ראשי > אקטואליה > בושה וחרפה וזו בלשון המעטה (2)

בושה וחרפה וזו בלשון המעטה (2)


יום לאחר ההחלטה של ועדת שרים בראשותו, התייצב ראש הממשלה בפני מצלמות הטלוויזיה והודיע לאומה "דאגנו לניצולי השואה". הדברים נכללו במסגרת סקירת "הישגי" הממשלה שאהוד אולמרט בישר עליהם לציבור בצמידות להודעה על פרישתו הכפויה מהחיים הפוליטיים. אבל האמת היא שלא הייתה שום דאגה מצידו או מצד שריו לניצולי השואה.

יום אחד קודם לכן החליטה ועדת שרים בראשותו שלא לבצע את המלצת ועדת החקירה הממלכתית בראשותה של שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר להעלות  את סכומי הפיצויים המשולמים לניצולי  השואה לרמה של 75% מהשיעור המשולם על ידי ממשלת גרמניה לניצולים הזכאים לפיצויים ממנה. ועדת השרים החליטה שאפילו לא תדון בהמלצות עכשיו אלא רק בשנת 2009 וגם אז אין היא מחויבת לבצע את ההמלצות.

ועדת החקירה הממלכתית  הוקמה בינואר 2008 כשנחשפה התעלמותן של ממשלות ישראל ממצבם הקשה של הניצולים שאינם מקבלים פיצויים מגרמניה . מדובר בציבור קטן יחסית, ההולך ופוחת מסיבות של גיל ובריאות לקוייה מידי יום ומידי חודש.

בעקבות הזעקה הציבורית מלפני מספר חדשים הכירה הממשלה בחובתה להגיש סיוע לניצולי השואה. וכרגיל במקומותינו נפתח בקרב הביורוקרטיה  הממשלתית דיון/ויכוח ש"נערי האוצר" הובילו אותו על הפרטים. מתי יחל הביצוע , מי זכאי לו וכיוב'.  ה"חכמולוגים" באוצר הובילו להחלטה על סיוע לניצולים שאינם מקבלים שום תמיכה ממקור אחר, אבל בפרישה על פני מספר שנים. החל מ83 ₪ לחודש בשנת 2008 ועד לסכום ה"מכובד" של 275 ₪ לחודש בשנת 2011.

בעקבות המחאות על פרטי ההחלטה הזו – שהרי ניצולי השואה בגילם המתקדם אינם יכולים להמתין לסיוע שנים. שופרה ההחלטה במקצת, והוקמה ועדת השופטת דורנר שתבדוק ותמליץ על שיעור ודרכי הסיוע. לוועדה ניתנו סמכויות של ועדת חקירה ממלכתית.

הוועדה פעלה בקצב מזורז. היא ידעה שלניצולי השואה ששרדו אין זמן רב לחכות. המלצותיה להעלות את הסיוע הצריכו תקציב של 260 מליון ש"ח בשנת 2008. (בשנים הבאות יקטן מספר הזכאים מסיבות של גיל ובריאות וגם ההיקף התקציבי)

אבל הממשלה מחליטה שלא נורא אם הדיון בהמלצות ידחה לשנה הבאה. כך גם תפחת ההוצאה, כי הרי עוד כמה עשרות/מאות ניצולים ילכו לעולמם בחדשים הללו. השופטת דורנר אמרה בעבר בעקבות ההתעלמות של הממשלות מחובת הסיוע לניצולים כי הממשלה מתאכזרת לניצולי השואה. בעקבות החלטת ועדת השרים עדכנה את הערכתה ואמרה: "כעת מדובר בהתאכזרות מדעת. הזמן הרי הוא קריטי. האנשים האלה זקוקים לכסף מיד."
השופטת דורנר צודקת. אבל מקבלי ההחלטה פטורים ממתן הסברים. שום הסבר אינו יכול להצדיק החלטה צינית אכזרית וצבועה כפי שקיבלו השרים בנושא  זה.

חשוב גם להצביע על המחליטים הללו: ראש הממשלה אהוד אולמרט, שר האוצר רוני בר – און שר הרווחה חיים הרצוג, ושר הגמלאים רפי איתן. אף אחד מהשרים הללו עוד לא טרח להתייצב ציבורית ולנמק. מחליטים ומתחבאים. ובכלל לשם מה הקימו ועדת חקירה ממלכתית בנושא אם לא מתכוונים לדון בהמלצותיה.

רק ראש הממשלה חושב שההתנהלות הזו מייצגת דאגה לניצולי השואה.אולי התכוון להחלטה העקרונית של הממשלה להכיר בחובתה לסייע לניצולים, אבל אם  התוצאה היא דחיית הביצוע כפי שהוא ושריו החליטו, אז במקום התעלמות ונוקשות אנו מקבלים אכזריות מתוכננת ומחושבת כלפי ציבור חלש, מוכה , שעוד מעט כבר לא יהיה איתנו. לא יאומן. פשוט חרפה.

רשימה קודמת: חרפה ובושה וזו בלשון המעטה (1)

:קטגוריותאקטואליה
 1. 31 ביולי 2008 ב- 21:56

  לא שיש לי עניין להגן על אולמרט אבל,
  קראתי את הטקסט המלא של נאומו אתמול, ולא מצאתי שם את המשפט "דאגנו לניצולי השואה".

 2. 1 באוגוסט 2008 ב- 0:38

  ליוסי
  אתה צודק. בטכסט הכתוב של הנאום המשפט "דאגנו לניצולי השואה" אינו מופיע. אבל ראש הממשלה אמר גם אמר את הדברים בנאומו. ראה רשימת עדכון בנושא
  http://www.notes.co.il/raboy/46401.asp

 3. Lea
  3 באוגוסט 2008 ב- 9:45

  שלום
  שאלה לי למי שיש את התשובה אודה לו
  בדרך כלל מגיעים הפיצויים לניצולי השואה בצק אישי לכל ניצול כך אבי מקבל את המגיע לו
  מדוע הכספים האלה נעצרו במישרד האוצר או הועברו לשם מילחתחילה ולא הועברו באופן ישיר לכל ניצול? ובאשר להחלטת הממשלה כפי שמצוינת בכתבה ,לא אתפלא שהכספים פשוט לא קיימים יותר
  ואיך ממשלה יכולה להיתחמק מהעברת כספים שלא קיימים ? רק עם קבלת החלטה אומללה אכזרית
  בילתי אחראית בלשון המעטה
  מהסוג הזה
  איך מדינה שלמה מוכנה לעבור על סדר היום בלי להקים צעקה גדולה מחאות בכל היזדמנות דרישה להסברים איפה הכספים זו הרי מדינה דמוקרטית
  שמרשה לעצמה ביזיון שכזה
  ממשלה שלוקחת לעצמה מה שלא שלה
  מישרד האוצר מסתיר ???? מציבור חלש שאין לו נציג ואין לו אח חזק.מיהוא (עו"ד?)שיהיה מוכן לקחת על עצמו ליצג אותם בחוק !חינם
  מענין אם יש מישהו שמוכן להרים את הכפפה

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: