ראשי > אקטואליה > מדברים שטויות מה – volvo

מדברים שטויות מה – volvo


הכותרת אמנם אינה מתאימה לכל דבר שיאמר מתחתיה ברשימה זו, אבל היא משקפת את הדברים. להלן מספר דיווחים תקשורתיים על "אמירות שפר" מפי אנשי צמרת אצלנו, שרים, או אנשי  עסקים בכירים שפורסמו בימים האחרונים. נכון שגם אנשים רגילים שאינם מעוטרים בסמלי מעמד או סטאטוס, אומרים ועושים שטויות לפעמים, אבל לא ברמה של המקבץ שיובא להלן :
 
*השר רפאל איתן, כיום ראש מפלגת הגמלאים, שר בממשלת ישראל , חבר בקבינט המדיני הביטחוני ובכיר מאד בעבר בממסד המודיעין והביון של ישראל, מגלה בדברי ההספד בהלוותו של העיתונאי שייקה בן פורת, כי העיתונאים שייקה בן פורת ואורי דן פעלו באירופה כסוכני המוסד. ככל הידוע, זו הפעם הראשונה שמידע רגיש זה נחשף פומבית ורשמית, ועוד מפיו של מי שמכהן כיום כשר בממשלת ישראל.  איתן גילה עוד, כי כאשר דיווח בשעתו לראש המוסד דאז, מאיר עמית, על דבר גיוסם של שני העיתונאים, מבלי שקיבל קודם לכן את אישורו המוקדם של עמית, הוא קיבל מעמית מכתב נזיפה. בהלוויה ציטט איתן מאותו מכתב.

דומה שאפילו אנשי התקשורת, והיו בהלוויה לא מעט שבאו לכבד זכרו של חברם, לא ידעו כיצד עליהם להתייחס לגילוי הזה. הידיעה על דברי השר אמנם פורסמה אך לא בהבלטה יתרה, וגם לא בכל כלי התקשורת. אנשי התקשורת סברו אולי כי מוטב  לא לעסוק בעניין במשמעויותיו ובהשלכותיו, יתר על המידה . אנחנו נשאל מה רצה כבוד השר להשיג בגילויו זה? לספר שננזף על פעולתו על ידי ראש המוסד דאז? לגרום למצב שהיום, בעקבות דבריו, יכולים מנגנוני מודיעין בעולם לחשוד בכל עיתונאי ישראלי כי הוא סוכן בשירות המוסד ולהתייחס אליו בהתאם? האם המידע נפלט לכבוד השר מבלי שהתכוון לכך מחמת התרגשותו במעמד ההלוויה? לא יתכן שכך היה שהרי הכין מבעוד מועד וטמן בכיסו העתק ממכתב הנזיפה שקיבל, וקרא ממנו בדברי ההספד שלו. העיתונאים ישעיהו בן פורת ואורי דן ז"ל אינם זקוקים לדברי הערכה וסנגוריה. הם היו מהעיתונאים הבולטים בתקשורת הישראלית בתקופתם. האם העלו לרגע קט בדעתם כיצד יספיד אותם השר רפי איתן? האם רפי איתן מכיר את הביטוי  -סייג לחכמה שתיקה? כנראה שלא. מי ילמד אותו?
 
*אלוף (מיל) יאנוש בן גל, כיום איש עסקים ומאלופי ומפקדי צה"ל הבכירים בעבר, הלא כל כך רחוק, מספר לשומעיו, בהרצאה במסגרת כנס עמותת יד לשריון, מה אמר לו הרמטכ"ל גבי אשכנזי בשיחה פרטית שהתקיימה ביניהם. לדברי יאנוש אמר לו אשכנזי כי "אי אפשר לעבוד עם אף אחד בצבא, כי כולם פוליטיקאים," מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי אשכנזי לא שוחח עם בן-גל כלל במהלך החודשים האחרונים "וממילא לא באה מפיו אמירה שכזו".

יאנוש בן גל, שכבר התפרסם בעבר באמירות בוטות וחריפות, נבהל. בתוך מספר שעות כבר טרח ל"הבהיר" כי יתכן ולא "הבין" למה בדיוק התכוון הרמטכ"ל לעתיד בדבריו, הוא לא התכוון לפגוע באיש וכו' וכו'. לא ברור מה חשב לעצמו האלוף (במיל) טרם שהשמיע דבריו. האם תאר לעצמו שהרמטכ"ל יאשר את מה שציטט מפיו? ואם התכוון האלוף להעלות על סדר היום את הנושא, באמצעות ציטוט מדברים שנאמרו לו, מדוע חזר בו? מה ניתן ללמוד מהאירוע? דבר אחד, שהאלוף אינו אסטרטג כל כך גדול, לפחות לא בזירה הציבורית , ודבר שני: מה שאומרים לו בארבע עיניים ובשיחה פרטית הוא רץ לספר לחברה , אם באותו רגע זה מתאים לו.

*אבי דיכטר , השר לבטחון פנים ובעבר הלא רחוק ראש השב"כ על אבו עלא: "שיגיד תודה. הוא היה רגיל להגיע לפגישות בבגאז'" (מגיב בישיבת שרי קדימה על עיכובו של אבו עלא במחסום צה"ל בדרך לפגישה עם השרה ציפי לבני. – מתוך "הארץ" 16/11/07). שרת החוץ טרחה להתנצל בפני אבו עלא על התקרית. אבל השר לביטחון פנים מצא צורך להגיב כפי שהגיב. פרט לפרסום ב"הארץ" לא מצאתי את אזכור תגובתו זו של השר בשום כלי תקשורת אחר, אולי העורכים סברו שבאמת זה כבר לא ראוי לפרסום, ורק "הארץ" אזר עוז לפרסם וגם זאת במסגרת טור פרשנות , אבל לא סביר שהדברים הם פרי דמיונו של הכותב והשר כלל לא אמר כך או דברים דומים. הכחשה אגב לא הייתה. דומני שמיותר להרחיב על משמעותה, תועלתה והגיונה של תגובת השר המכובד…

הדוגמאות שלעיל הן לקט מקרי בלבד מהימים האחרונים. (כל מי שיקרא רשימה זו יכול בודאי להיזכר בדוגמאות נוספות ומוזמן לאזכרן במסגרת התגובות, אם ימצא לנכון) למרבה הצער דברי הבל ושטות, אמירות בלתי שקולות ומזיקות מפי ממלאי תפקידים בכירים בהווה ובעבר, הן כמעט חזיון יום יומי במחוזותינו. הרצון לראות בהם אנשים שאפשר לסמוך על תבונתם ושיקול דעתם מתברר כשאיפה בלי כיסוי במציאות (אמנם לא כולם). אריאל שרון ניסה להימנע מאמירות בלתי שקולות על ידי הימנעות מהצהרות  ומיעוט ראיונות. יש לו מחקים המנסים ללכת בעקבותיו. אבל זה לא פשוט. כי גם לשתוק צריך לדעת איך ומתי.

:קטגוריותאקטואליה
  1. אסף
    20 בנובמבר 2007 ב- 13:11

    הוא השר בנימין בן אליעזר, שניצל את היותו שר ביטחון לשחרר פרטי מידע בכנסים פוליטיים על מנת לחפות על חולשתו בדיבור מושכל מול קהל.

  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: