ראשי > אקטואליה > שיעור באזרחות נוסח ארגון המורים העל יסודיים: לשקול הפרת צווי בית הדין "מבחינה נפשית" (1)

שיעור באזרחות נוסח ארגון המורים העל יסודיים: לשקול הפרת צווי בית הדין "מבחינה נפשית" (1)


בארגון המורים העל יסודיים מאד לא מרוצים ואף זועמים על החלטת בית הדין הארצי לעבודה, מלפני מספר ימים, שאסרה עליהם להשבית את פתיחת שנת הלימודים.

בתגובות לתקשורת, מטעם הארגון, בעקבות החלטת בית המשפט, נאמר כי ארגון המורים שוקל להפר את צווי המניעה כנגד השביתה שהוציא בית הדין. אפשרות אחרת היא לערער על פסק הדין והחלטת הארגון תתקבל ב"קרוב". (שנת הלימודים נפתחת בראשית השבוע הבא).

איך שלא יהיה, יו"ר הארגון מצהיר כי המאבק ימשך בכל הכוח, ועד כדי "שריפת המועדון". מאבק ארגון המורים העל יסודיים, למי שעדיין לא הבין הוא כנגד הממשלה, במיוחד האוצר על שלא נענה לדרישה להעלאת שכר.
גם להסתדרות המורים (הארגון השני של המורים) ישנן דרישות, אבל הם סיכמו עם גורמי הממשלה להמשיך במגעים ולא ישביתו את פתיחת שנת הלימודים.

יו"ר ארגון המורים העל יסודיים מאשים כי  בית הדין לעבודה קיבל את החלטתו משיקולים פוליטיים. הוא מסביר כי הנזק היחיד שהיה נגרם מהשביתה היה בקלקול הצילומים החגיגיים של ראש הממשלה ושל שאר הפוליטיקאים בפתיחת השנה. לכן, לטעמו של היו"ר הזועם, ההחלטה למנוע את השבתת פתיחת שנת הלימודים היא פוליטית. (על כן המאבק ימשך עד כדי "שריפת המועדון") אין טעם להיכנס ברשימה זו לדיון במהות תביעותיהם של המורים לתוספות שכר. אולי הם צודקים לגופו של עניין. ואכן בית המשפט השאיר פתוחה את השאלה אם יתיר למורים לשבות החל מהשבוע השני לפתיחת הלימודים , אם המאמצים להגיע לסיכום לא יישאו פרי מבחינתם.

ליבנו לעסקני ארגון המורים. בית המשפט קלקל להם את ההצגה השנתית שלהם –להשבית בכל שנה את פתיחת שנת הלימודים. פעם ארגון זה ופעם הארגון השני. האם יש מישהו שמסכים להערכתו המלומדת של יו"ר הארגון, כי האיסור של בית המשפט להשבית את פתיחת שנת הלימודים נובע מרצונם של השופטים לרצות את הפוליטיקאים, ולאפשר להם להצטלם עם התלמידים בפתיחת השנה? אולי חשבו השופטים גם שחיוני להבטיח את פתיחת השנה בבתי הספר כסדרה ושאינטרס הציבור בפתיחה תקינה של הלימודים מצדיק איסור השבתה בשבוע הלימודים הראשון?

יו"ר הארגון הסביר אתמןל (29/8/2007) בראיון רדיו כי יכול להיות שרבים ממורי הארגון שיגיעו לבתי הספר ביום הפתיחה "בשל צווי בית המשפט שמבוססים על פסק דין גרוע", לא יוכלו "מבחינה נפשית", ללמד כפי שצריך… מה יעשו הקשה המראיין. שביתה איטלקית? לא יכנסו לכיתות? היו"ר לא ידע להגדיר בדיוק מה יעשו, (או לא רצה לפרט) רק אמר כי לא ניתן לכפות ללמד כפי שצריך מכוח צוו  מטעם בית המשפט. הוא אף שאל את המראיין אם יש לו רעיונות .

צריך להאמין כי לא זו גישת רוב חברי ארגון המורים. אבל התנהלות עסקני הארגון בפרשה מעוררת תמיהה ודחייה ללא קשר למהות התביעות. מה ילמדו המורים העל יסודיים את תלמידיהם בשיעורי אזרחות? שבית המשפט פוסק משיקולים פוליטיים פסיקות גרועות? (אבל כשאישר להם בעבר לשבות הוא היה בסדר) שאם הממשלה אינה מקבלת את דרישות המורים, היא תקבל מאבק חריף בלתי מתפשר שפירושו  "חגיגה" שיערכו המורים בבתי הספר ובחינם (כדברי היו"ר)? 

לא כל צעד מחאה/מאבק הוא לגיטימי, גם אם הוא מניב כיסוי תקשורתי.
הערה אחרונה: בשנים האחרונות מרבים ארגוני המורים לדבר על הצורך בהעלאת מעמד המורה ומקצוע ההוראה בתודעה הציבורית . זאת משום שחלה בו שחיקה גדולה. אבל, אם זו תפיסתם את מערכת החוק והמשפט והם מוכנים לקבל רק פסיקות הנוחות להם אז למה ילינו על שחיקת מעמדם בעיני הציבור?

:קטגוריותאקטואליה
 1. אבי
  30 באוגוסט 2007 ב- 17:49

  בית המשפט מנע את זכות השביתה מאגון המורים, מה זה אם לא עסקנות פוליטית של שופטים. השופטים כיום הם לא יותר מסתם עסקנים פוליטים לטובת הממשלה. זכות השביתה היא זכות לגיטימית בכל דמוקרטיה, בישראל מונעים אותה בקלות רבה מדי (כך גם מנעו מהסבלים בנמל תעופה לשבות), עוד מעט לא יתנו לשום מגזר לשבוט, אבל העיקר שכולם אומרים שהם לא מתנגדים עקרונית לזכות השביתה (העיקר שהיא נשארת סתם זכות אמורפית ולא מבוצעת בפועל).
  הבעיה היא שאנשים כמו מנחם שאמור להיות בעלי תפקיד בכיר לשעבר במגזר הציבורי יוצאים פעם אחר פעם נגד המגזר הציבורי ומלאי בוז והתנגדות למגזר זה, לעומת ההערצה שהוא רוכש למגזר הפרטי. חבל מאוד שאלו בעלי התפקידים הבכירים שלנו במגזר הציבורי.

 2. מנחם
  30 באוגוסט 2007 ב- 18:56

  לאבי – ההחלטה של בית המשפט לאסור את השבתת פתיחת שנת הלימודים אינה החלטה פוליטית. בניגוד לדבריך בית המשפט לא אסר את שביתת המורים. הוא אסר את תחילתה ביום פתיחת שנת הלימודים ולמשך שבוע מאז.בניגוד לדבריך בית הדין לעבודה אינו מונע שביתות בכל מקרה. הוא איפשר את ההשבתה הכללית של המשק שהכריזה ההסתדרות.ויותר מפעם אחת, תוך הפעלת לחץ על הממשלה וההסתדרות לקדם הסדר. הוא גם לא מנע את השביתה הכללית כמחאה על הלנת שכר ברשויות המקומיות.
  צריך לדון בכל עניין לגופו ובלי הכללות. לא בכל מקרה השירות הציבורי מצטיין, ולא בכל עניין הסקטור הפרטי נותן שירות כמצופה.
  ותנוח דעתך -איני נמנה יותר על השירות הציבורי -הייתי בו. לא עוד.

 3. אבי
  30 באוגוסט 2007 ב- 19:36

  השופטים בישראל, שהם לא יותר מעסקנים ממשלתיים פוליטים, מנעו את התקיימות השביתה בזמן האפקטיבי ביותר שלה, שבוע הבא הם ימנעו עוד פעם את השביתה בתואנה פוליטית אחרת. בתי המשפט כיום מאשרים שביתות ליום-יומיים מקסימום (כמו שהיה עם ההשבתה הכללית האחרונה) וגם זה במקרה הטוב וכולנו אמורים להתפעם מהפרוגרסיביות של השופטים. במקרים קיצוניים כשהממשלה לא משלמת שכר! ועוברת באופן בוטה על החוק, בית המשפט מועיל בטובו לאשר שביתות ארוכות יותר, הס מלהזכיר שיפור תנאים של העובדים, פיטורין או סתם פגיעה בזכויות העובדים (בית המשפט סירב לאשר את שביתת הסבלים בנמל התעופה שנגרמה בגלל פיטורין המוניים לא מוצדקים של עובדים אירעיים), שביתות כיום אמורות להיות רק במקרים של רעב כשלא משלמים בכלל שכר. כך ישראל הופכת למדינה המערבית בה יש הכי הרבה עובדי קבלן, עובדים עניים והיא בעלת הפערים ושיעור העוני השניים בגודלם במערב אחרי ארה"ב שהפכה להיות מדינת המודל עבורנו (הי יש לאן לשאוף, בארה"ב הפערים והעוני אפילו יותר גדולים). אבל אם זו הגישה של האנשים במדינה כנראה שמגיע לנו.
  אתה ושכמותך שיכנעתם אותי לעזוב לסקנדינביה כי באמת שאין עתיד במדינה. דורשים מאיתנו להתגייס לצבא ולהילחם, אבל לא מוכנים לתת לאזרחים תנאים מינימלים והמצב עוד יתדרדר, מניעת השביתה ע"י בית המשפט הפוליטי הוא סימפטום שמלמד על השתלטות הקפיטליזם החזירי על ישראל.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: