ראשי > אקטואליה > הטעות של פרקליט המדינה

הטעות של פרקליט המדינה


התנגדותן של הפרקליטות/משטרה לחקירה חיצונית של  הכשלים שלהן במשפט חיים רמון מטילה עליהן צל כבד * מה יש להם להסתיר? יותר נוח שעוד פרשיית "קונספירציה" תתהלך במדינה?
                               -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

תגובתו, המעט היסטרית, של פרקליט המדינה לדרישה שהועלתה בכנסת להקים "ועדת חקירה ממשלתית" לבדיקת הכשלים שהיו בעבודת המשטרה והפרקליטות במשפט חיים רמון מטרידה – בלשון המעטה.

תמצית השתלשלות העניינים: ועדת החוקה של הכנסת הקימה וועדת משנה לבדיקת האירועים מסביב לביצוע האזנות הסתר, שערכה המשטרה במהלך חקירתה את התלונה כנגד חיים רמון. זאת לאחר שבשלב מאוחר במשפטו של השר גילו הסנגורים כי קטעים מהאזנות הסתר שבוצעו על ידי המשטרה לא נמסרו להם על ידי הפרקליטות, כפי שמחייב החוק. הם אמנם שאלו את הפרקליטות בנושא אולם זו השיבה כי לא קיימות הקלטות כאלה. רק "הדלפה" לחיים רמון, ממקור פנימי במשטרה, בדבר קיומן הביאה לשאלות חוזרת מצד פרקליטיו ואז  לפתע נמצאו ההקלטות ונמסרו להגנה. אבל, זה כבר היה מאוחר מידי משום שלא יכלו  לעשות שימוש בחומר במסגרת החקירה הנגדית של המתלוננת שכבר נסתיימה.

אין ספק כי היה כאן פגם חמור בהתנהלות המשטרה והפרקליטות. אך חרף הטענות לא היה בו כדי לשנות את הכרעת הדין. אבל בפסק הדין מתחו השופטים ביקורת חריפה על הפרקליטות והמשטרה בשל התנהגותן בפרשה. על רקע זה החליט יועץ המשפטי לממשלה להטיל על השופט המחוזי בדימוס שלום ברנר לבדוק את הפרשה. השופט בדק, שמע את נציגי המשטרה ,הפרקליטות ההגנה בדק מסמכים וקבע כי אכן הייתה "רשלנות רבתי" בפרשה מצד המשטרה והפרקליטות אולם לא הייתה בכך כוונת זדון. השופט ברנר לא בדק אם אי מסירת הראיות לפרקליטי רמון הייתה מכוונת משום שסבר כי לא הוסמך לכך. שר המשפטים ,שדעתו לא הייתה נוחה בכלל מעצם הגשת כתב האישום, ביקש מהשופט ורדי זיילר, נשיא בדימוס של בית המשפט המחוזי בירושלים לחזור ולבדוק את הדוח שהכין השופט ברנר.. זיילר הגיש חוות דעת בה המליץ למנות ועדת חקירה ממשלתית שתחקור אם היה או לא הייה זדון מצד המשטרה/פרקליטות בנושא.

ועדת המשנה של  ועדת החוקה בכנסת קיימה לפני מספר ימים  דיון בשאלה אם להמליץ בפני הממשלה בשם הכנסת להקים וועדת חקירה ממשלתית כהמלצת השופט זיילר. היועצת המשפטית של הכנסת הגישה חוות דעת בה צידדה בהקמת וועדת חקירה שתבדוק. שר המשפטים תמך, כמו גם היו"ר מיכאל איתן.

בשלב הזה ביקש פרקליט המדינה משה לדור שנכח בדיון את רשות הדיבור. הוא קרא לחברי הכנסת לא להמליץ על הקמת וועדה כזו. מדוע? מפני ש"כאשר המשנה לראש הממשלה הוא הדמות שהורשעה בפרשה הזו, לא תוכלו לומר שההחלטה להקים ועדת חקירה שתבדוק את התנהלות המשטרה והפרקליטות היא החלטה עניינית . ועדת חקירה זהו כלי רגיש ביותר, שצריך לעשות בו שימוש מושכל" –אמר הפרקליט.  לדור גם מתח ביקורת על החלטתו של פרידמן למנות את השופט בדימוס ורדי זיילר לבדוק את הסוגיה, במקום לפנות לגורמים פנימיים במשרד המשפטים.  לדור אמר גם כי ידוע שראש הממשלה תומך בהקמת וועדה כזו ואיך זה יראה כאשר החשוד תומך בהחלטה לחקור את חוקריו…" ועדת הכנסת לא קיבלה טיעוני לדור והמליצה על הקמת ועדת חקירה. אם אכן תוקם זו כבר שאלה נפרדת.

נימוקי לדור תמוהים בלשון המעטה. בית המשפט מתח ביקורת, שני שופטים מחוזיים מוצאים לקויים קשים, היועצת המשפטית של הכנסת מצביעה על הצורך  והפרקליטות מתנגדת? ומהם הנימוקים להתנגדות זו? נימוק אחד הוא משום שמדובר בבדיקת ליקויים והסקת מסקנות כנגד האחראים לתקלות במשפטו  של מי שכיהן כשר משפטים וזה לא משדר ענייניות. הנימוק השני : במקום למנות את השופט זיילר צריך היה לפנות לגורמים פנימיים בפרקליטות. הנימוק הנוסף – ראש הממשלה תומך במהלך ועכשיו הוא חשוד.

 אלה נימוקים רציניים? מסקנות שופט מחוזי שמצא "רשלנות רבתי" והמלצת נשיא בדימוס של בית משפט מחוזי להמשיך לחקור באמצעות ועדת חקירה ממשלתית כבר לא טוב? אז מה אם השופט זיילר שהיה יו"ר ועדת החקירה בנושא האחים פריניאן עשה חיים קשים למשטרה ולפרקליטות? מה יש להם עכשיו להסתיר שם ? יותר נוח להם שעוד פרשיית "קונספירציה" תתהלך במדינה?
מיותר להמשיך ולשאול.

התנגדותן של הפרקליטות/משטרה לחקירה המתבקשת מטילה צל כבד על רשויות אלה. הן אינן יכולות להסתתר תחת הצעות לבצע בדיקה פנימית. אור השמש הוא הידיד הטוב ביותר של האמת. במקרה הזה הוא נמצא בחוץ ולא בחדרי הישיבות והחקירות, בתוככי המשטרה או הפרקליטות שאנשיהם מעורבים בכשל נקודתי או מערכתי.

:קטגוריותאקטואליה
 1. 5 ביוני 2008 ב- 11:34

  אם אכן הופעלו על המתלוננת לחצים כבדים להעיד למרות רצונה הדבר יוכיח שמדובר בקוספירציה מובהקת להדיח את השר רמון. קנוניה שנרקחה על ידי הפרקליטות והמשטרה.
  אם זהו המצב וכך ייקבע איש לעולם לא ייתן אמון בגופים אלו
  פרקליט המדינה יודע היטב מדוע הוא מתנגד לחקירה בלתי תלויה
  אגב אני עצמי משוכנע ביני לביני כי בפרשת רמון הייתה קונספירציה וכן בפרשות קודמות. אני גם חושד שהפניה להעדה מוקדמת של טלנסקי לא נעשתה בתום לב על ידי פרקליט המדינה.

 2. דני בלוך
  5 ביוני 2008 ב- 16:22

  אחרי תגובתו של גולדבלט ברור לי כי צודק פרקליט המדינה בהתנדותו. הוא שלא היה כלל מעורב בעניין יכול להסתכל על הדברים באובייקטיביות ולראות בברור שהכל הוא חלק מן הקונספירציה הנתעבת של צדיקי הדור בממשלה. הרי פרידמן נתמנה לתפקידו רק משום שהגן על רמון ותקף את בית המשפט העליון וכאשר מסקנותיו של השופט ברנר לא הספיקו הוא מינה את השופט זיילר, מקורבו של ראש הממשלה. קביעותיו של ברנר מספקות לחלוטין ואין צורך בעוד ועדת בדיקה ממשלתית שתתמנה על ידי אותו צדיק לא-נסתר פרידמן.

 3. 5 ביוני 2008 ב- 19:41

  תאוריית הקונספירציה פורחת כשנמנעים מבדיקה יסודית. כשטוענים כי הבדיקה מיותרת משום שהבודק הוא "מקורב של" אם היו כשלים והיו ,
  ובכך מודים גם גורמי הפרקליטות, צריך למצות את הבדיקה ולא לעצור באמצע הדרך. בכך תהייה גם תרומה לסילוק תאוריית הקונספירציה. כשטוענים שהבדיקה מיותרת מפני שהשופט זיילר "מקורבו" של ראש הממשלה כנראה שזו טעות הקלדה. אבל יהיה זיילר מקורב למי שיהיה עדיין צריך לסמוך על היושרה של נשיא בית משפט מחוזי שנים רבות ]עכשיו בדימוס] ואיש גם לא הציע למנות את זיילר לתפקיד. רק שמעו בדיקה וקפצו להתנגד . אבל ההתנגדות כשלעצמה אינה נימוק…

 4. דני בלוך
  5 ביוני 2008 ב- 23:14

  פליטת מקלדת – התכוונתי לקירבה ולשותפות העסקית בעברבין פרידמן לזיילר ולפיכך אסור היה לפרידמן למנות את זיילר לבודק.

 5. אלון
  6 ביוני 2008 ב- 3:05

  משהו מסריח במזדרונות הפרקליטות…
  שימוש יתר בתקשורת
  סלקטיביות בבחירת תיקים
  זמנים בלתי סבירים של חקירות והמתנות להכרעה
  פשרות לא הגיוניות
  יותר מידי פוליטיקאים מועמדים לדין
  יותר מידי פוליטקאים שנאשמים מזוכים מספעיפים רבים אם מכלל מורשעים במשהו

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: