הפספוס של לשכת ראש הממשלה


בניגוד לכותרת רשימה זו, תגובת ראש הממשלה לדוח מבקר המדינה בנושא הטיפול בעורף הצליחה. היא הצליחה להסיט  חלק מתשומת הלב הציבורית  לקטטה שבין מבקר המדינה לראש הממשלה. זאת במקום שהדיון הציבורי כולו יתמקד בממצאי הדוח, ובתיקון הליקויים. לא בטוח שדווקא זו הייתה כוונת התגובה אך זאת הייתה התוצאה. מבקר המדינה מצידו, בשונה מהתנהלותו במקרים עברו, לא הגיב ישירות ואולי איכזב בכך את יועצי ראש הממשלה שרצו לגרור אותו לתגובה מתגוננת או בלתי שקולה. כך נותרנו רק עם מתקוטט אחד בזירה התקשורתית.
 
מה למעשה טוענת לשכת ראש הממשלה בתגובתה נגד מבקר המדינה? שהוא משתמש בפרק הפתיחה, החתום על ידו אישית, בביטויים חריפים כנגד הקברניטים. הוא מעז לתאר  את התנהלות הממשלה ומקבלי ההחלטות , בהם גם ראש הממשלה, בנושא הטיפול בעורף כ"ליקוי מאורות". הביטוי הזה טוענת לשכת ראש הממשלה בתדרוכיה, אינו מצוי בפרקי הדוח שנכתבו על ידי עובדי משרד המבקר.בתגובה שבכתב נטען עוד כי המבקר משלב  בסקירתו גם ביטויים והערות שאינם כלולים בגוף הדוח. על כן המסקנה היא שהוא מנהל מסע אישי נגד ראש הממשלה ו"צר לנו על האיש"…
 
מה רצו בלשכת ראש הממשלה – שהמבקר יפרגן להם על התנהלותם בטיפול בעורף? האם לדעתם הטיפול שלהם בעורף (או חוסר הטיפול) שהמבקר מתאר ככישלון, היה בעצם הצלחה?כיצד רצו שיתאר את הטיפול בעורף? כ"מחדל"? "כשלון מערכות כולל"? אולי "קריסה"? אם היה מתאר את ההתרחשויות כ"ליקוי" ולא משתמש בצירוף "ליקוי מאורות" זה היה מספק? האם הבעיה של לשכת ראש הממשלה היא המונח בו מתואר הכישלון ? לא יותר חשוב עצם הליקוי?
 
פרק הפתיחה לדוחות מבקר המדינה החתום אישית על ידי מבקר המדינה, אינו העתק של הנאמר בפרקי הדוחות ולא צריך להיות כזה. הוא גם אינו בבחינת שורות נימוס. הוא מיועד לשקף את עמדתו של ראש מערכת הביקורת הממלכתית במדינה, זה שהכנסת בחרה, זה שמתוקף מעמדו בחוק מוטלת עליו החובה לומר את הדברים בצורה ובסגנון שיבחר – על הממצאים שנחשפו ומשמעותם .
 
ללשכת ראש הממשלה יש כלים רבים להתמודדות עם דוחות הביקורת. בראש ובראשונה להצביע על פעולות שנעשו לתיקון ליקויים. אך לא רק. הטלת דופי אישית במבקר אינה הדרך היעילה ביותר ופוגעת במי שנוקט בה. לשכת ראש הממשלה לא עמדה בפיתוי , פרסמה תגובת השתלחות אישית במבקר וחיזקה את מעמדו הציבורי. מה תעשה כלפי דוח ועדת ונוגרד?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.