו את כל התכניות שדובר עליהם בעבר ולא בוצעו וקרא להם תכנית לעידוד הצמיחה. קבלת הפנים המקצועית ציבורית הייתה כמעט עוינת , מפני שלא היה בתכנית שום דבר לפעולה מיידית. כלומר רק דיבורים . [נכונים כשלעצמם].
 
התכניות שהציג האוצר לא די שלא הציגו שום פעולה מעשית לשבועות הקרובים, הן גם לא התייחסו לשחיקה המאסיבית בערכם של חסכונות הציבור לעת פרישה. חסכונות שהושקעו בקופות הגמל, קרנות הפנסיה ,ביטוחי המנהלים ובמידה מסוימת גם בקרנות ההשתלמות.
 
סביב עניין זה שמאות אלפי אזרחים תמימים חרדים לו הגיבו  באוצר שלא צריך להתערב. לקח להם יומיים שלשה  במהלכן העלתה ההסתדרות דרישה חד משמעית לפרוש "רשת ביטחון " לחסכונות הללו, שהאוצר כיוון לבורסה ללא פיקוח על בתי ההשקעות, ומפולת ש"מוטטה" תוך דקות את הבורסה בת"א כדי שהאוצר התחיל  לזמר ש"נדאג לחוסכים". אבל לא עשה שום צעד בכיוון. מובן שלעת בחירות היום גם הפוליטיקאים הצטרפו לחגיגה וכל אחד העלה הצעה לרשת ביטחון כזו או אחרת.
 
נכון לסוף השבוע וראשיתו – שר האוצר ובכירי משרדו חושבים שלא צריך/ אי אפשר לנקוט במהלך כזה. הם מסבירים שהודעה על רשת ביטחון לחסכונות הפנסיוניים  תעלה מיליארדי שקלים, הם אומרים שאם יינקט המהלך הוא יהיה מוגבל [לפי מה שהתפרסם כמעט לא יהיו מי שייהנו ממנו] . כפי שזה נראה עכשיו פקידי האוצר יחד עם השר מנהלים מלחמת חרמה ברעיון. אם יאלצו אותם הם יעשו כל מה שניתן לטרפד אותו,לעכב את ביצועו או לנטרל אותו. הם מומחים בכך.
 
אבל הלחץ הציבורי מתגבר. האוצר במצוקה. על מנת להצליח במלאכת הטרפוד הם צריכים "ספינולוג" מומחה. כזה שיודע לומר משהו שנשמע בעד ובעצם הוא נגד. הם מנסים למשוך זמן, למסמס את ההצעות, בתקווה שאיך שהוא העניין ייפתר.
 
הם פיקחים החברה באוצר. אבל לא נוהגים בחכמה . מסתבר שגם הבכירים המקצועיים והמנוסים לא מסוגלים "להחליף דיסקט" כשמתחייב. הם דבוקים לתיאוריות הישנות שקרסו ב"צונאמי הכלכלי" ששטף את אירופה וארה"ב. הסערה מתקרבת לכאן . מתי שהוא יידרש דין וחשבון.

פורסם ביום 23/11/08 ניתן להגיב במקום המיועד לכך בשולי הרשומות

 

האם אולמרט, בראון ובכירי  האוצר לקראת ועדת חקירה נוספת

 

המשבר הכלכלי צובר תנופה. השר בראון ונערי האוצר מדברים על השקעות בתשתית, ממחזרים תכניות ישנות ומתעלמים מקריסת חסכונות הציבור. ראש הממשלה איננו בזירה הכלכלית . אם תימשך מדיניות ההתעלמות מהפגיעה בחסכונות של מאות אלפי בתי אב  בישראל יסיים אולמרט את כהונתו – יחד עם שר האוצר ובכיריו – כשעל גבו שני דוחות של ועדות חקירה: דו"ח חמור של כשלון כלכלי בנוסף לדו"ח על מלחמת לבנון*
 

 

שר האוצר ועובדיו הבכירים הבינו סוף סוף כי לא מספיק להשמיע הצהרות חלולות בנוסח הכול באשמת המשבר בעולם, המשק יציב , לא צריך לעשות כלום, אנחנו נערכים לפעולה אם יהיה צורך, בינתיים לא צריך….
 
נוכח ההחרפה במשבר הכלכלי והמשך מחיקת חסכונותיהם לעת פרישה של מאות אלפי בתי אב בישראל, החליטו באוצר כי צריך להנפיק "נייר" ולקרוא לו תכנית חירום כלכלית. היום הציגו את תכניתם רשמית. עיקרה – תכניות  להשקעות בתשתית,תכניות לסיוע לעסקים קטנים, תכניות להמשך הפחתת המס ועוד ועוד. הכול תכניות. אין צעדים ממשיים לביצוע מיידי. שום דבר בהודעות הללו אינו חדש. מדובר בסך הכול במחזור הצעות שנטחנו כבר בעבר. המרחק שיש בין התכניות לביצוע הוא רב ומענה מיידי אין.
 
אין בתכנית האוצר שום התייחסות למחיקת מיליארדי שקלים מחסכונות הציבור לזמן פרישה. התופעה הזו מקורה בתקנות הממשלה שאפשרה לבתי השקעה זה מקרוב צצו להשקיע כספי חיסכון שהופקדו בידם בצורה מפוקפקת, ללא פיקוח ראוי. עכשיו הממשלה מתעלמת מאחריותה לצרה הזו. כל כך דיברו והשתבחו גורמי האוצר בעבר ביתרונות "השוק החופשי" וה"תחרות" גם בהשקעת חסכונות הציבור, עד שהיום הם שכחו את אחריותם וחובתם להבטיח לחוסכים התמימים, את ערכם של הכספים שנחסכו שנים ארוכות על ידי מאות אלפי משקי בית, לא לצריכה אלא להבטחת אפשרות למחיה בכבוד לאחר פרישתם מעבודה.
 
ואפוא ראש הממשלה? ראש הממשלה  [ממשלת המעבר] אהוד אולמרט, מרגיש משוחרר וחפשי. משוחרר מהצורך לתאם מהלכים עם השותפים הקואליציוניים וללא חשש פן הכנסת תביע אי אימון בממשלה. לכן הוא "יורה" בימים אלה הצהרות  לכל הכיוונים. כולל גם מחשבות  מה צריך לעשות. אבל הוא מדבר בנושאים שהכול יודעים שאין ביכולתו לבצע בהם דבר פרט להצהרות.
 
ראש הממשלה יודע להתנסח בצורה חדה ובהירה . הוא מנצל כל הזדמנות על מנת לפרט באזני הציבור בארץ ומחוצה לה את השקפותיו המדיניות. אלו הפכו כבר בפי מקורבים אליו מעמדות פוליטיות  ל"מורשת" ול"השקפת עולם" שהוא מבקש להנחיל לציבור לפני שהוא יורד מהבמה הפוליטית.
 
אנשים רבים שואלים איך קרה שלפתע גילה ראש הממשלה שהוא בעצם עבר מצד ימין של המפה הפוליטית לקצה השמאלי שלה. מה עשה עד כה על מנת לקדם השקפותיו אלה, מה סמכותו ויכולתו לבצע משהו מתוך מה שהוא משמיע, חוץ מאשר לפגוע/לטרפד/ את מפלגתו ומפלגת העבודה. התשובה ידועה: היום הוא לא יכול לעשות בנושא דבר, ספק אם בעבר עשה משהו בנדון.
 
כל זה לא מפריע לראש הממשלה היוצא והוא ממשיך בדרכו לצייר לעצמו דיוקן ציבורי חדש . לעת עתה זה לא כל כך מצליח לו.  לא כל כך מהר ישכחו לו את מלחמת לבנון, ובודאי שערימת האישומים הפליליים, לכאורה, שמבקר המדינה, המשטרה והפרקליטות מניחים לפתחו תמשיך לרדוף אותו.
 
 אבל נראה  שראש הממשלה חושב שהוא פטור מאחריות לטיפול במשבר הכלכלי המטלטל את העולם וסוחף לתוכו גם את המערכת הכלכלית – פיננסית בישראל. אף שיש לו סמכויות ויכולת מתוקף תפקידו. 

יותר ויותר שואלים בישראל מה עושים קברניטי הכלכלה  בעניין. היכן הכוונתו של ראש הממשלה. האם המצב אינו חמור דיו? על פניו נראה שלא נעשה דבר פרט להצהרות ומחזור הצעות שהועלו כבר בעבר ונגנזו.בנוסף לכך גם שחרור נאומי הרגעה שאינם מרגיעים.. אמנם  נגיד בנק ישראל ביצע כמה מהלכים אך הוא לא מספיק. אבל הממשלה – האוצר בעיקר- הסתפקו במדיניות של אי התערבות. הם פרסמו שמגבשים תכניות ל"מקרה ש.." אבל  לפי שעה לא צריך,לדעתם.
 
עד היום [ד'19/11/08]. היום פרסמו תכנית "חירום" המתעלמת לחלוטין מהמשבר והכאוס בתחום החיסכון הפנסיוני של הציבור וכוללת מחזור תכניות ישנות ל"עידוד הצמיחה" שנגרסו עד זרא בעבר ולא הועילו במאום.  
 
בינתיים חלקים נכבדים מחסכונות הציבור כולל חסכונות לעת פרישה, שהממשלה כיוונה אותם לבורסה והפקידה עליהם כמעט ללא פיקוח בתי השקעות שזה מקרוב באו, נמחקים והולכים . המשק גולש למיתון, ותהליכי פיטורים צוברים עצמה. לא צריך לפרט יותר מידי כדי לצייר את תמונת המצב הכלכלי.
 
אבל כאמור, ראש הממשלה איננו. לא בתמונה הציבורית. כיום הוא עסוק בהנחלת "מורשתו" המדינית. אולם בסופו של דבר "הצונאמי" הכלכלי ישיג גם אותו ואת ממשלת המעבר שלו. האופוזיציה , כמובן, תתלה את סיבת כל המשבר בממשלה , אף שלנתניהו, ראש האופוזיציה, חלק נכבד  בהתווית מסלול המשבר כשכפה על המשק התנהגות נוסח "וול סטריט". אבל העבר פחות חשוב. מה שחשוב  כיום היא התכנית הממשלתית להתמודדות עם המשבר. זו אחריותו של ראש הממשלה, גם אם הוא מכהן בראש ממשלת מעבר. אולמרט לא יוכל לגלגל את האחריות לטיפול במשבר הכלכלי על שר האוצר בלבד. מכסימום יהיה לו שותף[כמו במלחמת לבנון]. כך או אחרת עד כה הממשלה אינה עושה דבר  פרט לדיבורים ומחזור הצעות ישנות, וראש הממשלה אינו מכתיב פעולה בכיוון הנדרש. ויש לו כאמור כלים ויש לו גם סמכויות.
 
אם קו אי פעולה זה ימשך יסיים אולמרט את כהונתו כראש ממשלה כשעל גבו שני דוחות של ועדות חקירה ממשלתיות :דו"ח חמור של כשלון כלכלי בנוסף לדו"ח על כשלון במלחמת לבנון. עוד לא היה כדבר הזה בישראל.
 
*הערה: במסקנות הוועדה לא תהיינה המלצות אישיות כנגד רוה"מ ושר האוצר שלו. קרוב לודאי  שאחריותם תובהר, אך יאמר שאין מקום להמלצות אישיות כנגדם משום שכבר אינם מ
כהנים בתפקיד….
 
פורסם ביום 19/11/2008 

 1. אלון
  19 בנובמבר 2008 ב- 17:02

  האם אתה מציע שהממשלה תעניק "רשת בטחון" לערוצי החיסכון השונים (קרנות פנסיה, השתלמות, קופ"ג, ביטוחי מנהלים)?

 2. 19 בנובמבר 2008 ב- 18:48

  כן. אבל רק לחוסכים ולא לבתי ההשקעות ומנהליהם ולא ל"טייקונים"שגייסו הון מחסכונות הציבור דרך מנהלי בתי השקעה מופקרים והשקיעו אותם ברחבי הגלובוס לצורך רווחים מהירים.
  יש דרכים ושיטות שונות למתן רשת ביטחון כזו. אבל בממשלה לא מתייחסים מעשית לכך.עוד לא הגיע הזמן, הם אומרים ולא ברור למה הם מחכים

 3. אלון
  19 בנובמבר 2008 ב- 19:07

  יכול להיות שהם מחכים לאחד או יותר מהנ"ל:
  תקדים ראשון בעולם המערבי להשבת כספי השקעה שאבדו (שלא ע"י תרמית)
  דרך כלשהי להבחין בין טייקון לסתם חוסך תמים אך, בעוונותיו, בעל אמצעים וחסכונות (לשעבר) שהפסיד כסף רב
  מקור תקציבי למימון עשרות מיליארדי הש"ח הנדרשים
  דרך לחישוב הרווחים שהצטברו לזכות כל אזרח בשנים הקודמות, לקיזוז מרשת הביטחון

 4. 19 בנובמבר 2008 ב- 20:23

  מצב קופות הגמל והפנסיה נוצר כאמור ע"י התקנות הממשלתיות שחייבו השקעות בבורסה ללא כל פיקוח על התנהלות בתי ההשקעות.
  כשמדובר בחסכון פנסיוני חשוב מאוד להבטיח לחוסך את אמינות ההשקעה.זו אחריות הממשלה . אם יוחזר האמון של הציבור לא ידרשו מליארדים. צריך לנקוט צעדים לפני שהקטסטרופה מתרחשת .אין טעם להחלץ לעזרה אחרי המפולת.מה רוצים מאיתנו יאממרו לועדת החקירה -אנחנו לא עשינו כלום. זה בדיוק מה שירצו מהם להסביר למה נמנעו מפעולה בזמן אמת.

 5. אזרח.
  20 בנובמבר 2008 ב- 22:09

  Accountability ,אבל זה מס שפתיים.הממשלה אינה רוצה לקחת אחריות על המהלך שהיא דפה לו.הכניסה של קופות הגמל והפנסיה לבורסת ההימורים.

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000396811&fid=1328

  אמת ושקר בהפרטת קרנות הפנסיה.

 6. עומר
  24 בנובמבר 2008 ב- 20:59

  אולי איזה ציטוט מאדם סמית'?

 7. 27 בנובמבר 2008 ב- 11:25

  הוא כל הזמן "מנחה", עו"ד אולמרט.

  הנחייתי את כוחות הביטחון
  הנחייתי את הגורמים המתאימים
  הנחייתי את רשויות ה…

  מרוב הנחיות – הכל דיבורים ואפס מעשים

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: