ראשי > אקטואליה > ציפי לבני : איזו יושרה, איזו נחישות ואיזו גסות רוח…

ציפי לבני : איזו יושרה, איזו נחישות ואיזו גסות רוח…


 

ציפי לבני שקראה ל"קדימה" להיערך לקיום פריימריז מביאה לשורת ההנהגה יושרה ונורמות נקיות.* האם פרסום הודעתה רק לאחר מסיבת העיתונאים של ברק מעידה על נחישות? *האם הימנעותה מלמסור אישית לאולמרט על תוכן הודעתה הפומבית מעידה על העדר תרבות פוליטית או סתם גסות רוח?*

                                     

נוכח המצב" יצאה לה שרת החוץ ומ"מ ראש הממשלה  ציפי לבני אל התקשורת ואל הציבור ובפיה הבשורה: לאור הנסיבות שהשתנו על מפלגת קדימה להיערך בהקדם לקיום פריימריז בהן יבחר מועמד המפלגה לראשות הממשלה [הרי ראש הממשלה הנכחי לא ימשיך בתפקידו זמן רב].  ועוד בשורה: על קדימה להתחיל ולהיערך לבחירות, שהרי כלל לא ברור אם יהיה בכוחה להרכיב ממשלה לאחר שאולמרט יסתלק.

ציפי לבני הוסיפה עוד מספר אמירות חשובות: לא מקובלת עליה האמירה שהושמעה בימים האחרונים כאילו  רבים במערכת הפוליטית פעלו לגייס תרומות וכספים בסגנון דומה לזה בו מואשם כעת ראש הממשלה.  לא נכון, מחתה לבני. לא כולם כאלה. עוד דיברה על ערכים ונורמות שהחברה הישראלית צריכה להיצמד אליהן. נורמות של הגינות ושמירה על החוק.

מ"מ ראש הממשלה אמרה את מה שצריך לומר ואת מה שציפו ממנה לומר. נכון, לקח לה זמן להשמיע  את הדברים, וגם העיתוי חשוב. במקרה שלפנינו המתינה שרת החוץ. היא חיכתה ושתקה עד שאהוד ברק  אמר דברים ברוח דומה יום קודם.

אבל עם כל הכבוד לעיתוי , שיש לו משמעות בעולם הפוליטי, זה לא הדבר החשוב ביותר. לרשותה של ציפי לבני יש נכס הרבה יותר חשוב . ציפי לבני מביאה לשורת ההנהגה הישראלית יושרה ונורמות של התנהגות נקייה ושומרת חוק. – כך קובעים תומכיה , מקורביה.  זה גם נכון. זה גם חשוב. אם זה מספיק – זה נושא שיעמוד לדיון במערכת הבחירות.

אבל, מן הדיווחים הנרחבים שפורסמו בהמשך להודעתה האחרונה של השרה לבני עולה עניין מטריד. לא מה שדווח אלא מה שלא דווח וכנראה גם לא התרחש.

ציפי לבני  השמיעה את עמדתה לא בהיסח הדעת ולא בשליפה. היא קיימה התייעצויות מה בדיוק לומר ומתי. כל מילה וכל צעד בהקשר הזה היו מחושבים. בצדק.  הודעתה האחרונה הייתה בעלת משמעות. אז איך לא ביקשה פגישה אישית עם ראש הממשלה , על מנת להודיע לו על כוונתה לצאת בהודעה לציבור על הצורך להיערך להחלפתו? אהוד ברק , כך פורסם, לאחר שסיים את סבב התייעצויותיו ביקש פגישה עם אולמרט על מנת למסור לו מראש מה יודיע . נכון, אולמרט שודאי ניחש מה מתכוון ברק לומר, נתן לו להמתין 45 דקות, ובפתח שיחתם אמר לו  בעוקצנות, קראתי בתקשורת מה בכוונתך לומר לי. אבל בסיכומו של דבר שמע באופן אישי  מברק, שר הביטחון שלו ושותפו הקואליציוני המרכזי , מה בכוונתו להודיע. בלי להיות נוכח בשיחה אפשר לקבוע שהיא לא הייתה שיחת רעים נעימה.

בחזרה לציפי לבני. היא אינה שרה "רגילה" . היא מכהנת כשרת חוץ ומ"מ ראש הממשלה. מדוע בחרה שלא למסור לו באופן אישי על ההחלטה שהגיעה אליה ועל הודעתה המתוכננת. האם פחדה.? האם נרתעה משזכרה את שהתרחש בשיחה קודמה שלה עם אולמרט לאחר פרסום דוח הביניים של וועדת וינוגרד ? אז נכנסה לשיחה בהחלטה לתבוע מאולמרט להתפטר. היא יצאה מהשיחה למסיבת עיתונאים בה השמיעה דברים הרבה פחות נחרצים. עכשיו החליטה לחסוך מעצמה את המעמד. שאולמרט ישמע את קריאתה להחליפו דרך התקשורת.

יתכן  ויהיו מי שיאמרו כי כל זה הוא עניין שולי. אולי. אבל לא מדובר בנימוסים בלבד. יש כאן עניין של תרבות פוליטית. ברור שלגופו של עניין  עמדתה של לבני לא הייתה צריכה להשתנות גם אם הייתה  מקיימת שיחה מקדימה עם אולמרט. אבל לבני צריכה להפנים, ולו רק בשם הנורמות המוסריות והנקיות שהיא מאמצת, כי במעמדה אין היא יכולה למסור הודעות כאלה בלא להישיר קודם כל מבט לעיני בעל התפקיד אליו היא מתייחסת .

:קטגוריותאקטואליה
 1. אזרח.
  30 במאי 2008 ב- 14:34

  כמו רוב רובם של שאר ה"מנהיגים" וה"נציגים".

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  30 במאי 2008 ב- 15:01

  יש איזו אשה בכלל ששווה בעיניך? או שכולן אותו דבר? כי כתבת לא מעט על בעיית הנשים אצלך משהו חדש יש?

 3. 30 במאי 2008 ב- 17:03

  שצריך להודיע לראש הממשלה מראש מה הולכים לומר לציבור?
  "תרבות פוליטית"?
  איפה?
  כאן, אצלנו?

 4. לינוי
  30 במאי 2008 ב- 17:06

  אז לא הודיעה לאולמרט לפני. לא דרמה גדולה. בטח לא בהתחשב בכמה דברים שאולמרט לא טרח לומר לשרת החוץ שלו בזמן אמת. הנה למשל כמה דוגמאות:
  א. במלחמת לבנון השניה – אין לי שום כוונה לגרום לכך שתובילי להפסקת אש בכלים דיפלומטיים. ב. בשנה שלאחר מכן: אין לי שום כוונה לגרום לכך שתסייעי במו"מ עם סוריה ואני מעדיף שראש ממשלה שנכשל בכך בעבר (ברק) ושר התחבורה (מופז) יעשו את העבודה שאמורה להיות שלך. ג. במהלך הזמן הזה, לפניו ולאחריו – אין לי שום כוונה לתת לך גיבוי במגעייך עם הפלסטינים. בשלב הזה של יחסיהם, האם ציפי ליבני עדיין חייבת לו את הכבוד הזה?

 5. 30 במאי 2008 ב- 19:22

  לחנוך- לא כתוב שצריך להודיע מראש לראש הממשלה. אבל מי שבא להנהיג בשם נורמות יושר ונקיון ציבורי -ובלי לזלזל כלל – מצופה שינהג בהתאם.נכון גם שאצלנו אין תרבות פוליטית אבל צריכה להיות ועל המנהיג לפעול להשלטתה.
  ללינוי – הימנעותה של לבני למסור לאולמרט פנים אל פנים מה בדעתה להודיע היא באמת לא דרמה גדולה. אבל היא משדרת ,השפלת מבט, וחשש מלהתעמת ישירות.
  אולמרט לא ניטרל את ציפי לבני לאחר שיצאה נגדו בעקבות דוח הביניים של ועדת וינוגרד. הוא פעל ההיפך והעמיד אותה בראש המומ עם הפלשתינאים. לא משנה מה חשב בינו לבין עצמו.
  בנוסך כל ראשי הממשלה לא שיתפו תמיד את שרי החוץ שלהם בכל מהלך. בכל מקרה יש הבדל גדול בין שיתוף במהלכים מדיניים לבין סוג ההודעה שמסרה לבני שבעצם אמרוה מסמת את סופו הפוליטי של ראש מפלגתה.
  למגיבה מספר 2 – איפוא מצאת שאני מרבה לכתוב על "בעיות נשים"?אני חיפשתי ולא מצאתי. הנימוק שהביקורת היא בגלל שלבני אישה שחוק מידי ומשומש מידי.

 6. 31 במאי 2008 ב- 23:37

  קל לבוא בטענות על דברים שנעשו מבלי לבחון את הביקורת שהיתה נשמעת לו היתה לבני נוהגת ההיפך מכפי שעשתה.

  לו לבני היתה רצה להודיע את הודעתה כדי להקדים את ברק, הרי כולם היו מריחים נסיון פוטש.
  אני גם לא בטוח שהיא המתינה עד לאחר שברק יודיע מה שהודיע. מותר ורצוי למישהי במעמדה להפעיל שיקול דעת ולא לצאת בהכרזות פזיזות. הכרזת ברק לא היתה כל כך דרמטית ממילא.

  לגבי עדכון אולמרט, לאחרונה דווח שהוא חובר למופז, שהוא מנסה לנשלה מהנהגת קדימה ושהיחסים ביניהם מעורערים. לא אתפלא אם היא ביקשה פגישה עם אולמרט ונענתה בשלילה, אבל אין לי מושג.
  אני די בטוח שאולמרט ידע היטב מה היא עומדת להכריז, לא צריך פגישה אישית לשם כך, יש מספיק יועצים ואנשי יח"צ בסביבתם כדי שדברים כאלו יתואמו בין הצדדים. נאיבי להניח שאולמרט הופתע ממשהו שאמרה לבני.

  האמירה על הנורמות חשובה. חשובה מאד. בדיוק מהסיבה שישראל התנתה בזמנו הסכמים עם הפלשתינים (להבדיל) בהפסקת ההסתה בבתי הספר כנגד ישראל. חשוב מה אומרים ומה מכריזים בציבור.
  הוקעת השחיתות היא הצעד הראשון והחשוב בניקוי האורוות.

 7. 1 ביוני 2008 ב- 0:04

  אלירם -אם לבני ביקשה פגישה עם אולמרט על מנת לדווח לו ,מתוך נימוס או הגינות,כי בדעתה לפעול לקיום פריימריס בהן יבחר מחליפן [כשהיא מועמדת לכך] ואולמרט סרב לקבל אותה -מדוע היא לא מפרסמת זאת?פרסום כזה יסייע לה ויציג את אולמרט באור שלילי[ןמזה לא חסר לו]גם אם אולמרט ניחש/ידע מה היא הולכת להצהיר אין זה
  משחרר את לבני מחובתה
  להתייצב ולומר לאיש שהחליטה לפעול לסילוקו

 8. 1 ביוני 2008 ב- 8:26

  במקרה תיאורטי שכזה, אני במקומה לא הייתי מפרסם זאת.
  גם ככה מחפשים אותה, פרסום הסירוב היה מתפרש מיד כנבזות, מקורבי אולמרט היו טוענים שבשל לוח הזמנים הצפוף של אולמרט לא התאפשר לקיים את הפגישה ושלבני מנסה לעשות מכך הון פוליטי. זה ממש ממש לא יסייע לה.

  למה לה לנסות ולהכפיש את אולמרט? הוא עושה עבודה מצויינת בעצמו. התנהלות נבונה היא שמירה על נייטרליות ככל האפשר, לאפשר למשטרה לעשות את שלה ולדבר על עניינים ערכיים בלבד.

  זה בדיוק מה שהיא עושה.

 9. חיים עמית
  1 ביוני 2008 ב- 8:46

  פטרוסיאן היה אלוף העולם בשחמט לא משום שהיה מבריק ויצירתי אלא פשוט משום שלא עשה טעויות.
  נראה שלבני ומופז אמצו טקטיקה זו כדי להדחף למעלה.
  בבקשה, הנמיכו ציפיות.

 10. 2 ביוני 2008 ב- 11:43

  יוסף (טומי) לפיד, שר המשפטים לשעבר, הפובליציסט, המטייל, איש האוכל השתייה הולש והחיים הטובים- הלך לעולמו. אדם שדבריו עיצבנו כל-כך הרבה אנשים, ומצד שני- חדרו לליבם של כל כך הרבה אחרים. הבעל של (שולמית לפיד), האבא של (יאיר לפיד) ובעיקר האבא של שינוי שהצליחה להוציא את הציבור הישראלי משאננותו- וגרפה 15 מנדטים. (http://www.lamalipolitica.com)
  טומי לפיד הלך לעולמו ממחלת הסרטן בגיל 77. אנחנו נזכור אותו בתור איש קשה עורף, ווכחן בלתי נלאה, אדם הרודף את החיים הטובים- אך מעל לכל פוליטיקאי בחסד שידע למנף את מפלגתו, לגרות את הציבור הישראלי, לנאום ולהשתמש במילים ככלי לפיצוח אגוזים- גם אגוזים קשים במיוחד.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: