ראשי > אקטואליה > משה קצב בלי כתב אישום

משה קצב בלי כתב אישום


האם העדרו של כתב האישום נובע מכך שהפרקליטות מתקשה לגבש את סעיפיו? אולי נסוגו מהאישומים שכבר גובשו?  * ההיגיון אומר שאם לפרקליטות יש מספיק ראיות ברות תוקף שניתן לבסס  עליהן כתב אישום, הרי כבר היו מגישים אותו לבית המשפט.* מכיוון שעדיין אין כתב אישום צריך לשאול מדוע * אבל, אף אחד לא שואל * זה לא נכון וזה לא בסדר.*

אחרי כל הרעש והצלצולים  אלה העובדות, נכון לימים אלה: משה קצב, שהיה בעבר נשיא המדינה, אולץ להתפטר מכהונתו כחצי שנה לפני סיומה, בעקבות חקירת משטרה והודעות היועץ המשפטי לממשלה כי יוגש כנגדו כתב אישום בגין עבירות מין חמורות שביצע .

אין בכוחן של שורות הפתיחה האלה לבטא את "מחול השדים" התקשורתי ואח"כ גם הציבורי, שהתחולל במדינה ועורר הדים בלתי מחמיאים גם בחו"ל בעקבות חשיפת הפרשה. כמו בפרשת החשדות החדשים נגד ראש הממשלה, גם הדיון הציבורי בפרשת עבירות המין של הנשיא קצב החל בהדלפה. את ההדלפה הראשונה, ואלו שבאו בעקבותיה, ליוו תדרוכים לא לייחוס ו"תדלופים". תחילה ממקורות משטרתיים ואח"כ גם מחוגי הפרקליטות. בכל אלו תוארו עבירות חמורות ביותר שביצע לכאורה משה קצב, חלקן אפילו בעודו מכהן במשרתו הרמה. ההסטריה הציבורית הגיעה לשיאה לאחר התבטאות פומבית של היועץ המשפטי לממשלה בדבר חומרת העבירות. גם הנשיא ויועציו לא ישבו בשקט . החל תהליך של הכפשת המתלוננות, תיאורים בלתי מחמיאים כנגד החוקרים ותיאוריית קנוניה פוליטית שנרקמה נגד הנשיא על מנת להדיחו. (המתלוננות מצידן הגיבו בפומבי בתיאורים מדויקים מה עשה כבוד הנשיא ואיך נהג בהן)

בסופו של דבר החליט היועץ המשפטי לממשלה על הגשת כתב אישום "רזה" כנגד קצב בתמורה להודאתו באשמה, בעבירות קלות בהרבה מאלה שיוחסו לו, גם בהדלפות המוקדמות וגם בהתבטאויות היועץ המשפטי  לממשלה. כיוון שבמקומותינו כמעט שום דבר לא מתקדם בלי בג"צ, נאלץ היועץ המשפטי  לטרוח הרבה על מנת להסביר שם את הפער בין תאור העבירות בע"פ ובין כתב האישום.

והנה בפתיחת משפטו , במקום להודות באשמות שיוחסו לו בכתב האישום המרוכך קם הנאשם משה קצב ואומר לתדהמת אנשי הפרקליטות: "לא מודה באשמה. זכאי אני."  בנסיבות אלה כשחמתם בוערת , נאלצו אנשי הפרקליטות למשוך את כתב האשמה מבית המשפט, ולחזור ולהבטיח כי עד מהרה יגישו כנגד הנשיא לשעבר כתב אישום חדש "חמור בהרבה" מזה שהוגש במסגרת עסקת הטיעון. כאומרים במלחמה כמו במלחמה.

מאז חלפו שבועות לא מעטים. וכתב אישום כנגד משה קצב אין. אולי יוגש בקרוב ואולי לא. אולי יכלול סעיפי עבירה חמורים ואולי לא. אין לדעת. מה שידוע הוא כי לאחר כל מה שקרה יושב לו משה קצב בביתו לאחר שהתפוטר בבושת פנים , וחרף כל ההודעות, כתב אישום כנגדו לא הוגש. בינתיים פרצה לה לכותרות הפרשה החדשה של החשדות כנגד ראש הממשלה וההדלפות מהמשטרה והפרקליטות  כוונו למישהו אחר שאותו יש לשפוט עכשיו כמנהגנו ב"כיכר השוק".

כדי להסיר ספק אין באמור כדי לקבוע שההאשמות נגד הנשיא לשעבר אינן נכונות או שאין ממש בחשדות נגד ראש הממשלה. אבל לא יכול להתקיים מצב שבו המשטרה והפרקליטות ייצרו מצב שבעקבותיו יסולקו ראשי המדינה מכהונותיהם, בשל האשמות על עבירות שביצעו (לכאורה) וכל זאת ללא הוכחות של ממש וללא כתב אישום.

 נחזור לכתב האישום שאיננו נגד משה קצב : האם העדרו נובע מכך שהפרקליטות מתקשה לגבש סעיפי עבירה חמורים מאשר אלה שגובשו במסגרת עסקת הטיעון? אולי כבר נסוגו מהאישומים שכבר גובשו? ההיגיון אומר שאם לפרקליטות יש מספיק ראיות ברות תוקף שניתן לבסס  עליהן כתב אישום, הרי כבר היו מגישים אותו לבית המשפט. מכיוון שעדיין אין כתב אישום צריך לשאול מדוע?

אבל, למרבה הפלא אף אחד לא שואל. וחלף כבר מספיק זמן. אין עיסוק תקשורתי בסוגיה , אין פניות של ח"כים ליועץ המשפטי, כלום. שקט ודממה כאילו לא קרה דבר.

זה לא נכון וזה לא בסדר. הרי נפל דבר בישראל. נשיא התפוטר. כבר נוהל כנגדו משפט ב"כיכר השוק" הציבורית. אבל כתב אישום אין. משה קצב עדיין אינו יודע מתי יינתן לו יומו בבית המשפט כדי שיוכל להגן על עצמו. גם המתלוננות שהוכפשו אינן יודעות מתי תוכלנה להשמיע דברן בפני בית המשפט. היועץ המשפטי לממשלה, שהאחריות לניהול פרשיה זו מוטלת עליו כבר יודע, שתפארתו לא תהייה על ניהול התיק עד כה. מותר לקוות שישכיל לא לרשום על שמו  כישלון כזה שיחייב אותו לתת דין וחשבון  על מעשיו ומחדליו בנושא.

:קטגוריותאקטואליה
 1. צבי
  12 במאי 2008 ב- 10:58

  הפרשה כולה סובכה ע"י כל מי שנוגע בדבר: ראשית, היועץ המשפטי לממשלה, בסידרה החלטות נמהרות והתבטאויות בלתי שקולות; הוסיפו על כך שופטי בג"צ, בדיון דמגוגי ומתחנף מאין-כמותו, שדחק את הפרקליטות לפינה וסיפק תחמושת מן-ההפקר לקצב ולפרקליטיו. עתה, קשה דרכו של היועץ, דווקא בשל נוהגם הבלתי אחראי של שופטי בג"צ.
  ונכון, היועץ חייב לגבש כתב אישום במהרה. מיסמוס נוסף של הפרשה יהא בעל משמעויות הרסניות. מצבו של היועץ כיום איננו קל, שהרי בג"צ דחק בו להעלות נימוקים שכיום יקשו עליו לגבש אישומי אונס ממש. ובכל זאת, עליו להחליט, ויפה שעה אחת קודם.
  ועדיין, אל-נא נשכח: קצב איננו טלית שכולה תכלת. הוא הודה בפומבי בעבירות כלל לא קלות, דוחות. התנהגותו שלו לאורך הפרשה הוסיפה והצביעה על דמותו השלילית.
  אז, אנא, יש מתלוננות, נפגעות, נעשו מעשים חמורים. אל ניתן לטעויות הרשויות להאפיל על העבירות ועל העבריין.

 2. 12 במאי 2008 ב- 12:11

  צבי – זה שהפרקליטות והיועץ המשפטי שהוביל את המהלכים סיבכו את הטיפול לא מקנה להם שום נקודת זכות. ההיפך הוא הנכון.הם חייבים להגיש כתב אישום ללא דיחוי בלי גמגומים ובלי תירוצים והסברים.אם הם לא יכולים שיסיקו מסקנות.

 3. רוחמה
  12 במאי 2008 ב- 12:14

  זאת כל הצרה, שבאותו יום שמר מזוז הודיע שקצב יואשם בעבירת אונס באותו רגע נוצר עניין בעייתי. מר מזוז היה צריך לבחון את הדברים לעומק ולאורך זמן ולקבע את הטיעונים שלו לא על עבירת אונס הקשה להרשעה, אלא על הטרדות מיניות
  עם תוספות של "בעילת עובדת בהסכמה"
  שזה הסעיף עבור העבריין קצב.

  קצב הטריד עובדות וניצל את יחסי עובד מעביד לסיפוק יצריו. זאת עובדה. אף אשה לא מתלוננת סתם, ויש פה יותר מדיי נשים שהתלוננו.
  סעיף הטרדות מיניות במקומות עבודה הוא מספיק חמור, ולא היה צריך לצאת בהכרזות על אונס, כי הסיכוי שקצב יואשם באונס היה קלוש מלכתחילה.

  כתוצאה מהתנהלות זו, ועוד הרבה מאוד דברים אחרים – לא ממוקדים, נעשתה ערימה אחת של פלונטרים שקצב מרוויח ממנה כרגע את חירותו.
  לכן יש גם הרגשה של אי עשייה בפרקליטות, אם כי הם בוודאי עושים שם והרבה. מנסים לצאת מהפלונטרים.

  הפוסט שלך יוצא לא במקום ולא בזמן, כי גם פלונטרים דינם להפתר, קצב צריך להיות מואשם בסדרה של הטרדות מגונות עם תוספות כאלה או אחרות למעשיו, את סעיף האונס לסעיף אחר גם אם הוא אנס.

 4. צבי
  12 במאי 2008 ב- 12:27

  אנא, קרא בטובך את כל שכתבתי. תגובתך חלקית.

 5. 12 במאי 2008 ב- 14:02

  צבי – אין בינינו מחלוקת
  רוחמה – לדעתי הפוסט הוא בזמן הנכון. הדברים שכתבת דווקא מחזקים זאת. מתי יהיה זמן נכון בעוד שבוע? חודש ? שנה? נכון שהפרקליטות והיועץ סיבכו את העניין. זו לא סיבה לאפשר להם למשוך זמן. מעניין שאף אחד כבר לא שואל להיכן נעלם כתב האישום. נרדמנו?הרי לא מדובר בעניין של סתם וכל מילה נוספת מיותרת כאן.

 6. רוחמה
  12 במאי 2008 ב- 16:46

  לא נרדמנו, אבל זבנג וגמרנו לא יילך במקרה המסובך הזה. תרגע. זה שתהיה מליץ היושר של קצב לא יפתור לו את הבעיות. סיבה של מי זה לא לאפשר זמן? מי ממהר חוץ ממך ומקצב????????
  בטח ששואלים, שואלים גם שואלים, ומה שכתבתי לא מחזק את מה שכתבת, אלא מחזק את האמת שמזוז שיבש
  גם 3 שנים בכלא בגין עבירה של בעילה בהסכמה זה משהו, יותר טוב מכלום בשביל הרודן ועבריין המין קצב.

 7. 12 במאי 2008 ב- 19:36

  רוחמה- איך הבנת שהפוסט הזה משמש "מליץ יושר" לקצב. צריך לקרוא מה שכתוב ולא להבין מה שלא נאמר.

  כתבתי שיש להגיש כתב אישום בהקדם ולא למשוך זמן. החקירה הסתיימה כבר לפני זמן.. נדמה לי ,בניגוד למה שכתבת, כי משה קצב דווקא מעוניין שלא יוגש כתב אישום בהקדם ושהזמן יחלוף. הרי זה משרת אותו. נכון שהפרקליטות והיועץ סיבכו את העניין. לא כתבתי שיבשו כמוך, כי נראה לי שלא עשו זאת בכוונה. לסיכום – צריך כבר להגיש כתב אישום- אם נדרש לאור המצב שנוצר, לפתוח את החקירה מחדש, אז שימסרו הודעה לציבור, יסבירו מה קרה ויעשו הפעם את העבודה כמו שצריך.

 8. 12 במאי 2008 ב- 20:34

  שמנסה לייחס הגיון למערכת המשפטית.

  הוא חמק כאן מבלי שאיש נזעק…

 9. גולדלבט משה
  12 במאי 2008 ב- 22:11

  אני מסתכן בהימור. להערכתי משה קצב והיועץ המשפטי לממשלה מעוניינים עדיין בעסקת טיעון. לא אתפלא אם ישנם מגעים להחייאת העסקה בכפוף לדרישה שהפרקליטות לא תבקש קלון. המוצא יהיה שהפרקליטות תודיע כי סוגיית הקלון ממילא מסורה לשיקול דעת בית המשפט והיא תותיר את הנושא לשיקולו. בית המשפט-יקבע כי הואיל ולא הייתה דרישה מיוחדת לעמוד קלון והואיל וכתב האישום כל כך תמים בעובדותיו הרי שבגלל לטיפה פה ושם לא ייקבע לנשיא לשעבר קלון-אם כי כמובן ההחלטה תתקבל בלבטים קשים מאד

 10. יוכי
  12 במאי 2008 ב- 22:56

  לכל המבינים הגדולים בפרשת קצב, ובמיוחד הגברים שכל כך מבינים לליבו. מילה לא כתבתם על הנשים האומללות שחייהן נהרסו, מילה לא כתבת אתה בעל הבלוג ולא התייחסת לרגשותיהן, לעדויותיהן, ולאובדן הערכים התהומי שמשחית את פני החברה הישראלית כולה, מדוע אתה לא מתייחס ולו במילה למה שעבר על כל אחת ואחת מהן
  ורק בגלל זה – דבר ממה שכתבתם לא יקרה!

  אם מר קצב ייצא נקי מהפרשה הזאת, יש שתיים שמתכוונות לתבוע אותו תביעה אזרחית
  נתראה שם.

 11. 13 במאי 2008 ב- 0:35

  ליוכי – לא מצאתי בתגובות כאן אף לא אחד, או אחת שהבין/ה במירכאות או בלי ללבו של קצב. עמדתי היא כי צריך להגיש נגדו כתב אישום בהקדם ולכלול בו את כל העבירות. לא לרכך ולא לעגל ובתנאי שישנן ראיות. כתבתי בעבר ויותר מפעם, כי מן הראוי לאפשר למתלוננות גם למסור עדות בבית המשפט, אם רצונן בכך. את הפרשה יש לברר עד הסוף בבית המשפט, לא בעיתונות. לדעתי הפרקליטות נכשלה בניהול התיק עד כה . העיכוב בהגשת כתב האישום משרת את קצב ופרקליטיו המעוניינים לשחוק את העניין הציבורי בנושא. הם מצליחים בכך . כפי שכתבתי איש כבר כמעט אינו שואל מדוע לא הוגש כתב האישום. אם משה גולדבלט צודק בניחושו יהיה זה "יום הכיפורים" של הפרקליטות ומישהו שם יצטרך לתת את הדין . אסור שזה יקרה.

 12. יו
  13 במאי 2008 ב- 11:10

  נשיא, ראש ממשלה, שר אוצר, שר משפטים, שר תשתיות, שר בטחון, רמטכל, ראש משטרה.

  תוך שנה אחת, פור פאקינג גודס סיק. ממון וזיונים. כמה משעמם.

  אנושי, אנושי מדי.

  וזהו רק קצה הקרחון. מושכי החוטים האמיתים, הנסתרים והמדושנים, לעולם לא יחשפו. הם הממנים והמממנים. את השלטון (דרך הבחירות, ג'ובות), את מוסדות החינוך הגבוה (נקנה פקולטה ע"ש הסבא ונכתיב סילבוס ומחקרים), את הבטחון (מלחמה זה יופי לעסקים) ושליטת המוח של המידיה (הסייט שלי הכי מעוצב והכי כוכב נולדי). וככה עבדותינו מונצחת. לעד.

  מנחם, אכן צודק אתה, אבל לך תלחם בלפיתת מערכות כזו. איץ יוסלס. בו ניתן להם את הזמן. או שהפריץ ימות או שהכלב ימות או שאלוהים ילמד את הכלב לדבר.

  קצב פשוט מגוחך וכלללל כך אשם, אבל הוא תוצר של שיטה.

  תפנימו, הכל נחשף, אפילו החשוף. לא לעולם חוסן.

  יו

  ת

 13. משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  13 במאי 2008 ב- 13:49

  כל העבירות יכללו, הסר דאגה מליבך, מן הראוי שהן תמסורנה עדותן בבית המשפט ושוב, אם הן לא תמסורנה כי יוחלט שקצב טהור מרבבה, לא כי הן
  משקרות, הן יפנו לבית משפט בתביעה אזרחית
  .

 14. FLEXOX
 15. ציונה
  4 בספטמבר 2008 ב- 0:33

  משה קצב בלי כתב אישום
  האם העדרו של כתב האישום נובע מכך שהפרקליטות מתקשה לגבש את סעיפיו? אולי נסוגו מהאישומים שכבר גובשו? * ההיגיון אומר שאם לפרקליטות יש מספיק ראיות ברות תוקף שניתן לבסס עליהן כתב אישום, הרי כבר היו מגישים אותו לבית המשפט.* מכיוון שעדיין אין כתב אישום צריך לשאול מדוע * אבל, אף אחד לא שואל * זה לא נכון וזה לא בסדר.* אחרי כל הרעש והצלצולים אלה העובדות, נכון לימים אלה: משה קצב, שהיה בעבר נשיא המדינה, אולץ להתפטר מכהונתו כחצי שנה לפני סיומה, בעקבות חקירת משטרה והודעות היועץ המשפטי לממשלה כי יוגש כנגדו כתב אישום בגין עבירות מין חמורות שביצע . אין בכוחן של שורות הפתיחה האלה לבטא את "מחול השדים" התקשורתי ואח"כ גם הציבורי, שהתחולל במדינה ועורר הדים בלתי מחמיאים גם בחו"ל בעקבות חשיפת הפרשה. כמו בפרשת החשדות החדשים נגד ראש הממשלה, גם הדיון הציבורי בפרשת עבירות המין של הנשיא קצב החל בהדלפה. את ההדלפה הראשונה, ואלו שבאו בעקבותיה, ליוו תדרוכים לא לייחוס ו"תדלופים". תחילה ממקורות משטרתיים ואח"כ גם מחוגי הפרקליטות. בכל אלו תוארו עבירות חמורות ביותר שביצע לכאורה משה קצב, חלקן אפילו בעודו מכהן במשרתו הרמה. ההיסטריה הציבורית הגיעה לשיאה לאחר התבטאות פומבית ( תוספת שלי "אנס" "עברין מין סידרתי ")של היועץ המשפטי לממשלה בדבר חומרת העבירות. גם הנשיא ויועציו לא ישבו בשקט . החל תהליך של הכפשת המתלוננות, תיאורים בלתי מחמיאים כנגד החוקרים ותיאוריית קנוניה פוליטית שנרקמה נגד הנשיא על מנת להדיחו. (המתלוננות מצידן הגיבו בפומבי בתיאורים מדויקים מה עשה כבוד הנשיא ואיך נהג בהן) בסופו של דבר החליט היועץ המשפטי לממשלה על הגשת כתב אישום "רזה" כנגד קצב בתמורה להודאתו באשמה, בעבירות קלות בהרבה מאלה שיוחסו לו, גם בהדלפות המוקדמות וגם בהתבטאויות היועץ המשפטי לממשלה. כיוון שבמקומותינו כמעט שום דבר לא מתקדם בלי בג"צ, נאלץ היועץ המשפטי לטרוח הרבה על מנת להסביר שם את הפער בין תאור העבירות בע"פ ובין כתב האישום. והנה בפתיחת משפטו , במקום להודות באשמות שיוחסו לו בכתב האישום המרוכך קם הנאשם משה קצב ואומר לתדהמת אנשי הפרקליטות: "לא מודה באשמה. זכאי אני." בנסיבות אלה כשחמתם בוערת , נאלצו אנשי הפרקליטות למשוך את כתב האשמה מבית המשפט, ולחזור ולהבטיח כי עד מהרה יגישו כנגד הנשיא לשעבר כתב אישום חדש "חמור בהרבה" מזה שהוגש במסגרת עסקת הטיעון. כאומרים במלחמה כמו במלחמה. מאז חלפו שבועות לא מעטים. וכתב אישום כנגד משה קצב אין. אולי יוגש בקרוב ואולי לא. אולי יכלול סעיפי עבירה חמורים ואולי לא. אין לדעת. מה שידוע הוא כי לאחר כל מה שקרה יושב לו משה קצב בביתו לאחר ש(אולץ)להתפוטר בבושת פנים , וחרף כל ההודעות, כתב אישום כנגדו לא הוגש. בינתיים פרצה לה לכותרות הפרשה החדשה של החשדות כנגד ראש הממשלה וההדלפות מהמשטרה והפרקליטות כוונו למישהו אחר שאותו יש לשפוט עכשיו כמנהגנו ב"כיכר השוק". כדי להסיר ספק אין באמור כדי לקבוע שההאשמות נגד הנשיא לשעבר אינן נכונות או שאין ממש בחשדות נגד ראש הממשלה. אבל לא יכול להתקיים מצב שבו המשטרה והפרקליטות ייצרו מצב שבעקבותיו יסולקו ראשי המדינה מכהונותיהם, בשל האשמות על עבירות שביצעו (לכאורה) וכל זאת ללא הוכחות של ממש וללא כתב אישום. נחזור לכתב האישום שאיננו נגד משה קצב : האם העדרו נובע מכך שהפרקליטות מתקשה לגבש סעיפי עבירה חמורים מאשר אלה שגובשו במסגרת עסקת הטיעון? אולי כבר נסוגו מהאישומים שכבר גובשו? ההיגיון אומר שאם לפרקליטות יש מספיק ראיות ברות תוקף שניתן לבסס עליהן כתב אישום, הרי כבר היו מגישים אותו לבית המשפט. מכיוון שעדיין אין כתב אישום צריך לשאול מדוע? אבל, למרבה הפלא אף אחד לא שואל. וחלף כבר מספיק זמן. אין עיסוק תקשורתי בסוגיה , אין פניות של ח"כים ( מה עם החכיו"ת הגב' גלאון תאבת הצדק? ) ליועץ המשפטי, כלום. שקט ודממה כאילו לא קרה דבר. זה לא נכון וזה לא בסדר. הרי נפל דבר בישראל. נשיא התפוטר. כבר נוהל כנגדו משפט ב"כיכר השוק" הציבורית. אבל כתב אישום אין. משה קצב עדיין אינו יודע מתי יינתן לו יומו בבית המשפט כדי שיוכל להגן על עצמו. גם המתלוננות שהוכפשו אינן יודעות מתי תוכלנה להשמיע דברן בפני בית המשפט. היועץ המשפטי לממשלה, שהאחריות לניהול פרשיה זו מוטלת עליו כבר יודע, שתפארתו לא תהייה על ניהול התיק עד כה. מותר לקוות שישכיל לא לרשום על שמו כישלון כזה שיחייב אותו לתת דין וחשבון על מעשיו ומחדליו בנושא.
  מזוז אינו טיפש הוא יעשה מעשה רחב או מעשה הרב הראשי לישראל ובאין כתב אישום ואשמה הוא יוציא כאילו סיכום ציבורי על חומרת המעשים. זו דרכו של האיש וחבל על כל שניה ושניה שמותירים בידיו עוצמה שכזו

 16. ציונה ר'
  23 בפברואר 2009 ב- 22:10

  משה קצב, שהיה בעבר נשיא המדינה, אולץ להתפטר מכהונתו ולא רק קצב,גם השר נאמן השר רפול השר שיטרית מהסוכנות אולמרט ועוד ועוד.מסתבר כי השליט הכל יכול זה היעץ מזוז בעידודה של הגב' בייניש ואנחנו עוד פחדנו מליברמן?

 1. 3 באפריל 2011 ב- 8:57

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: