לסיים 40 שנות שירות בשביתה מיותרת


הרשימה הזאת לא הייתה מתוכננת. אבל כיום היא מתבקשת גם בהיבט האישי, גם בהיבט הציבורי. לאחר שירות של כ-40 שנים, בתפקידים שונים במגזר הציבורי הגיע המועד לסגירת המעגל הזה . בעוד מספר ימים אפרוש מתפקידי האחרון בשירות, אך לא תיארתי לעצמי שיהיה זה על רקע שביתה כללית כולל  שביתה, בעל כורחי, שלי.
 
השביתה הכללית שהכריזה ההסתדרות בשירות הציבורי מיותרת ופוגעת בציבור. הסברי ההסתדרות כשמנתחים אותם לגופו של עניין – לא משכנעים. מה חשב מזכיר ההסתדרות שאם יזרוק מספר כמו דרישה לתוספת שכר לכל העובדים בשיעור של  10% כשהוא עצמו יודע שלא יקבל זאת , אז ההצעה הנגדית שיקבל תהייה הסכמה להעלאה של 9%? מי שמעלה דרישות בלתי הגיוניות כעמדת פתיחה מקבל בתגובה עמדות המבוססות על אותו "הגיון". על מה מבססת ההסתדרות את דרישתה? על אחוז התוספת שקיבלו חכי"ם , שרים ובכירים אחרים והיא דורשת זאת גם לשאר העובדים. אבל הבכירים שקיבלו את התוספת האמורה אינם נהנים מקידום אוטומטי בדרגה, זחילות שכר  ותוספות אחרות שיתר עובדי השירות הציבורי נהנים מהם. אולי התוספת שקיבלו באמת מופרזת – אז שיטפל בהם הממונה על השכר אם צריך, הוא יודע איך.
 
ההסתדרות טוענת שכבר חמש שנים האוצר אינו חותם עימה על הסכם שכר קיבוצי לעובדי המגזר הציבורי ואחרי סחבת כל כך ארוכה יש הצדקה לצעד החריף של השבתת המשק. אפוא הייתה ההסתדרות משך חמש שנים אלה? רק לפני מספר חדשים הכריזה על שביתה כללית במשק על רקע אי תשלום שכר לעובדי רשויות מקומיות. זו באמת הייתה שביתה צודקת. אבל מדוע לא העלו אז גם את העניין שלשמו הם הכריזו עכשיו על שביתה? מי שמשתמש בנשק "יום הדין" וסוגר את המדינה ושירותיה לעיתים מזומנות וכל פעם בנימוק אחר מאבד אמינות ותמיכה ציבורית.
 
אתמול קבע כאן דניאל בלוך ברשימתו כי השביתה מוצדקת משום שניתן היה לסכם בנקל על מקדמה של  3% לעובדי השירות הציבורי אך משום שהאוצר הציע הצעה מגוחכת ומעליבה לא היה מנוס…
http://www.notes.co.il/daniel/34577.asp
 
אם הסיכום צריך בסופו של דבר, להיות העלאת שכר בגובה של 3 – 4 אחוזים הרי  הצעת הפתיחה של שר האוצר היא בהחלט במתחם המו"מ שיש לנהל. הרי  ברור שאחוז התוספת יהיה גבוה יותר, לאחר מו"מ, מההצעה הראשונית של האוצר. אבל מי שמעלה דרישות בלתי הגיוניות לתוספות שכר  ומצמיד אליהן גם השבתה כוללת של המשק, מרגיש כנראה שבלי גרימת סבל לאוכלוסיה הוא לא יוכל להסביר מדוע הסכים בסופו של דבר לתוצאה. הרי על מנת להשיגה ניהל "מאבק הרואי". יפים הדברים גם לגבי הצד הנגדי במו"מ שמלכתחילה אינו מקיים שום דיון בלי לומר בפתיחתו שהוא לא מסכים לשום תוספת. האם לא מספיק עם הקרקס הזה? חם לנו מספיק בלי ערימות הזבל..

3 תגובות על ״לסיים 40 שנות שירות בשביתה מיותרת״

  1. לפני כשבוע דיבר שטרסלר, כן שטרסלר באמת דיבר, בגעגועים על אהרון דוד גורדון, העבודה כערך וכמה ימים אחרי זה הוא ובעל הבלוג הזה מתנפלים על ההסתדרות ועל דרישות מוגזמות, אולי. אבל ישראל היא אחת הארצות בה יותר ויותר אנשים פחות ופחות עובדים ויוצרים מוצרים סחירים, כמה תוספת מגיע לבחורי הישיבות? דבר על משל הכזב והמרמה של נתניהו על הרזה הסוחב את השמן. אפשר לנאום שבוע אבל יגידו לי חכמים כשערך כי"ל כמעט הוכפל בשנה וכשהרווחים מרקיעים שחקים כמה תוספת שכר יקבלו מי שעובדים ברגע זה בים המלח ומכרות הזרחן.אל אלוהים לולא הערבים אולי באמת מי מחזיקים את העסק על הגב בעבודה (עיקרון 8 השעות, שעות נוספות, שבת, חופש שנתי) היו עושים כאן סדר או בכלל מהגרים למכרות הזרחן בקנדה – מה השכר היומי שם? האם גם שם אלו עובדי קבלן לא מאורגנים? יום אחד באמת ימאס.

  2. הרבה אנשים התגאו בישראל על כך שישראל אומן זכה בפרס נובל בכלכלה, אולם באופן לא מפתיע אף אחד לא טרח להסביר על מה הוא זכה בפרס. אומן זכה בפרס על ניתוח בתורת המשחקים לפיו בכדי שהעובדים ישיגו תנאים והעלאות שכר על הצד השני (האוצר, המעבידים) לדעת שהעובדים יכולים להפעיל נגדם כוח ולכן בכדי שהעובדים ישיגו את מטרתם שביתות הן הכרחיות. אומן נתן את הדוגמא של שביתת המרצים. המרצים, הגיעו בסופו של דבר לפשרה עם האוצר, האם אם לא היה ניתן להגיע לפשרה מראש? התשובה של אומן היא שלא, משום שאם האוצר היה יודע שהמרצים לא מתכוונים לשבות, כלומר להפעיל כוח הוא לא היה מסכים לשום דבר.

  3. מנחם ידידי,
    מה אפשר לעשות? שר האוצר הלך קרוב יותר למתווה שלי והתפשר…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.