ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > יו"ר תעשיינים ומזכ"ל ההסתדרות – כ"ספינולוגים" מצליחים

יו"ר תעשיינים ומזכ"ל ההסתדרות – כ"ספינולוגים" מצליחים


שני הבכירים מודים כי הצעתם לכפות על הנגיד בחקיקה הפחתת ריבית הייתה "ספין" על מנת "לעבוד" על מעצבי דעת הקהל בתקשורת, המחוקקים בכנסת, הפקידות הבכירה במשרדי הממשלה, שרי הממשלה ונגיד בנק ישראל. כל זאת בעבור… נכונות לקיים דיון בנושא ירידת ערך הדולר.

 

הדיון בסוגיית שערו המתדרדר של הדולר והתחזקות השקל מולו התנהל בועדת הכספים של הכנסת  (13/2/08) על רקע הודעתם  של יו"ר התאחדות התעשיינים שרגא ברוש ושותפו/עמיתו מזכיר ההסתדרות עופר עיני כי הם יוזמים הצעת חוק שתכפה על הנגיד הורדת ריבית.צעד כזה, לדעת השניים, יביא להתחזקות הדולר ולשיפור רווחיות היצואנים. לדעתם אם יגרום גם לעלייה באינפלציה אז לא נורא, משום שהעלייה הזו תהייה עליה קטנה בלבד.

אין צורך להיכנס ברשימה זו למרכיבי הצעת החוק שתביא לתוצאה הרצויה לתעשיינים ולמזכ"ל ההסתדרות. זאת משום שבמהלך הדיון בוועדת הכספים הודיעו השניים שהם מושכים את הצעתם. לא רק מושכים הצעתם, הם בכלל לא התכוונו ברצינות לקדמה. כל מה שביקשו היה להעלות על סדר היום את התדרדרותו של המטבע האמריקני  וירידת הרווחיות של היצוא כתוצאה מכך.

מזכ"ל ההסתדרות אמר כי אם לא היו  מודיעים על כוונתם לכפות על הנגיד בחקיקה הפחתת ריבית שתביא לעליית שער הדולר, – איש לא היה מוכן לקיים דיון רציני כיצד לסייע לתעשיינים. הצעת החוק, לדברי יו"ר התעשיינים ומזכ"ל ההסתדרות, גרמה לנכונות לקיים דיון רציני בנושא ובזאת יש לראות הצלחה. שני  המכובדים הללו לא טרחו לציין שעוד לפני הדיון בועדת הכספים הודיעו חברי כנסת רבים כי לא יתמכו בהצעה וכי יש צורך לשמור על עצמאות בנק ישראל. הנגיד עצמו, שכנראה מתייחס למציעים כאנשים רציניים הודיע במסיבת עיתונאים כי הוא מתנגד לרעיון וכינה אותו פופוליסטי משום שאין לפתור בעיות נקודתיות בחקיקה לטווח ארוך.

בסופו של דבר כל הדיבורים לא העלו, כמובן, דבר מעשי , פרט לשביעות הרצון של יו"ר התעשיינים והמזכ"ל. אם הם מרוצים מי אנחנו שנקלקל להם. אבל בכל זאת מתעוררות מספר שאלות.. נכון שהציבור הישראלי כבר מורגל ב"ספינים" ותרגילים תקשורתיים למיניהם. אבל זו הפעם מודים שני הבכירים בעצמם וזה החידוש,כי הפעילו "ספין" תקשורתי על מנת "לעבוד" על מעצבי דעת הקהל, בתקשורת, המחוקקים בכנסת, הפקידות הבכירה במשרדי הממשלה, שרי הממשלה ונגיד בנק ישראל. כל זאת בעבור… נכונות לקיים דיון בנושא ירידת ערך הדולר. ומה הלאה?  איך תהיה ההתייחסות לאמירותיהם של שניים אלה, יחד או לחוד בעתיד? היום  הם הגדירו את הצעתם כ…סתם או כ..סרק סרק. כיוון שהצליחו למשוך תשומת לב לרעיון החקיקה שהעלו  תחילה, הצליחו לאחר שהתקפלו ממנה, גם לצרוב בתודעה שפעלו באמצעותה ליצירת "ספין" ותו לא. צריכים הם לקוות שלא יתייחסו אליהם בעתיד כ"ליצני ספינים" שאין להתייחס ברצינות הראויה לדבריהם..
 1. דון קישוט
  13 בפברואר 2008 ב- 17:13

  1. היכן הימים הטובים הללו, כאשר הסתובבו בלילינבלום פקידים שלוחי בנק ישראל עם מזוודות ג'יימס בונד מלאות בדולרים, לשם שמירה על ערך השקל שלא יירד יתר על המידה בשוק השחור… כעת ניתן להוציא את השיטה מן הנפטלין ובאותה השיטה – אבל בהפוכה – לשלוח את הפקידים חמורי הסבר לפדרל ריזרב (אשר מאז המשבר עבר לשמירת יתרות הבנק בשקלים) עם מזוודות מלאות בשקלים, וכך להציל את כלכלת ארה"ב המתמוטטת…תחי מדינת ישראל!!!

  2. היצואנים בוכים, אך היבואנים צוהלים ואינם חושבים לרגע להעביר את ההוזלות לצרכנים. למישהו ישנו ספק, מה היה קורה במקרה ההפוך? אין צורך להתנבא, שכן תרחיש זה כבר קרה, וכולם יודעים מה היו התוצאות…בעלי העסקים יודעים רק לבכות, אך אינם משתפים את הציבור הרחב ברווחיהם כאשר הם גדלים…

 2. אבו-חומוס
  14 בפברואר 2008 ב- 16:43

  לא לחינם קיבלת תואר.

 3. דון קישוט
  17 בפברואר 2008 ב- 10:43

  ספק אינו מקנן בלבי, כי מומחה אתה בהכנת חומוס (היכן המסעדה שלך?), אך בזה מסתכמים כל כישוריך, ושכל רב אין בקודקודך. כל תינוק יכול היה להיווכח, כי התגובה נאמרה בסאטירה ובעוקצנות כלפי כל אלו, אשר מאמינים (ואלו ה"דון קישוטים" האמיתיים), כי ישראל יכולה להשפיע על שער הדולאר ועל כלכלת ארה"ב כולה ע"י הורדת הריבית. ראינו מה קרה לנגיד הקודם קליין, אשר בשנת 2002 נכנע ללחצים, הוריד את הריבית בבת אחת. התוצאות לא איחרו לבוא, והאיפלצייה באותה השנה זינקה ל6.2%. אח"כ נאלץ לשוב ולהעלותה בבהילות פעמיים באמצע החודש…

  אגב, שמי דון קישוט – ויו חלומה ולא שרוקה!!!(מלשון "לקשט").

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: