ראשי > אקטואליה > האם יגן מבקר המדינה על החשב הכללי (גם עדכון וגם תיקון)

האם יגן מבקר המדינה על החשב הכללי (גם עדכון וגם תיקון)


 החשב הכללי, ד"ר ירון זליכה שוב עושה כותרות. ב"אופן מקרי" לחלוטין נענה להזמנת קול ישראל וביום חקירתו הראשון של ראש הממשלה בעניין פרשת מכירת בנק לאומי , הליך שבהקשר לו התלונן החשב נגד ראש הממשלה אצל מבקר המדינה, העניק לרדיו ראיון נרחב. וכך בעוד ראש הממשלה משיב במעונו לשאלות חוקרי המשטרה, ומחוץ למשכן ממתינים כתבים רבים הצמאים לכל בדל ידיעה אודות החקירה , יושב ד"ר זליכה באולפן הרדיו ומשם מטיח האשמות וכינויי גנאי בכל צמרת השלטון הכלכלית ובין השאר בראש הממשלה, ביועץ המשפטי לממשלה, באחותו, בנציב שירות המדינה , במנכ"ל האוצר בעבר ועוד ועוד..
אין ספק זליכה והא איש מקצוע. הוא מאמין בכל ליבו כי חשף התנהגות לקויה אפילו פלילית של ראש הממשלה בעניין המכרז למכירת בנק לאומי. על פי דבריו תלונתו למבקר המדינה חשפה שחיתות של ראש הממשלה וליקויים קשים בתפקוד בכירים אחרים. ולראיה, המבקר פתח בבדיקה, העביר ליועץ המשפטי לממשלה את הממצאים, וזה האחרון הורה לפתוח בחקירה פלילית ואף אישר לחקור באזהרה את ראש הממשלה בנושא. לא נתיימר לעסוק ברשימה זו בהאשמותיו של החשב, גם לא בסגנונו ויחסי העבודה שהוא מקיים עם הממונים עליו ועמיתיו.
אבל, גם זליכה יודה, יש לו בעיה. הממונה עליו, שר האוצר החליט שלא להאריך את חוזה ההעסקה שלו, ולסיים את שירותו כחשב כללי בתום תקופת ההסכם, בעוד כשבוע. זליכה טוען כי ההחלטה היא בגלל שחשף שחיתות, כהגדרתו. שר האוצר הודיע כי ההחלטה היא פשוט בשל סיום תקופת החוזה ובשל הצורך ברוטציה.
סביב עניין זה כבר קמה סערה ציבורית. חברי כנסת פנו בתלונה למבקר המדינה ודרשו כי יפעיל סמכותו למניעת פיטורים של עובד שחשף שחיתות ובשל מעשה זה מנסים מעסיקיו לנקום בו ולפטרו.
זליכה עצמו –משבח את המבקר בכל הזדמנות ונפגש  עמו אחרי שנמסר לו על הכוונה לסיים את שרותו. אך לדבריו לא  ביקש את הגנת המבקר.(תיקון:בראיון הרדיו האחרון שלו ובפרסומים אחרים טען החשב הכללי כי לא פנה למבקר בבקשה כי יפרסם עבורו צו הגנה. במכתבו של המבקר לשר האוצר, בצרוף הצו, נאמר כי הצו מוצא בהתייחס לתלונת שני חברי כנסת שביקשו מהמבקר לפרסם צו כזה. זליכה עצמו, נאמר במכתב הצטרף לבקשה בשלב מאוחר יותר. לא ברור מדוע לא ביקש החשב הכללי בעצמו מהמבקר לפרסם צו הגנה עבורו ורק "הצטרף" לבקשת החכ"ים. זה אמנם הבדל קטן ,אבל יחי ההבדל, גם אם קטן הוא…)  אם תחליט הממשלה על סיום תפקידו , מאיים זליכה כי יפנה בנושא  לבג"צ. מבקר המדינה, לא פרסם עד  כה צו הגנה לזליכה בפני פיטורים, על פי סמכותו בחוק. לשכתו מסרה כי המבקר בודק. מנגד יצאו הדלפות לתקשורת ממשרד האוצר, כי במקרה של פרסום צו כזה יפנה המשרד לבג"צ בדרישה לפסול את הצו כי בנסיבות המקרה אין זה בסמכותו של מבקר המדינה. לפרסם צו הגנה .
עניין סיום כהונתו של החשב הכללי ומינוי מחליף אמור היה לעלות על סדר יומה של הממשלה מייד אחרי חג הסוכות, אך בנקודה זו התערב מבקר המדינה. מנהל נציבות הציבור במשרד מבקר המדינה, עו"ד הלל שמגר, פנה לשר האוצר וביקש שלא לנקוט כל פעולה בעניינו של זליכה עד שהמבקר יסיים לבחון את עניינו ויגבש עמדתו בשאלה אם להוציא צו הגנה בפני פיטורים לטובת החשב הכללי.
שר האוצר נענה לבקשה ודחה את העלאת הנושא בממשלה בשבוע ימים. העניין יעמוד אפוא על סדר יומה של הממשלה ביום ראשון הקרוב. מבקר המדינה למרות אהדתו הבלתי מוסתרת לחשב הכללי ופעילותו, נמנע בינתיים מהוצאת הצו שבסמכותו. ברשימה קודמת כאן כתבתי כי מבקר המדינה נמצא בדילמה. החשש הוא כי אם יפרסם צוו כזה, הדבר לא יעמוד בנסיבות המקרה בבחינת בג"צ. 

(ראה קישור   http://www.notes.co.il/raboy/36014.asp )

מצד שני, דחיית דרישת חברי הכנסת להוצאת צוו הגנה לחשב הכללי תשדר מסר שלילי ויכולה להתפרש כאילו המבקר מבקש להרחיק עצמו מד"ר זליכה ויש כאן "מצמוץ" של המבקר בפני השלטון הנחקר.

כך או אחרת דומה שהכדור עתה הוא במגרשו של מבקר המדינה. הוא צריך לקבל החלטה בבקשת חברי כנסת להגן על החשב חושף השחיתויות, לכאורה. המבקר צריך לקבוע עמדה נוכח כוונת הממשלה להחליט על הפסקת כהונת החשב כבר ביום א' הקרוב. הוצאת צו תאלץ את המבקר להגן על עמדתו בבג"צ, וכלל לא ברור מה תהיה עמדת היועץ המשפטי לממשלה בעניין. אם יחליט כנגד הוצאת צו הגנה, הדבר עשוי להתפרש כהפניית כתף קרה למי שהעז להתלונן כנד הצמרת. אם המבקר  לא יחליט, ודאי הבג"צ יפנה אליו שאלה.
                         =-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

עדכון:כשלש שעות לאחר פרסום פוסט זה הודיע מבקר המדינה על פרסום צו הגנה זמני, המונע בשלב זה מהממשלה להחליט על סיום כהונתו של ירון זליכה כחשב כללי.

:קטגוריותאקטואליה
 1. משיח
  10 באוקטובר 2007 ב- 17:58

  רוצים לסרס את זליכה, כשם שעשו לוועדת זיילר. בניגוד לבכירי השירות הציבורי — שום גוף עסקי לא יעז להעסיק את זליכה לאחר פרישתו. יהיו כבר מי שידאגו לזה. הוא שרף את עצמו במו ידיו. המקום היחיד הפתוח, אולי, בפניו הוא האגף לטוהר מידות במשרד מבקר המדינה.

  מן הראוי לבקש זליכה מד"ר סליחה…

 2. 10 באוקטובר 2007 ב- 20:16

  יש בעיה למדינת ישראל אם היא מפטרת אותו,

  ולכן זליכה צריך להמשיך בתפקידו.

  שר אוצר בא ושר אוצר הולך אבל אנשי מקצוע בשירות המדינה ברמה של זליכה מעטים.

  כפי שאמרו חז"ל, בני עלייה מעטים

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: