ראשי > אקטואליה > מאבק הממסד בשר המשפטים אינו נבון ואינו נכון

מאבק הממסד בשר המשפטים אינו נבון ואינו נכון


בויכוח הנמשך ומתלהט לעיתים בין שר המשפטים לממסד המשפטי מתחזק הרושם כי התהפכו היוצרות. השר מעלה הצעות לשינויים, חלקן הכרחיות ומתבקשות מזה זמן, ואילו מנגד קמה כנגדו זעקת התנגדות. המתנגדים, אישים מהשורה הראשונה של מערכת המשפט: שופטים עליונים בדימוס, פרופסורים ואנשי אקדמיה,פרשנים משפטיים ועוד.
בויכוח הציבורי המתלהט לא חסרים ביטויים חריפים, דברי גינוי, איומים , גם הכפשות אישיות – הכול כנגד השר הבא ל"פגוע ולרסק את מערכת המשפט בישראל." השר מצידו אינו מתבל דבריו בביטויים עסיסיים יוצרי כותרות. הוא אינו מאיים "לגדוע ידו" של איש, כמאמרו של הנשיא בדימוס של בית המשפט העליון מיכאל חשין. הוא גם אינו מציג עצמו כ"לודר" היוצא לקרב, כאמירתו של השופט בדימוס.  השר מבקש  דבר אחד: התייחסות עניינית להצעותיו.
נוכח שורת האישים המכובדים שהתגייסו לעצור את השינויים שמבקש השר להכניס למערכת המשפט לא נוח להשמיע דעה אחרת. אפילו אם אלה התוקפים את השר והצעותיו אינם מתייחסים עניינית להצעותיו ואינם מפרטים מה הנזק יגרם אם תיושמנה. אפילו אם הם מנהלים את הויכוח לגופו של אדם ולא לעצם העניין, גם אז קשה להתעלם ממשקלם הציבורי וממעמדם ולהביע דעה הפוכה.
ובכל זאת "לא כל יום פורים" . אי אפשר להתנגד בנימוק שההתנגדות עניינית ולא לנמק עניינית. אי אפשר להתלונן על סגנון כוחני ופוגע של השר, בסגנון נטול טענות ענייניות ומלא כינויי גנאי .
שר המשפטים ניסה להשיב לטענות שמשמיעים נגדו בראיונות רדיו. סיפר שהגדיל תקנים של שופטים לבתי המשפט, שדחף למינוי עשרות שופטים לבתי המשפט וכיוב'. אין טעם לפרט.
 השר ניסה להסביר את הצעתו להקמת ועדת איתור לבחירת נשיאי בית משפט מחוזי ושלום שתציע לו שמות של מועמדים לתפקיד ולאלה יבקש הסכמתה של נשיאת בית המשפט העליון.כזכור הנשיאה גברת ביניש לא אהבה את ההצעה. היא הגיבה במכתב קשה לשר פרידמן. הנימוק הענייני היחיד במכתב זה ואולי חשיבותו רבה, היה כי השינויים המוצעים יש בהם כדי להפר את "המסורת הקונסטיטוציונית שעל פיה מתנהלת מערכת המשפט שנים רבות" נימוקים נוספים: "ההצעה מעוררת ריב ומדון והשר מקדם תכניות מסוכנות משיקולים לא ענייניים…" אני לפחות לא מצאתי נימוקים ענייניים בטענות הללו.
השר התלונן בראיון הרדיו כי את מכתבה הזה שלחה נשיאת בית המשפט במקביל אליו ולתקשורת.
בחדשות השעה הקרובה לשידור הובאה תגובת "המקורבים" לנשיאה. הם מסרו כי גם שר המשפטים העביר את הצעתו לתקשורת. הכול נכון. אבל שר המשפטים אינו נשיא בית המשפט העליון.מנשיאת בית המשפט מצפים ליותר..חוץ מזה בהצעותיו אין השר כולל ביטויי גנאי כפי שנכללו במכתב הנשיאה.
אפשר לקבל או להתנגד עניינית להצעות השר, אבל סגנון המאבק שמנהל הממסד המשפטי בהן אינו נכון ואינו נבון. 
ההתלהמות המאפיינת את התגובות כנגד השר אינה משרתת את מערכת המשפט ופוגעת במגיבים. זאת חרף כותרות התקשורת שמבחינתה כל קטטה מעלה את התפוצה, מגדילה את הרייטינג ואת ההכנסות ולגופו של עניין אין זה משנה לה כלל על מה ולמה המחלוקת.
 

:קטגוריותאקטואליה
  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: